חזרה למעלה

אירוע מוחי – זכויות רפואיות

חוויתם אירוע מוחי, או מישהו היקר לכם לקה באירוע ?  בשורות הבאות ננסה  להסביר מהו אירוע מוחי, אלו זכויות מגיעות לכם בגינו וכיצד יש לפעול על מנת לממשן?

אנחנו כאן כדי לספק את המידע והשירות, שיעזרו לכם לקבל את מלוא הזכויות המגיעות לכם כתוצאה ממנו.

פרופ' מוטי רביד

 

מהו אירוע מוחי

אירוע מוחי, או שבץ (באנגלית Stroke), מתרחש כאשר אספקת הדם לאזור כלשהוא במוח נקטעת באופן פתאומי.

אספקת הדם למוח מגיעה דרך ארבעה עורקים. שניים בצידי הצוואר (עורקי הקרוטיס) ושניים בחלקו האחורי של הצוואר לאורך חוט השדרה (העורקים הוורטברליים המתאחדים ,לפני הכניסה למוח לעורק אחד, העורק הבזילארי). בתוך המוח קיימים חיבורים בין העורקים משני הצדדים כך שחסימת עורק אחד לרוב מאפשרת עדיין אספקת דם טובה. אירוע מוחי מתרחש, לכן, כאשר עורק סופי נחסם,  או כאשר יש עורקים רבים חסומים חלקית ואז חסימה נוספת  גורמת  להקטנת זרימת הדם לאזור מסויים במידה שאינה מספיקה לקיים את האזור בחיים.

המחלה הנפוצה ביותר הגורמת לחסימות  עורקים במוח היא טרשת העורקים, שקיעת רבדים של שומן בדופן העורקים, התעבות הדופן והיצרות חלל העורק  עד להתהוות חסימה שלמה.

גורמי הסיכון לטרשת  העורקים הם  עישון, יתר לחץ דם, סכרת, הפרעה בהרכב שומני הדם  השמנה והעדר פעילות גופנית. קיימת גם נטייה תורשתית.

 

סוגי אירועים מוחיים

קיימים שלושה סוגים עיקריים של אירועים מוחיים:

אירוע איסכמי הוא השכיח ביותר (כ-85% מסך אירועי המוח). בשבץ כזה נוצר  אוטם ברקמת המוח לאחר שהעורק  דרכו זורם דם לאזור, נחסם. החסימה היא תוצאה של התהליך הטרשתי אך יכולה להיגרם בבת אחת אם רובד טרשתי בדופן העורק ניתק מהדופן וחוסם את החלל או במקרה אחר כאשר החלל הופך להיות צר מאד ונוצר במקום קריש דם החוסם אותו לחלוטין.

אירוע המורגי  הוא נדיר למדי. אזור המוח נהרס או ניזוק עקב לחץ של דמם שהתהווה בתוך רקמת המוח. דמם כזה יכול להיות משני לאוטם איסכמי שתואר קודם או ראשוני, כאשר קיים פגם  בדופן אחד העורקים ובנסיבות מסוימות דם חודר לרקמת המוח. הנזק לדופן העורק יכול להגרם על ידי טרשת עורקים או על ידי מחלה אחרת של העורקים. אירועי דמם מוחי שכיחים יותר באנשים המטופלים בתרופות המפריעות לקרישת הדם: אספירין, פלאוויקס, ונוגדי קרישה כמו אליקוויס, קסרלטו ופרדקסה.

אירוע אמבולי (תסחיפי)  ,קרוב  ל15% מכלל אירועי המוח משתייכים לסוג זה. כאן העורק,  המספק דם לאזור מסוים במוח, נחסם בבת אחת על ידי קריש דם שניתק מדופן העלייה השמאלית בלב או קטע  של רובד טרשתי (תסחיף) שניתק מדופן של עורק אחר (למשל  אחד מעורקי הצוואר או אבי העורקים) ונע עם זרם הדם עד שהוא מגיע לעורק שקוטרו קטן מגודל התסחיף ואז העורק נסתם, האזור במוח אינו מקבל דם ומתהווה בו אוטם.  אירועי מוח אמבוליים  מתרחשים לרוב באנשים הסובלים מהפרעה שכיחה בקצב הלב (פרפור פרוזדורים) או שהם סובלים מטרשת בעורקים הגדולים.

