צור קשר 2468*
נגישות
חזרה למעלה

זכויות חולי סרטן

נתוני התחלואה במחלות הסרטן בכלל ובסרטן הדם נמצאים בגאות, עוד ועוד מחקרים מצביעים על הגורמים לתחלואה והתקדמות הרפואה תורמת הן לאיכות חייהם והן להארכת תוחלת חייהם של החולים.

עם זאת, חולי סרטן רבים שנמצאים במהלך הטיפולים הקשים או סובלים מתופעות לוואי עקב הטיפולים וגם לצערנו כאלו שהרפואה לא מצאה מזור בעבורם, עשויים לקבל זכאויות שונות, למשל אם נפגע כושר עבודתם או כושרם לתפקד באופן עצמאי.

חשוב לציין, בביטוח לאומי קיים מסלול מהיר עבור אנשים בעלי מוגבלות קשה.
בין היתר חולי סרטן אשר נמצאים בשלבי טיפול אקטיבי במחלה או חלילה סופניים.
במסלול זה ביטוח לאומי מתחייב לסיים את הטיפול בתביעה בתוך 30 ימים מיום קבלת התביעה.

להלן חלק מהזכאויות אותן עשויים לקבל חולי סרטן

יד מושטת אל יד

נכות כללית

קצבת נכות כללית נועדה עבור חולים אשר איבדו מכושר עבודתם ומכאן שחולי סרטן אשר נפגע כושר השתכרותם יכולים להגיש בקשה לקצבת נכות כללית.

על מנת להקל על חולים אשר מקבלים טיפולים אונקולוגיים, המוסד לביטוח לאומי בשיתוף האגודה למלחמה בסרטן הפיקו טופס רפואי מיוחד שאותו ממלא הרופא האונקולוג. טופס זה מקל על תהליך קבלת הזכאות לגמלת נכות כללית ובמקרים מסוימים עשוי לחסוך את הצורך להתייצב בפני הוועדה.

בדרך כלל חולי סרטן יקבלו קצבה לתקופה זמנית, ולאחר סיום הטיפולים יבחן ביטוח לאומי את מצבם בהתאם למצב הרפואי. שימו לב – בתקופה בה החולה מקבל קצבה הוא עשוי להיות זכאי גם להטבות נוספות כגון פטור ממס הכנסה, הנחה בארנונה, פטור מתשלום רבעוני בקופת החולים, סיוע ברכישת תרופות ועוד.

שירותים מיוחדים

זכאות זו נבחנת על פי הזדקקותו של החולה לעזרה בתפקוד יומיומי ועל פי מידת התלות שלו בזולת.
חולי סרטן המקבלים טיפולים אקטיביים במחלה יהיו זכאים  לקצבת שירותים מיוחדים בהתאם לסוג הטיפול והתגובה אליו
שימו לב – קצבת שירותים מיוחדים אינה תלויה בהכנסות אלא במבחנים אחרים הנוגעים לאחוזי הנכות שנקבעו ולכן גם במצבים בהם לא צומצמה ההשתכרות בפועל (למשל עקב קבלת ימי מחלה), ניתן לבקש אותה.

נפגעי עבודה

מחקרים רבים מצביעים על הגורמים לתחלואה במחלות סרטן שונות. במידה ועל פי חוות דעת רפואית ניתן לקשור בין התפתחות מחלת הסרטן לבין תנאי עבודתו של העובד, למשל עקב חשיפה לחומרים מסרטנים, הוא עשוי להיות זכאי לפיצוי כנפגע עבודה. אם יוכר החולה כנפגע עבודה הוא יוכל   לקבל גמלת נכות מעבודה.
גובה הקצבה מחושב בהתאם לשכר לפני גילוי המחלה ולאחוזי הנכות שנקבעו.

הביטוח הלאומי עשוי להכיר  למשל בסרטן העור כתוצאה מחשיפה לשמש, בסרטן שלפוחית השתן כתוצאה מחשיפה לחומרים כימיים  , ובמזוטליומה על רקע חשיפה לסיבי אסבסט.
בכל מקרה של מחלה רצוי להתייעץ עם רופא מומחה לבחינת  הקשר לעבודה.

עובד שהוכר כנפגע עבודה ונקבעו לו אחוזי נכות זכאי לזכויות שונות: טיפול רפואי בחינם, שיקום מקצועי, פיצוי עקב אובדן כושר השתכרות, ובמקרה של פטירה כתוצאה מהמחלה יהיו זכאים שאריו לגמלת תלויים בנפגע עבודה.

