חלית נפצעת זכותך לקבל את הכסף שמגיע לך
''בזכותך הצלחתי לקבל את זכויותיי, על כך אני מודה לך מקרב לב.'' ש.ט. לשני החביבה המון המון תודה. אותך יברך האל במיטב הברכות והאיחולים בחיים טובים ומאושרים תבורכי על עבודתך ומסירותך בחיים על חביבותיך ואמונתך הבלתי נדלים על האופטימיות הבלתי נגמרת על האמונה שבי נטעת הבלתי מתפשרת לנעמה אשכנזי רצינו להגיד לך מילות הערכה על תשומת הלב האישית והחמה על המסירות ההתחשבות בכל פרט על המעקב והטיפול אשר כפי שידענו היה כפול לא חסכת במאמץ ועבודה הראויה למחמאה לכל צוות המרכז למימוש זכויות רפואיות ובמיוחד לגב נעמה אשכנזי- מנהלת קשרי לקוחות: ברצוננו להודות לכם מעומק ליבנו על היחס החם, השרות המסור והמקצועי ועל הטיפול הענייני לו זכינו מצידכם. עם סיום הטיפול בענייני (נכות כללית וניידות) אני מבקשת להודות לגב נעמה אשכנזי על הטיפול המסור, המקצועי, על ההתמדה והדבקות במשימתה. רעות יקרה כמו שנאמר מוטב מאוחר מאשר בכלל לא, כשהגעתי אליכם הייתי ספקנית מאוד,אותו בחור שקיבל אותנו נשמע כמו מקדם מכירות שיכול לפתור כל בעיה ולסיכום לאחר פתיחת התיק הופניתי אלייך. המבט בעינייך הבטיח לי שאת מאמינה בי ותמכת מהרגע הראשון. המון תודות ואיחולים
 

מילון מונחים

מימוש זכויות רפואיות
אדם הסובל מנכות עקב מחלה, תאונה או פציעה זכאי לפיצוי כספי מגופים שונים. הפיצוי נועד להקל על הנפגע וניתן כקצבה חודשית או מענק חד פעמי. תביעות למימוש זכויות רפואיות מוגשות בעיקר מול המוסד לביטוח לאומי, מס הכנסה, חברות הביטוח, קרנות פנסיה או משרד הביטחון.

קצבת נכות כללית
אדם זכאי לקצבת נכות כללית אם בעקבות מצבו הרפואי איבד למעלה מ-50% מכושרו להשתכר. קצבת נכות ניתנת מגיל 18 ועד גיל פרישה ועל-מנת להיות זכאי לקצבה יש לעמוד בשלושה קריטריונים: נכות רפואית, נכות תיפקודית וגובה בהכנסות. גובה הקצבה החודשית נע בין 1,405 ₪ לקצבה חלקית ועד ל- 2,342 ₪ לקצבה מלאה. כמו כן, עפ"י קריטריונים הקבועים בחוק ניתן לקבל תוספת תלויים בגין בני משפחה התלויים למחייתם במקבל הקצבה. ישנן הטבות והנחות נוספות הנלוות לקצבה כמו שיקום מקצועי, הנחה במיסי ארנונה, הנחה בשירותי טלפון ועוד.

נפגע עבודה
אדם הנפגע תוך כדי ועקב עבודתו (כולל בדרכו לעבודה או חזרה לביתו) יחשב כנפגע עבודה. פגיעה בעבודה יכולה להיווצר הן בעקבות תאונה והן בעקבות מחלת מקצוע. מי שהוכר כנפגע עבודה יקבל דמי פגיעה עבור תקופת ההחלמה עד למקסימום של 91 יום. באם נותרת נכות לאחר הפגיעה ישנה זכאות לקצבה חודשית או מענק חד - פעמי. ימי הפגיעה והפיצוי המתקבל עקב תאונת עבודה נגזרים מהשכר בשלושת החודשים שקדמו לפגיעה. לגבי עצמאים הפיצוי יגזר מהמקדמות ששולמו בשלושת החודשים שקדמו לפגיעה. נכות עד 19% תזכה את הנפגע במענק חד פעמי ונכות מ-20% ומעלה תזכה אותו בקצבה חודשית לכל ימי חייו.

ניידות
אדם הפגוע ברגליו יהיה זכאי לגמלת ניידות בעבור הוצאות הניידות שלו. הזכאות נקבעת ע"פ רשימת ליקויים מוגדרת הקבועה בהסכם בין משרד האוצר למוסד לביטוח לאומי. הזכאות יכולה לכלול הלוואה עומדת לרכישת רכב, קצבה חודשית, תו נכה ופטור מתשלום אגרת רכב שנתית. גובה הקצבה החודשית נקבעת ע"פ מספר קריטריונים: אחוז המוגבלות בניידות, בעלות על רכב, רשיון נהיגה, צורך ברכב מיוחד או איבזור מיוחד לרכב, האם הזכאי עובד ועוד. את התביעה לגמלת ניידות יש להגיש למשרד הבריאות ולעמוד בפני וועדה רפואית מטעמו.

נפגעי פעולות איבה
אדם הנפגע בפעולת איבה של כוחות אויב או נפגע בשגגה מידי אדם עקב פעולות איבה או מנשק שהיה מיועד לפעולת איבה - והוכר ע"י המוסד לביטוח לאומי, יהיה זכאי להטבות כספיות ואף לקצבה חודשית על מנת לסייע לו להשתקם. משפחות ניספים בפעולות איבה זכאיות אף הן לתגמולים והטבות נוספות. הפיצוי הניתן לנפגעי פעולות איבה נגזר ממשכורת של עובד מדינה בדרגה 17 בדירוג המנהלי. אדם שנפגע בפעולת איבה תוך כדי ועקב עבודתו יהיה זכאי לבחור בין קצבת נפגעי עבודה לקצבת נפגעי פעולות איבה.