אנשים חווים אירועים מוחיים בדרגות חומרה שונות. יתכן אירוע מוחי קל חולף: למשל, הפרעה חולפת בדיבור, או בלבול  או חולשה פתאומית של היד והרגל מימין או משמאל  החולפים  תוך דקות עד חצי שעה.  אירועים כאלה מקדימים אירועי מוח חמורים יותר לכן הם מחייבים תשומת לב, פניה מיידית לרופא ובדיקות מקיפות כדי לגלות  את הבעיה באספקת הדם למוח ולטפל בה.

 

תסמינים ונזקים של אירוע מוחי

לאירוע מוחי סימנים קלסיים שכל אדם הנמצא בזירה יכול לזהותם: דיבור לא ברור או קושי פתאומי למצוא מילים, סטיה של זווית הפה, ריור עקב קושי לבלוע  חולשה קושי להניע יד או אובדן יציבות עקב שיתוק חלקי/מלא בגפיים, מימין או משמאל, סחרחורת, כאב ראש, , בלבול ואף אובדן הכרה..

מקצת האירועים חולפים תוך שעות או ימים ספורים אף ללא טיפול מכוון. במקרים רבים יותר נותר נזק קבוע. לעיתים חל שיפור בכושר התנועה ,בדיבור והיכולת השכלית אינה נפגעת. במקרים קשים יותר נותר שיתוק של הגפים מימין או משמאל, עיוות בפנים, קשיים בדיבור ופגיעה שכלית עד כדי  תלות מוחלטת בזולת.

כיום, הגעה לבית חולים תוך פחות משלוש שעות לאחר האירוע  מאפשרת טיפול לפתיחת העורק החסום  עד כדי ריפוי חלקי או מלא . ככל שהחולה מגיע לבית חולים מאוחר יותר הסיכוי  לריפוי  או לשיפור משמעותי הולך ופוחת.  ברוב הנפגעים  נדרש שיקום ממושך ובחלק גדול אפשר להגיע לרמת תפקוד המאפשרת חזרה לחיים פעילים.

 

מימוש זכויות לאחר האירוע המוחי

לנפגעי אירוע מוחי זכויות מוקנות  הניתנות למימוש. אם לכם או למי מקרוביכם אירע שבץ מוחי שפגע בתפקוד, וכתוצאה מכך גם באפשרות לעבוד ולהשתכר, אתם זכאים להקלות ולסיוע  שבאפשרותכם לממש. החל מתרופות וטיפולים, המשך בקצבאות ופטורים למיניהם ועד שירותי סיעוד, הסעה ועוד. מימוש זכויות לאחר אירוע מוחי בעבודה או מחוצה לה עשוי לסייע לאדם להתמודד עם המחלה בצורה טובה יותר, ולהיטיב את איכות חייו בנסיבות הקיימות.

 

מימוש זכויות  בעקבות אירוע מוחי, מול המוסד לביטוח לאומי

חוק הביטוח הלאומי מקנה, לנפגעי אירוע מוחי, זכויות רבות. בעיקר קצבאות המשולמות להם בהתאם לחומרת ההגבלות שנגרמו על ידי האירוע וכן סיוע ממשי על ידי עזרה בבית וסיוע מול  הרשויות השונות מוסדות שונים. כאשר נקבעת נכות ובתאם לשיעורה , הנפגע יכול לקבל הקלות מרשויות המדינה ומרשויות מקומיות.

