חזרה למעלה

מחלת גרייבס graves

מהי מחלת גרייבס – הסבר כללי

מחלת גרייבס או בלועזית Graves disease נמנית בין המחלות האוטואימוניות ומאופיינת בהפרעה של מערכת החיסון. מחלת graves היא הסיבה הנפוצה  לפעילות יתר של בלוטת התריס (התירואיד), כאשר היא  גורמת להפרשה מוגברת של הורמון התירואיד מהבלוטה. אל הדם מופרש נוגדן של ההורמון שנקשר לרצפטור ומביא לגירוי מוגבר של ההורמון. הפרשת היתר של הורמון התירואיד מביאה לשיבוש הפעילות של מערכות ואיברים שונים בגוף.​

מחלת Graves נפוצה יותר בנשים, בעיקר בנות 60-40, וכן בקרב מעשנים. גם הגנטיקה משחקת תפקיד, כאשר שכיחות המחלה גבוהה יותר אצל אנשים עם רקע משפחתי של המחלה.

מה זה גרייבס? זהו שמו של הרופא האירי שזיהה את המחלה לראשונה בשנת 1834.

תסמינים של מחלת גרייבס

במקרים של מחלת גרייבס תסמינים שונים יופיעו בין חולה אחד לאחר, בהתאם לרמת ההפרשה המוגברת של ההורמון, כן בהתחשב בגיל החולה ובמינו. מכיוון שהמחלה יוצרת שיבוש בפעילות של מספר מערכות ואיברים בגוף, מגוון התסמינים שלה רחב ביותר וכולל: אי שקט ועצבנות, עייפות, חולשת שרירים, הפרעות שינה, ריבוי הזעה, רעד בידיים, גרד בעור, דופק חזק ומהיר, שלשולים, נשירת שיער, איבוד משקל לצד תיאבון מוגבר, גודש בשדיים, הפרעות במחזור החודשי, ירידה בפוריות וגדילה של בלוטת התריס.

מה זה אופתלמופתיה של גרייבס ומהם תסמיניה?

מחלת גרייבס עלולה לפגוע גם בעיניים ולגרום לתופעה הידועה בשם אופתלמופתיה של גרייבס, אשר מתבטאת בדחיקת העיניים החוצה. חולים עם גרייבס עיניים עלולים לסבול מתסמינים של רגישות לאור, בצקת בעפעפיים, דמעת, גירוי ואודם בעיניים וכן מבעיות ראייה שונות.

איך זה קורה? במהלך פעילות היתר של בלוטת התריס, השרירים שמניעים את גלגלי העיניים  מתעבים ומתנפחים, ואז מופיעה נפיחות בעפעפיים. אחראים לכך, כנראה, אותם  חלבונים שמשותפים הן לשרירים החוץ-עיניים והן לבלוטת התירואיד. במהלך המחלה נוצרת הצטברות של תאים דלקתיים בשרירים החוץ-עיניים וגם ברקמת השומן שבארובות העיניים דבר זה מוביל לעיבוי השרירים, להפרעות בתנועתיות של גלגלי העיניים, ולהגברת הלחץ בתוך ארובות העיניים. תופעות אלה גורמות לדחיקתן של העיניים החוצה כך שהן נראות בולטות, לראייה כפולה וטשטוש ראייה.​ במידה ונוצר לחץ על עצב הראייה כתוצאה מהמחלה, הוא עלול להיפגע באופן בלתי הפיך.

כיצד מתבצע אבחון מחלת גרייבס

אבחון מחלת גרייבס חיוני ביותר לצורך התחלת הטיפול. ככל שהאבחון ייעשה מוקדם יותר, כך יינתן טיפול בהקדם האפשרי, וניתן יהיה למנוע סיבוכים, לעיתים מסוכנים, במערכות שונות בגוף, לרבות בעיות בתפקודי הראייה במקרים של גרייבס עיניים. לפיכך, ולצורך אבחון מוקדם של המחלה מומלץ כי אנשים מעל גיל 35, בעיקר נשים, יבצעו בדיקת דם לבחינת רמת הורמון התירואיד, ויקפידו לחזור עליה אחת ל-5 שנים.

אבחון מחלת גרייבס נעשה מטבע הדברים דרך אבחון פעילות היתר של בלוטת התריס. האבחון מתבסס בשלב ראשון על הסיפור הקליני של המטופל, המציג בפני הרופא את תלונותיו ומתאר את התסמינים מהם הוא סובל.  בהמשך, הרופא מבצע בדיקה גופנית על ידי מישוש ידני של הבלוטה.

השלב הבא באבחון הוא ביצוע בדיקות דם לבדיקת תפקודי בלוטת התריס, רמת הורמון התירואיד בדם ובדיקת נוכחות של נוגדנים לבלוטת התריס. בדיקת אבחון חשובה נוספת הינה סקירה של בלוטת התריס תוך שימוש ביוד רדיואקטיבי.