 

פטור ממס הכנסה

זכויות חולי סרטן ניתנות גם במס הכנסה עד לגובה התקרה לפי סוג ההכנסה. מדובר למעשה בפטור מתשלום מס הכנסה.

חולים אשר דרגת נכותם היא 90% ומעלה זכאיים לפטור מתשלום מס הכנסה.
לעיתים, במקרים בהם החולה מקבל טיפולים אונקולוגיים, מאובחנים כסובלים ממחלה מפושטת או חולים שעברו ניתוח להסרת גידול סרטני עשויים להיות זכאים לפטור ממס הכנסה לתקופה זמנית.

חשוב לדעת: נכות זמנית שנקבעת למשך פחות מ-186 ימים אינה מקנה פטור.
כאשר נקבעת נכות למשך 186 עד 365 ימים , יתקבל פטור לפי תקרה מופחתת, ולכן ישנה חשיבות גם למשך תקופת הנכות.

חברות הביטוח – אובדן כושר עבודה

לחולי סרטן עשויות לנבוע זכויות גם מפוליסות ביטוח פרטיות או קרנות פנסיה  במסגרת כיסויים ביטוחים שונים שרכשו בגין אובדן כושר עבודה, סיעוד, גילוי מחלות קשות וביטוח תרופות.

בעת טיפולים אונקולוגיים עשויה להיות מאושרת זכאות לפיצוי בגין אובדן כושר עבודה, בהתאם לתופעות הלוואי מהן סובל החולה עקב הטיפולים.
בתום הטיפולים תעריך חברת הביטוח מחדש את מצבו של החולה הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית, על מנת לבחון את השפעת הטיפולים והמחלה על היכולת לחזור לעבוד.

ביטוח בריאות

חולי סרטן בעלי ביטוח בריאות אשר רכשו כיסוי ביטוחי מתאים עשויים להיות זכאים גם לסיוע ברכישת תרופות מצילות חיים טיפולים וניתוחים אשר אינם כלולים בסל הבריאות. בשנים האחרונות אנו עדים לפיתוח תרופות חדשות לטיפול בסרטן המעי הגס, סרטן שד גרורתי וסוגי סרטן נוספים, שעלותן יכולה להגיע לאלפי שקלים בחודש והן אינן מסובסדות על ידי קופות החולים. מרבית ביטוחי הבריאות כוללים כיסוי בגין תרופות אלו.

בנוסף, אדם שרכש מחברות הביטוח כיסוי בגין ביטוח סיעודי וזקוק לעזרה בביצוע פעולות בסיסיות כגון רחצה, אכילה, הלבשה וניידות, עשוי להיות זכאי לפיצוי בגין מצב סיעודי.

ביטוח מחלות קשות

ביטוח מחלות קשות הוא ביטוח המעניק פיצוי חד פעמי במקרה של גילוי מחלה קשה המוגדרת בפוליסה, רשימת המחלות המזכות בפיצוי וגודל הפיצוי הכספי, משתנה בין חברות הביטוח השונות ובין סוגי הפוליסות שנרכשו.

קרנות הפנסיה

עובדים אשר הם ומעסיקם שילמו דמי גמולים לקרן פנסיה עשויים להיות זכאים גם לגמלת פנסיית נכות במקרה של אובדן כושר עבודה. פנסיית נכות משולמת לחולה אשר טרם הגיע לגיל הפרישה, אשר איבד את כושרו להשתכר חולי סרטן אשר הפסיקו או צמצמו את עבודתם בגלל המחלה יכולים להגיש בקשה לפנסיית נכות. זכויות חולי סרטן בפנסיית נכות הן גמלה חודשית מקסימלית של 70% מהשכר בקרנות הפנסיה הישנות, ו-75% מהשכר בקרנות הפנסיה החדשות.

אנו בחברת לבנת פורן – זכויות רפואיות,  בעלי ידע רפואי ומקצועי וניסיון רב שנים. בעזרת כ-25 רופאים, ו-150 עובדים, מנהלי מימוש, נציגים, ואנשי מקצוע בעלי ניסיון רב במקרים מגוונים רבים מספור, ובעלי היכרות מעמיקה עם המערכות הבירוקרטיות המורכבות נשמח לעמוד לרשותך ולסייע לך בקבלת הזכויות הרפואיות העשויות להגיע לך עקב מצבך הרפואי.
כל שצריך לעשות הוא להגיע לפגישה עם נציג בה נבחן אם אנו יכולים לסייע לך בתהליך. פגישה זו אינה כרוכה בעלות או בהתחייבות מצידך!