קצבת נכות והטבות הנגזרות ממנה בעקבות  אירוע מוחי  יכול שהחולה יהיה זכאי לנכות . המושג הרווח הוא נכות כללית. לקצבת נכות זכאי אדם אשר ,בעקבות האירוע המוחי, איבד את  כושר עבודתו, בשיעור 50% ומעלה. נכים בעקבות אירוע מוחי יכולים להנות מקצבה גם אם לא עבדו בטרם האירוע.

 

כיצד נקבעת נכות :  החולה חייב להגיש  תביעה למוסד לביטוח לאומי ולבקש לקבל  קצבת נכות כללית.  עצם ההכרה בנכות מתבצעת ע"י ועדה רפואית, הלומדת את המסמכים הרפואיים שהחולה הגיש לה ובהסתמך על רשימת הליקויים המפורטת בתוספת לתקנות הביטוח הלאומי. הוועדה קובעת את שיעור הנכות הרפואית (מבוטא באחוזים-לפי החומרה), את מועד תחולתה של הנכות ובאם היא זמנית או לצמיתות.

 

החולים שאושרה להם קצבת נכות כללית זוכים להטבות והנחות שונות כגון: פטור מתשלום לשירותים שונים של קופות החולים, שירותי שיקום, פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק, שירותים מטעם היחידה לטיפול בית, הנחות לרכישת תרופות, מימון למכשירי שיקום, הליכה וניידות.

 

  • קצבת שירותים מיוחדים – נקבעת כאשר  אירוע מוחי גרם להפרעה בתפקוד המתורגמת לשיעור נכות גבוה מ- 60%.
  • קצבת שירותים מיוחדים עשויה להיקבע לאדם שאינו זכאי לקצבת נכות כללית (כיון שהכנסתו גבוהה) אך נקבעה לו נכות בשיעור 75% או יותר והוא זקוק לעזרת אדם אחר בהתנהלותו היומיומית. הקצבה ניתנת עד גיל פרישה ולא תשולם לאדם השוהה במוסד המטפל בצרכיו.

 

  • קצבת ניידות – קצבה זו משולמת לנפגע כדי לסייע במימון רכב מיוחד או שהיא מאפשרת לקבל הנחה ברכישת ציוד רפואי. נפגע שאינו רוכש רכב מתאים, יוכל לקבל קצבת ניידות חודשית אשר גובהה נגזר מהכנסתו  ומשיעור מוגבלותו. הקצבה כוללת בתוכה אישור לקבלת  תו נכה לרכב והנחה לנסיעות בתחבורה ציבורית. גובה הקצבה נקבע על ידי וועדה של משרד הבריאות  (ועדת ניידות) בהתאם לחומרת המגבלה בניידות.

 

  • גמלת סיעוד – תשולם ע"י הביטוח הלאומי לנפגעי אירוע מוחי במצב קשה במיוחד הזקוקים לסיעוד כמומר לטיפול בצרכיהם הבסיסיים במסגרת הבית.
  • נפגעי עבודה – אם האירוע המוחי נגרם בזמן העבודה ובגלל העבודה יתכן שהמוסד לביטוח הלאומי יכיר באירוע כפגיעה בעבודה. הפיצוי ,במקרה כזה, אמור לשקף את הפסד ההשתכרות של החולה ,כתוצאה מהאירוע.

 

הטבות נוספות לנפגעי אירוע מוחי

בנוסף לקצבאות של המוסד לביטוח לאומי, הלוקים באירוע מוחי יכולים להיות זכאים להטבות בשירותים שונים ולהנחות במגוון תשלומים. כדי לממש הטבות  בגין אירוע מוחי נדרשים אישור מטעם ועדות רפואיות רלבנטיות. בהטבות האפשריות נכללים, פטור מתשלום מס הכנסה, הנחות בתשלומי ארנונה, במס רכישה ובתשלומי הביטוח הלאומי. סיוע מגופים ציבוריים כגון משרד הרווחה, משרד הבינוי והשיכון מאפשרים לקבל הנחות ברכישת דירה, פרטית או ציבורית. מנהל מקרקעי ישראל נותן הנחה/פטור מדמי הסכמה למנהל. וכן, משרד התמ"ת מנפיק לנפגעים אישורים להעסקת מטפלים זרים.

