חזרה למעלה

זכויות חולי פרקינסון

מה זה פרקינסון?

מחלת הפרקינסון היא הפרעה במערכת העצבים המאופיינת בחלק ניכר מהמקרים ברעד של הגפיים, בד"כ כפות הידיים. הרעד מופיע בעיקר במנוחה ופוחת בתנועה, ומוגבר על ידי מתח נפשי או עייפות.  לחולים רבים יש נוקשות שרירית, שמתקדמת וגורמת לירידה בתנועתיות שעלולה לכלול כאבי שרירים, עייפות ונטייה‏ ליפול קדימה.

בנוסף מחלת הפרקינסון מאופיינת בתופעות לוואי קשות כגון: ‎דיבור חלש, מונוטוני ומגמגם , ירידה ביכולת הריכוז, הזיכרון וירידה במצב הרוח.‏ כמו כן קיימת ירידה ביכולת המוטורית. הקושי הנובע ממחלת הפרקינסון פוגע ביכולת התפקודית בחיי היום יום והיא מוכרת על ידי המוסד לביטוח לאומי. המחלה מופיעה בתקנות לקביעת אחוזי נכות אשר נעים מ-0% ועד 90% בהתאם לחומרת המחלה. חלק מהחולים במחלת פרקינסון אינם מודעים למכלול זכויותיהם עקב המחלה וכפועל יוצא מכך מפסידים אלפי שקלים מידי חודש.

מהן הזכויות שמגיעות לחולי פרקינסון?

נכות כללית

מחלת הפרקינסון עלולה לפגוע בכושר התפקוד ו/או בכושר ההשתכרות כתוצאה מהתופעות האופייניות למחלה. על מנת לקבל קצבת נכות כללית יש לעמוד בכמה תנאי סף עליהם תוכלו לקרוא עוד ב"נכות כללית" כמו כן יש להוכיח כי המחלה גרמה לפגיעה בכושר ההשתכרות בשיעור של 50% לפחות.

מחלת פרקינסון כמחלת מקצוע

מחקרים רפואיים מראים כי מחלת הפרקינסון עלולה להיגרם כתוצאה מחשיפה ממושכת לחומרים כימיים שונים
ייתכן כי חולה פרקינסון שנחשף במהלך עבודתו לחומרים אלו יוכל להיות מוכר כנפגע עבודה.
על מנת שמחלת הפרקינסון תוכר כפגיעה בעבודה יש צורך בהוכחת הקשר הסיבתי הרפואי בין אופי העבודה והחשיפה לחומרים השונים לבין המחלה.  רק לאחר שביטוח לאומי הכיר במחלה כמחלת מקצוע והעובד הוכר כנפגע עבודה – וועדה רפואית תקבע את דרגות הנכות שלו בכל הבעיות הקשורות למחלה, ובהתאם לשיעור הנכות והשכר,  ייחשב גובה הפיצוי החודשי.
להכרה כנפגע עבודה יכולה להיות משמעות כלכלית רבה, מכיוון שהפיצוי שיקבל נפגע בעבודה יכול להגיע ל- 75% מהשכר שהשתכר בעת שחלה. ההכרה ואחוזי הנכות ישפיעו הן על הקצבה אותה יקבל במהלך שנותיו עד גיל פרישה, ויכולה לבוא לידי ביטוי גם במהלך שנותיו לאחר גיל הפרישה. כמו כן מי שהוכר כנפגע עבודה יכול להיות זכאי לעוד הטבות רבות כמו כיסוי הטיפולים הרפואיים ועוד. למידע על ההטבות הנוספות במקרים של שיקום קראו ב"שיקום ביטוח לאומי".
בחברת לבנת פורן סייענו במקרים רבים לחולי פרקינסון אשר הוכרו כנפגעי עבודה לאורך השנים.

המרכז סייע לחולי הפרקינסון בהוכחת הקשר הסיבתי הרפואי באמצעות חוות דעת רפואיות אשר סקרו את הספרות הרפואית הרלוונטית.

 פטור מס הכנסה

במידה ודרגת הנכות הרפואית המשוקללת  מגיעה לכדי 90%  ומעלה, ניתן לקבל פטור מתשלום מס הכנסה הן על הכנסה מעבודה, מפנסיה או הכנסה הונית.

יד אוחזת יד

חברות הביטוח וקרנות הפנסיה

לחולי פרקינסון עשויות לנבוע זכויות גם מפוליסות ביטוח פרטיות או קרנות פנסיה  במסגרת כיסויים ביטוחים שונים שרכשו בגין אובדן כושר עבודה ופוליסות ביטוח סיעודיות.

שירותים מיוחדים / שירותי סיעוד

חולי פרקינסון שסובלים מפגיעה בתפקודם היומיומי עשויים להיות זכאים לקצבת שירותים מיוחדים  או שירותי סיעוד, בהתאם לגילם.
על מנת לקבל זכאות זו יש להוכיח כי רמת התפקוד היומיומית והיכולת לבצע פעולות יומיומיות נפגעה , או שיש צורך בהשגחה קבועה של אדם אחר .

ניידות

חולי פרקינסון אשר המחלה פגעה ברגליהם יהיו עשויים להיות זכאים לסל ההטבות של משרד הבריאות ולקצבת ניידות . הקיצבה וסל ההטבות יינתנו רק למי שהפגיעה ברגליו עקב הפרקינסון עונה על רשימת הסעיפים של גמלת הניידות במשרד הבריאות.

 הטבות נוספות

חולי פרקינסון שמקבלים קצבאות מהביטוח הלאומי זכאים להטבות נוספות מגופים שונים. ההטבות כוללות בין היתר הנחה של 50% ברכישת תרופות שנמצאות בסל הבריאות, הנחות בתשלום ארנונה, הנחה של עד 50% בתחבורה ציבורית וסיוע בשכר דירה או רכישת דירת קבע מאחת החברות הציבוריות, הנחות בחשבון החשמל והנחה בתשלום על קו טלפון.

 איך ניתן לממש זכויות של חולי פרקינסון?

חולי פרקינסון רבים  לא מודעים לזכויות הרפואיות שלהם וכתוצאה מכך אינם מקבלים את זכויותיהם  ומלבד הפגיעה הפיזית עליהם להתמודד לעיתים עם קושי כלכלי, וזאת בתקופה בה הם זקוקים לסיוע וטיפולים שעלותם גבוהה.
אחרי שסייענו לאלפי לקוחות ובניהם חולי פרקינסון לצלוח את המשוכות הבירוקרטיות ולצלוח את הוועדות הרפואיות בהצלחה, אנו בחברת לבנת פורן – זכויות רפואיות,  בעלי ידע רפואי ומקצועי וניסיון רב שנים. בעזרת כ-25 רופאים, ו-150 עובדים, מנהלי מימוש, נציגים, ואנשי מקצוע בעלי ניסיון רב במקרים מגוונים רבים מספור, ובעלי היכרות מעמיקה עם המערכות הבירוקרטיות המורכבות.

המומחים שלנו רואים אותך. נשמח להזמינך לפגישת היכרות ראשונית ללא עלות וללא התחייבות, בה נתוודע למקרה האישי שלך, ונציג את הדרכים בהן נוכל לסייע לך בתהליך מימוש הזכויות הרפואיות שלך, בצורה המקצועית, הקלה והמהירה ביותר.

הלב בלוגו של לבנת פורן