חזרה למעלה

מחלת גרייבס graves

מהי מחלת גרייבס -רקע

על מנת להבין את המחלה יש לקרוא את השורות הבאות המתארות את חילוף החומרים התקין של מערכת  התירואיד (הורמוני בלוטת התריס).

בלוטת התריס או בלוטת המגן (שמה  נובע מצורתה  כמו מגן של אבירים) ממוקמת בקדמת הצוואר ,משני צדי קנה הנשימה. יש לה שתי אונות, ימנית ושמאלית, המחוברות ביניהן במעין גשר הנמצא בקדמת קנה הנשימה בגובה הקצה העליון של עצם החזה. הבלוטה מייצרת הורמון שהשלד שלו הן 4 מולקולות של יוד  (טטרה-יודו תירונין 4T ), אשר  מופרש לדם. בדם הורמון זה  מתפרק, משיל יחידה אחת של יוד,  ואז מחליף את שמו ל -טרי-יודו-תירונין 3T, שהיא ההורמון הפעיל. הורמון זה  חודר לכל תא בגוף ומשפיע על וויסות קצב חילוף החומרים.  קצב הפרשת ההורמון 4T ע"י בלוטת התריס מווסת על ידי יותרת המוח המפרישה הורמון ,TSH, המתחבר לקולטן בבלוטת התריס ומעודד ייצור 4T. מנגד, קיים מנגנון של "משוב חוזר" כלומר ריכוז גבוה של 4T  בדם מעכב הפרשת TSH מיותרת המוח. (יותרת המוח  גם היא אינה עצמאית אלא מושפעת מפעילות אזורים גבוהים יותר במוח).

כעת , מהי מחלת  Grave’s  (המחלה קרויה על שמו של דר רוברט גרייבס רופא אירי שתיאר אותה  במאה ה-19).

פגם במערכת החיסון שמקורו גנטי גורם להפרשת נוגדן המתחבר לקולטנים של TSH בבלוטת המגן וגורם לתאים לגדול ולייצר את הורמון התריס (4T) בכמויות גדולות. הייצור הופך לעצמאי ואינו תלוי בבקרה  הרגילה. ההורמון והנגזר העיקרי שלו, ה-3T , משפיעים על חילוף החומרים של תאי הגוף וגורמים לשורה ארוכה של הפרעות .

מחלת Graves היא ההפרעה האנדוקרינית השנייה בשכיחותה אחרי סכרת.  כ 3% מהנשים  אך רק כ 0.7% מהגברים יחלו במחלת גרייבס במהלך חייהם. הגיל  הנפוץ של הופעת סימני המחה הוא .60-40. עישון וסיפור משפחתי הם גורמי סיכון להופעתה.

 

תסמינים של מחלת גרייבס

התסמין הראשון הוא , לעיתים קרובות, הגדלת בלוטת התריס הנראית מבחוץ כבליטה המקיפה את הצוואר מלפנים. קורה שהבלוטה לוחצת על קנה הנשימה וגורמת לשיעול.

הפרשת-יתר של הורמוני התריס גורמת לשיבוש בחילוף החומרים של כל תא בגוף.  מגוון התסמינים רחב ביותר וכולל הפרעות נפשיות וגופניות.  אי שקט, עצבנות, עייפות והפרעות שינה. חולשת שרירים,  ריבוי הזעה, נשירת שיער , רעד בידיים, גרד בעור, דופק חזק ומהיר, לעיתים הפרעות בקצב הלב, עליה בלחץ הדם, שלשול, , הפרעות בתיאבון, גודש בשדיים, הפרעות במחזור החודשי. במקרים נדירים  יתר-פעילות הגוף לובשת צורה קיצונית (המצב קרוי סערת תירואיד), לחץ הדם קיצוני, קצב לב מהיר ביותר, הפרעות נוירולוגיות ואי ספיקת לב. מצב זה מסכן חיים ודורש טיפול דחוף.

בקרוב למחצית מחולי גרייבס ניתן לזהות פגיעה בעיניים. ( אופתלמופתיה של גרייבס).  למחלה זו שתי סיבות. צמיחת-יתר של רקמת חיבור מאחורי גלגל העין הדוחקת את העיניים החוצה והן בולטות, יבשות, וצורבות. וכן חולשת שרירי גלגל העין הגורמת להפרעות בתנועת העיניים, פזילה וראייה כפולה.

תופעה מעניינת ומטרידה היא כי ,לעיתים, תוך טיפול יעיל  בהפרעה ההורמונלית מחלת העיניים דווקא מחמירה. לכן, נדרשת ערנות רבה למצב העיניים במחלה זו.

 

אבחון מחלת גרייבס

שלל התסמינים של המחלה, כפי שתוארו, מביאים את החולים לרופא, לרוב עקב עצבנות, עייפות בלתי מוסברת , שינויים במצב הרוח, או  תחושה של דפיקות לב ועלייה בלחץ הדם. לעיתים הצוואר הנפוח או בלט עיניים הם הסימן הראשון. רופא מנוסה יחשוד במחלת גרייבס  אפילו  לאחר הסתכלות בחולה וביתר שאת לאחר שיבדוק אותה (או אותו) וישים לב לרעד עדין בידיים, דופק מהיר , הזעה וסימנים אחרים.