 

חליתם באירוע מוחי – איך תפעלו למימוש זכויותיכם?

החלמתם של נפגעי שבץ מוחי כרוכה פעמים רבות בהליך שיקום ממושך ובטיפולים יקרים. לכן, למימוש זכויות וקבלת קצבאות והטבות יש משקל רב.

כאמור, זכויות הנפגעים באירוע מוחי נקבעות עפ"י חומרת הנזק שנגרם על ידי האירוע, ונסיבות אישיות של הנכה. ככל שהנכות חמורה יותר ונגרם בגינה אובדן כושר עבודה, כך הזכויות יהיו משמעותיות יותר.

מימוש הזכויות כרוך בנטל בירוקרטי לא מועט. מילוי טפסים ופנייה למוסד לביטוח לאומי. אחר כך איסוף מסמכים רפואיים מרופא המשפחה, מבתי חולים ומכל גוף רפואי אחר שהיה מעורב בטיפול. לאחר הגשת התיק הרפואי כולו ,עמידה בפני וועדות אבחון רפואיות שיקבעו את שיעור הנכות של הנפגע. תהליך הפניה למוסד לביטוח לאומי חייב להתחיל עוד לפני סיום תהליך השיקום.

אם הנפגע סבור כי האירוע המוחי נגרם עקב פגיעה בעבודה  עליו לבקש שהאירוע יוכר כתאונת עבודה. במקרה כזה  יש לאסוף מסמכים מהמעביד, הכוללים פירוט שכר ותנאים. מידע מהמעביד עשוי לסייע  בהכרה באירוע המוחי כפגיעה בעבודה, בין כגורם ישיר ובין אם כזירת ההתרחשות.

המוסד לביטוח לאומי ידון בבקשתו של הנפגע, ויקבע את שיעור הנכות, את הקצבאות והטבות להן הוא זכאי. לא פעם, קביעות המוסד לביטוח לאומי אינן תואמות את ציפיות הנפגע ובני משפחתו. במקרה כזה קיימת זכות ערעור שגם היא דורשת מילוי טפסים ואיסוף מסמכים כדי לתמוך בנימוקי הערעור. כך או אחרת, מדובר בהליכים מורכבים ומייגעים בהיבט הרפואי והמשפטי כאחד.

הנפגע וקרוביו מבקשים להקדיש את מרצם וזמנם לשיקום  ולהחלמה.  לעיתים הם מתקשים  לעמוד בכל הדרישות כדי להביא את תהליך מימוש הזכויות לידי גמר. במקרים כאלה  ניתן להיעזר בשירותיה של חברה מקצועית למימוש זכויות רפואיות כדוגמת לבנת פורן.

 

אנחנו כאן כדי לספק סיוע במימוש זכויות נפגעי אירוע מוחי

אנו בחברת לבנת פורן – זכויות רפואיות, אוחזים בידע רפואי ומקצועי וניסיון עשיר בסיוע במימוש זכויות רפואיות בכלל וזכויות הלוקים באירוע מוחי בפרט. בחברתנו פועלים כ-15 רופאים וכ-150 עובדים, מנהלי לקוח, ואנשי מקצוע, שסייעו  במקרים רבים ושונים בתחום, מכירים את המערכות הבירוקרטיות לעומק, ומסוגלים להתמודד מולן.

המומחים שלנו רואים אותך. נשמח להזמינך לפגישת היכרות ראשונית ללא עלות וללא התחייבות, בה נתוודע למקרה האישי שלך, ונציג את הדרכים בהן נוכל לסייע לך בתהליך מימוש הזכויות הרפואיות שלך, בצורה המקצועית, הקלה והמהירה ביותר.

 

הלב בלוגו של לבנת פורן