פטור ממס הכנסה
לפי סעיף 9 (5) לפקודת מס הכנסה ניתן לקבל פטור מסיבות רפואיות מתשלום מס הכנסה. מכלול מחלות הגורם למצב רפואי משמעותי, יכול להביא לפטור ממס הכנסה. לדוגמא: סכרת עם סיבוכים, מחלת לב קשה, פרקינסון, שיתוק ילדים, טרשת נפוצה, גידול ממאיר בעבר, מחלת כליות, דלקת פרקים, מחלת כבד, עיוורון, חרשות ועוד. הפטור ניתן למי שנכותו מגיעה ל- 100% מבעיה רפואית אחת, או 90% ממספר בעיות רפואיות. שיטת חישוב הנכות מכונה שקלול. כלומר, שתי בעיות הנותנות 50% נכות כל אחת, תחושבנה כ- 75% משוקללת ולא 100%. את הפטור ניתן לקבל רטרואקטיבית עד 6 שנים.

משרד הביטחון
אדם שבריאותו נפגעה תוך עדי ועקב שירותו הצבאי (לרבות שירות מילואים או כעובד בשירותי הביטחון) רשאי להגיש תביעה להכרה בזכות נכה ממשרד הביטחון ולעמוד מול וועדה רפואית, על מנת להוכיח קשר סיבתי בין הפגיעה לשירות. נכות עד 19% תזכה את הנפגע במענק חד פעמי ונכות מ-20% ומעלה תזכה אותו בקצבה חודשית לכל ימי חייו.

מחלת מקצוע
מחלה הנגרמת עקב עבודה או עיסוק במהלכם אדם נחשף לגורם המזיק לארוך זמן (לדוגמא: חשיפה לחומרים כימיים, חשיפה לרעש מתמיד חשיפה לשמש ועוד), או כתוצאה מפעולה חוזרת בעבודה הגורמת לפגיעה (צרידות למורים, מחלת פרקים אצל קלדניות, פגיעה בברכיים לרצפים ועוד). בתביעה מסוג זה יש להוכיח קשר סיבתי בין סביבת העבודה ותנאיה לפגיעה. הזכויות הנובעות ממחלת מקצוע ניתנות ע"פ חוק נפגעי עבודה בביטוח לאומי.

וועדה רפואית
תפקידה של הוועדה הרפואית לקבוע את אחוזי הנכות המגיעים לאדם בגין מצבו הרפואי. הוועדה מתקיימת בנוכחות רופא אחד או יותר ופקיד תביעות אשר תפקידם לבדוק את תלונות התובע על סמך מסמכים רפואיים, בדיקה גופנית ושיחה עמו. במקרים מסוימים ניתן להגיש ערעור על החלטת הועדה ולעמוד בשנית מול ועדה רפואית לעררים.

קצבה לשירותים מיוחדים
הקיצבה חודשית הניתנת לאנשים שעקב מצבם הרפואי מתקשים בביצוע פעולות יומיומיות כגון רחיצה, אכילה, לבוש וכד' - (המכונות פעולות ADL ) או תשישות נפש. הקיצבה ניתנת עד גיל פרישה ושיעורה נע בין 50% ל-150% קיצבת נכות כללית.

גמלת סיעוד
לגמלת סיעוד זכאים גברים ונשים שהגיעו לגיל פרישה והם זקוקים לעזרה רבה מאדם אחר בפעולות יומיומיות כגון רחיצה, אכילה, לבוש וכד' - (המכונות פעולות ADL ) או תשישות נפש. גמלה זו ניתנת כשעות עזרה וטיפול בבית ולא כתשלום חודשי.

שיקום מקצועי
אדם הסובל מנכות בשיעור של לפחות 20% נכות לפי חוק נכות כללית או 10% לפי חוק נפגעי עבודה זכאי לשיקום מקצועי.
מטרת השיקום היא הקניית מקצוע ומיומנויות על מנת לעזור לנפגע להשתלב בעבודה המותאמת ליכולותיו.
מי שזכאי לשיקום יכול לקבל גם קצבת מחיה חודשית בזמן הלימודים, הכוונה מקצועית ועזרה בהשתלבות בעבודה לאחר סיום ההכשרה או הלימודים.
 
המרכז למימוש זכויות רפואיות
מימוש זכויות רפואיות | זכויות | דרושים | צור קשר | מפת האתר | תאונות עבודה | זכויות עובדים | פטור ממס הכנסה | תביעות ביטוח לאומי
| נכות כללית | זכויות חולי סוכרת | קצבת נכות | קצבת ילד נכה | אחוזי נכות | אובדן כושר עבודה | טופס 250
חוות דעת רפואית | זכויות נכים | ועדה רפואית | זכויות חולי סרטן | bituach leumi | לבנת פורן הבלוג הרשמי
     

© 2017, המרכז למימוש זכויות רפואיות . כל הזכויות שמורות

*השירות אינו משפטי.
המידע המוצג באתר הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה ייעוץ או המלצה מכל סוג שהוא
מדיניות פרטיות

 
המרכז למימוש זכויות רפואיות located at מגדלי עזריאלי, דרך מנחם בגין 132 , תל אביב, . Reviewed by 127 מצביעים rated: 5 / 5