במקרים בהם עולה חשד לאופתלמופתיה של גרייבס, האבחון נעשה באמצעות בדיקות שונות כגון: בדיקת תפקודי ראייה כוללת, בדיקת עיניים מקיפה, בדיקה של שדה הראייה, אולטרסאונד ארובות עיניים ו-CT ארובות עיניים.

דרכי טיפול במחלת גרייבס

ישנן כמה דרכי טיפול אפשריות עבור חולי גרייבס:

  • טיפול יוד רדיואקטיבי – טיפול הפועל לדיכוי בלוטת התריס, מיועד בעיקר למבוגרים מגיל 50 ומעלה, ואינו מתאים לילדים, בני נוער, נשים הרות ונשים מיניקות. הטיפול עלול להחמיר זמנית את בעיות העיניים.
  • טיפול בתרופות שפועלות נגד נוגדני בלוטת התריס, כאשר קיימים כאלה. לרוב, תחול הטבה של מצב העיניים בעקבותיו.
  • טיפול בתרופות כנגד הפרשת הורמון התירואיד – לרוב, מיטיב עם מצב העיניים.
  • ניתוח להוצאת בלוטת התריס בחלקה או במלואה – לרוב ינקטו בהליך זה כאשר יש הגדלה משמעותית של הבלוטה או במקרים בהם אובחן בה גידול סרטני.

חשוב לציין כי הטיפולים התרופתיים הינם ממושכים, ויכולים להתארך אף למעלה משנה. לרוב הם אינם כרוכים בסיבוכים. סיבוך אפשרי לאחר טיפול ביוד רדיואקטיבי או לאחר ניתוח להוצאת בלוטת התריס, הינו תת פעילות של הבלוטה.

דרכי טיפול באופתלמופתיה של גרייבס

  • הזלפת טיפות עם סטרואידים.
  • נטילת תרופות עם סטרואידים.
  • ביצוע הקרנות ממוקדות לארובות העיניים.
  • ניתוח – במקרים בהם יש סכנה מיידית לעצב הראייה, יבוצע ניתוח לצורך פתיחה של קיר ארובת העין, במטרה להפחית את הלחץ על עצב הראייה.

מימוש זכויות רפואיות מול ביטוח לאומי לחולי גרייבס

כפי שניתן להבין מכל האמור, מחלת גרייבס יכולה לפגוע במערכות ובאיברים שונים, ולבוא לידי ביטוי בסוגי תסמינים שונים אצל כל חולה. מכיוון שמדובר במחלה בעלת השלכות בריאותיות בדרגות חומרה שונות, המשפיעות בצורה כזו או אחרת גם על תפקוד החולה, ישנם חולים רבים שבהתקיים התנאים המתאימים יכולים לקבל אחוזי נכות ולממש  זכויות רפואיות בגין המחלה.

לפיכך, בכל הקשור אל מחלת גרייבס ביטוח לאומי יבחן , ביון היתר, באמצעות הוועדות הרפואיות שלו: מהי השפעת המחלה על החולה, איזה בעיות בריאותיות נגרמו לו בעקבותיה, מהם הסימנים הקליניים אם יש כאלה, האם הוא מקבל טיפולים רפואיים ואיזה, האם ובאיזו מידה המחלה משפיעה על כושר העבודה וההשתכרות של החולה וכו'. על פי המענה לתשובות אלה ובהתבסס על המסמכים הנכונים, תקבע הוועדה הרפואית אם וכמה אחוזי נכות מגיעים לחולה, ומתוך כך גם איזה זכויות מגיעות לו, החל מקצבת נכות ועד להטבות ופטורים מגופים שונים.

חולי גרייבס רבים אינם מודעים לזכויותיהם. גם אלה מביניהם המודעים לכך, לא תמיד מסוגלים, לצד המחלה והטיפול בה, להתמודד גם עם ההליכים הבירוקרטיים למימוש זכויותיהם, לרבות איסוף המסמכים הרפואיים ונתוני השכר והעמידה מול הגורמים השונים. לשם כך חשוב להיעזר בגוף ממקצועי למימוש זכויות רפואיות כדוגמת לבנת פורן.

מימוש זכויות חולי גרייבס באמצעות לבנת פורן

בלבנת פורן אנו פועלים למימוש זכויות רפואיות של חולי גרייבס בצורה המקצועית והיסודית ביותר. החולים זוכים לסיוע צמוד ומלא של הצוות הרב-מקצועי, המצויד בכל הידע, הניסיון והזיכרון הארגוני הנדרש למימוש זכויות רפואיות בכלל ובמקרי מחלת גרייבס בפרט. בכל שלב נעמיד לרשותך את הרופאים, מנהלי הלקוח והיועצים, המתנהלים באופן המיטבי מול כל גוף הקשור למימוש הזכויות.

אנו מזמינים אותך לפגישת ייעוץ ראשונית, ללא עלות או התחייבות, בה נתוודע למקרה האישי שלך, ונגבש תכנית פעולה משותפת למימוש הזכויות הרפואיות שלך בדרך המהירה והמוצלחת ביותר.

הלב בלוגו של לבנת פורן