כדי לאשר את האבחנה  מבצעים בדיקות דם  ריכוז הורמוני בלוטת התריס (3T,4T ) וכן TSH, ובדיקת נוכחות של נוגדנים לבלוטת התריס.  במקביל לבירור ההורמונלי מבצעים בדיקות דימות של בלוטת התריס. אולטרסאונד של הבלוטה ומיפוי הבלוטה  בעזרת סמן המכיל יוד 131 (יוד רדיואקטיבי).

 

טיפול במחלת גרייבס

הטיפול הראשוני הוא איזון פעילות הבלוטה באמצעות תרופות  המעכבות את ייצור הורמוני התירואיד על ידי הבלוטה. קיימות שתי תרופות, שתיהן וותיקות ,מוכרות היטב ובטוחות יחסית. הבחירה תלויה בהעדפות המטופל לאחר שקבל הסבר מהרופא. לרוב נדרשים מספר שבועות עד להשגת איזון  הפעילות ההורמונלית ואז נמשך טיפול  במינון  הנדרש במשך חודשים  רבים. אם אין סימני  מחלה בעיניים אפשר להמשיך בטיפול  ולאחר תקופה ארוכה לנסות ולבדוק האם הבלוטה חזרה לפעילות תקינה.  הבדיקה היא באמצעות ריכוזי הנוגדנים וכן ע"י ניסיון לרדת במינון התרופה.   בחק גדול מהחולים לא ניתן להגיע לאיזון קבוע באמצעות טיפול תרופתי בלבד.  במקרים אלה נהגו בעבר לנתח ולכרות חלק מהבלוטה או אף את כולה. כיום מעדיפים להרוס את הבלוטה באמצעות  מינון קטן של יוד 131.  הבלוטה נהרסת בהדרגה ואז  המטופל/ת   יקבלו טיפול הורמונלי תחליפי לכל החיים.

בחולי גרייבס הסובלים גם מאופתלמופתיה נדרש טיפול ספציפי לבעיה זו. הטיפול  יכלול תרופות לדיכוי מערכת החיסון ולעיתים תידרש התערבות ניתוחית כדי לסלק את עודפי רקמת החיבור שהצטברו מאחורי גלגלי העין.

סקירה זו נערכה על ידי רופא אך אינה מהווה יעוץ רפואי פרטני

מימוש זכויות רפואיות מול ביטוח לאומי לחולי גרייבס

כפי שניתן להבין מכל האמור, מחלת גרייבס יכולה לפגוע במערכות ובאיברים שונים, ולבוא לידי ביטוי בסוגי תסמינים שונים אצל כל חולה. כיוון שלמחלה השלכות בריאותיות בדרגות חומרה שונות, המשפיעות בצורה כזו או אחרת גם על תפקוד החולה,  חולים רבים יכולים לקבל אחוזי נכות ולממש  זכויות רפואיות בגין המחלה.

לפיכך, בכל הקשור למחלת גרייבס המוסד לביטוח לאומי יבחן ,  באמצעות הוועדות הרפואיות, מהי השפעת המחלה על החולה, איזה בעיות בריאותיות נגרמו לו בעקבותיה, מהם הסימנים הקליניים, האם הוא מקבל טיפולים רפואיים ואיזה, האם ובאיזו מידה המחלה משפיעה על כושר העבודה וההשתכרות של החולה .

על פי המענה לתשובות אלה ובהתבסס על המסמכים הנכונים, הוועדה הרפואית תקבע את שיעור הנכות של החולה, ומתוך כך גם אלו זכויות מגיעות לו, החל מקצבת נכות ועד להטבות מגופים שונים, פטור מאגרות וכו,.

חולי גרייבס רבים אינם מודעים לזכויותיהם. גם אלה מביניהם המודעים לכך, לא תמיד מסוגלים, לצד המחלה והטיפול בה, להתמודד גם עם ההליכים הבירוקרטיים למימוש זכויותיהם, לרבות איסוף המסמכים הרפואיים ונתוני השכר והעמידה מול הגורמים השונים. לשם כך חשוב להיעזר בגוף ממקצועי למימוש זכויות רפואיות כדוגמת לבנת פורן.

מימוש זכויות חולי גרייבס באמצעות לבנת פורן

בלבנת פורן אנו פועלים למימוש זכויות רפואיות של חולי גרייבס בצורה המקצועית והיסודית ביותר. החולים זוכים לסיוע צמוד ומלא של הצוות הרב-מקצועי, המצויד בכל הידע, הניסיון והזיכרון הארגוני הנדרש למימוש זכויות רפואיות בכלל ובמקרי מחלת גרייבס בפרט. בכל שלב נעמיד לרשותך את הרופאים, מנהלי הלקוח, המתנהלים באופן המיטבי מול כל גוף הקשור למימוש הזכויות.

אנו מזמינים אותך לפגישת ראשונית, ללא עלות או התחייבות, בה נתוודע למקרה האישי שלך, ונגבש תכנית פעולה משותפת למימוש הזכויות הרפואיות שלך בדרך המהירה והמוצלחת ביותר.

הלב בלוגו של לבנת פורן