חזרה למעלה

מהי נכות תפקודית?

כאשר בוחנים את הנכות התפקודית, המטרה היא לקבוע האם ובאיזו מידה איבד החולה את כושר השתכרותו והאם הוא יכול להשתלב בשוק העבודה. כלומר – הבחינה היא באיזה אופן השפיעו בעיותיו הרפואיות של החולה על כושר השתכרותו.

אחוז הנכות הרפואית נקבע בוועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי לפי חומרת הבעיה הרפואית. אך אחוז זה לכשעצמו אינו מזכה בקצבה, אלא משמש כמעין "שער". העוברים בשער (אלו המקבלים את אחוז הנכות הרפואית המאפשר המשך בחינה), יעברו לשלב הבא בה תיבחן הנכות התפקודית שלהם.  דרגת אי הכושר להשתכר או דרגת הנכות התפקודית מוגדרת באחוזים ומבטאת באיזו מידה (כלל לא, במידה חלקית או במידה מלאה) איבד הנכה את כושרו לעבוד, להתפרנס ולהשתלב בשוק העבודה. לעקרת בית תיקבע נכות תפקודית (או דרגת אי כושר) בהתאם ליכולתה לתפקד במשק הבית.

ככלל במוסד לביטוח לאומי דרגת  אי כושר העבודה של הנכה נבחנת ביחס ל"כל עבודה סבירה" כך יצא שטייס, טבח, מנהל ופועל יבחנו באופן זהה האם במצבם הרפואי הם יכולים להשתלב בשוק העבודה – אם לאו. וזאת בשונה מהמצב בביטוחים הפרטיים, שם במידה וישנה "הגדרת תפקיד" בפוליסה, הוועדה תדון בסיבה שבגינה אינו יכול לעבוד בהגדרת תפקידו המוגדר בפוליסה.

 

רופאה מסבירה לחולה על עמוד שדרההנכות התפקודית נקבעת על דרך השלילה ובועדה רפואית יבדקו איזה פעולות הנכה מתקשה לבצע ובמה הוא מוגבל. לדוגמא יבדקו פעולות כמו הרמה של חפצים כבדים, קושי להתכופף, בעיות של ריכוז בעבודה וכדומה.

אנו בחברת לבנת פורן – המרכז למימוש זכויות רפואיות, בעלי ידע רפואי ומקצועי וניסיון רב שנים. בעזרת כ-25 רופאים, ו-150 עובדים, מנהלי מימוש זכויות, נציגים, ואנשי מקצוע בעלי ניסיון רב במקרים מגוונים רבים מספור, ובעלי היכרות מעמיקה עם המערכות.

המומחים שלנו רואים אותך. נשמח להזמינך לפגישת היכרות ראשונית ללא עלות וללא התחייבות, בה נתוודע למקרה האישי שלך, ונציג את הדרכים בהן נוכל לסייע לך בתהליך מימוש הזכויות הרפואיות שלך, בצורה המקצועית, הקלה והמהירה ביותר.

הלב בלוגו של לבנת פורן