חזרה למעלה

תוספת לקצבת נכות כללית

קצבת נכות כללית נועדה להבטיח הכנסתו של מי שעקב נכותו אבד או צומצם כושר השתכרותו.

קצבת נכות כללית בסיסית נעה בין 1,908 ₪ ל-3,321 ₪. תוספת לקצבת הנכות הבסיסית משולמת עבור "תלויים" – שהם למעשה ילדים שטרם מלאו להם 18, חיילים בשירות סדיר ובן/בת זוג ששכרם אינו עולה על 57% מהשכר הממוצע במשק  ₪6,014 (נכון ל01/01/2020) ואינם מקבלים קצבה נוספת.

התוספת עבור ילדים (משולמת בעבור שני ילדים בלבד) הינה 40% מהקצבה המשולמת לנכה עבור כל ילד והתוספת עבור הבן/בת זוג הינה 50% מהקצבה המשולמת לנכה.

שימו לב !

חשוב לציין, במידה ולנכה קיימת הכנסה מעבודה ו/או הכנסה שאינה מעבודה, ביטוח לאומי יבצע קיזוז מגובה התוספות שנקבעו.

הכנסה מעבודה – התוספת שיקבל לקצבת הבסיס בגין תלויים (בן/בת זוג ו/או ילדים) תהיה תלויה בגובה הכנסותיו. כל עוד הכנסותיו אינן עולות על 21% מהשכר הממוצע במשק, יקבל את מלוא התוספת, במידה ומשתכר מעל 21%  מהשכר הממוצע במשק, ביטוח לאומי יקזז באופן חלקי מהתוספת המגיעה לו.

במידה והנכה מקבל קצבת בסיס חלקית וגובה הכנסתו ברוטו מעבודה עולה על ​ 2,215 ש"ח 

יחושבו תוספות התלויים מקצבת הבסיס המלאה.

הכנסות שאינן מעבודה –  הקיזוז שיתבצע יהיה שקל מול שקל. ובכל מקרה הקיזוז מתוספת התלויים יהיה עד גובה קצבה בסיס מלאה.

חשוב מאוד לעדכן את ביטוח לאומי על כל שינוי שחל בעניין ההכנסות שכן הבדלים קטנים עשויים לשנות את התשלום החודשי באופן משמעותי למדי.

קופת חיסכון של מטבעות נערמות אחת על השנייה

סיפורו של חמי (שם בדוי) ממחיש את העניין בצורה בולטת.
חמי היה בעברו נהג מונית, הוא עבד משרה מלאה ואהב מאוד את עיסוקו. לפני מספר שנים הוא החל להתלונן על כאבים ברגליים. הוא התקשה ללכת או לעמוד לאורך זמן ואפילו הישיבה הממושכת במונית נעשתה קשה ובלתי נסבלת. חמי פנה לבירור בדבר תלונותיו והופתע לגלות כי הוא סובל ממחלת כלי דם בעורקי הרגליים. כשהתסמינים החמירו הוא נאלץ לעזוב את עבודתו ולהשכיר את הזכות הציבורית על המונית לשימוש אחרים.

חמי  פנה לביטוח לאומי בבקשה לקבל קצבת נכות. לאחר שעמד בפני וועדה רפואית נקבעה לו קצבת נכות בשיעור 65% והוא החל לקבל קצבה בגובה 1,522 ₪, ללא תוספת בגין אשתו (אשר הרוויחה 5,600 ש"ח לחודש) ובגין ילדיו (בתו שירתה בשירות לאומי).

חמי פנה לחברת לבנת פורן – זכויות רפואיות ולאחר שרופאי המרכז בחנו את מצבו הרפואי והפנו אותו למספר בדיקות הם קבעו בחוות הדעת הרפואית כי חמי איבד את כושר השתכרותו באופן מלא ולצמיתות.  חמי הגיש בקשה לבדיקה מחדש ואכן הוועדה הרפואית קבעה כי איבד לחלוטין את כושרו לעבוד. הוא קיבל קצבת נכות מלאה ואת התוספת עבור בתו. כיום הוא מקבל קצבת נכות חודשית בסך 3,280 ₪. בנוסף הוא זכאי להטבות נוספות כמו הנחה משמעותית בתשלומי הארנונה, הנחות והטבות בקופת חולים, בקניית תרופות ועוד.

לסיכום – הבדלים קטנים עשויים לשנות את התשלום החודשי באופן משמעותי למדי. סיפורו של חמי (שם בדוי) ממחיש את העניין בצורה בולטת.

אנו בחברת לבנת פורן – זכויות רפואיות,  בעלי ידע רפואי ומקצועי וניסיון רב שנים. בעזרת כ-25 רופאים, ו-150 עובדים, מנהלי מימוש, נציגים, ואנשי מקצוע בעלי ניסיון רב במקרים מגוונים רבים מספור, ובעלי היכרות מעמיקה עם המערכות הבירוקרטיות המורכבות נשמח לעמוד לרשותך ולסייע לך בקבלת הזכויות הרפואיות העשויות להגיע לך עקב מצבך הרפואי.

כל שצריך לעשות הוא להגיע לפגישה עם נציג בה נבחן אם אנו יכולים לסייע לך בתהליך. פגישה זו אינה כרוכה בעלות או בהתחייבות מצידך!

הלב בלוגו של לבנת פורן