חזרה למעלה

מיגרנה

מיגרנה – מה זה?

מיגרנה הוא השם שניתן להפרעה  הכוללת כאבי ראש התקפיים, בעוצמה בינונית עד קשה , לרוב במחצית הראש. הכאב ,לרוב ,אינו רציף אלא בעל אופי פועם. הוא כולל, לעיתים גם את העורף ואת העין אשר יכולה לדמוע. משך ההתקף הוא שעות  מספר עד יומיים שלושה. הכאב מלווה  לפעמים בבחילה, פוטופוביה (רתיעה מאור). רעש וריחות  עשויים להגביר את הכאב. תדירות ההתקפים שונה מאדם לאדם. ההתקפים  מתפתחים לרוב ללא אזהרה מודקמת אך בשליש מהנפגעים  מופיע מסימן מקדים הנקרא "אאורה", לרוב זו הפרעת ראייה זמנית והכאב מופיע תוך זמן קצר.

כאב הראש מחמיר אם נעשה מאמץ גופני. אכילה בזמן התקף עלולה לגרום להקאה.

מיגרנה היא אחת ההפרעות  הנפוצות בעולם.  בממוצע, כל אדם שמיני יסבול ממיגרנה במהלך חייו.

תחילת ההתקפים מתרחשת,לרוב, בגיל ההתבגרות , נשים נפגעות פי שניים ויותר לעומת גברים.  תדירות ההתקפים גוברת סביב  ימי המחזור החודשי. בזמן היריון יש לרוב הפוגה. לאחר הפסקת הווסת ההתקפים לרוב פוסקים אם כי, לעיתים המיגרנה מתחילה דווקא לאחר המנופאוזה (הפסקת הווסת).

מהלך  התקף מיגרנה

בשעות שלפני ההתקף כשני שליש מהנפגעים חשים שינויים במצב הרוח. תחושה של אי שקט או דיכאון מסויים, לפעמים כאבי בטן או תחושה של מתח בשרירי הצוואר והגב. לאחר אאורה או בלעדיה הכאב  מופיע ומתעצם בהדרגה, עולה יורד לאורך שעות רבות. בחלק קטן מהנפגעים הכאב הוא דו-צדדי. הכאב  עשוי להיות מלווה בתחושה של חוסר יציבות, מעין סחרחורת, בחילה ובשליש מהסובלים, הקאה, לעיתים שלשול. לרוב הראייה מטושטשת. לעיתים הזעה ותחושת קור. בעת התקף הראש רגיש מאד למגע. לאחר שהכאב שוכך נותרת עייפות, תחושה של תשישות וקושי להתרכז. בחלק מהסובלים ,לאחר שהכאב חולף, מתפתחת תחושה של אאופוריה (מצב רוח טוב ורצון לפעילות) באחרים דווקא נטייה לדיכאון.

מה גורם למיגרנה?

הסיבות למיגרנה – קיימת נטייה משפחתית למיגרנה.  צורה נדירה של מיגרנה הכוללת  חולשת גפיים בזמן התקף, היא תורשתית דומיננטית. אך הצורה השכיחה איננה מראה תבנית תורשתית ולא זוהה, עד כה, מערך גנטי הקשור בשיעור היארעות  משמעותי. רוב ההתקפים מתרחשים ללא גירוי ברור אך,  אנשים מסויימים מזהים גירוי מקדים כמו אירוע של דחק נפשי או מאמץ גופני חריג, חשיפה לקור  או מאכל מסויים.  סובלים רבים מדווחים על התחלת התקף בסמוך לאחר שתיית אלכוהול, או אכילת שוקולד או גבינות.  בעבר  התקפים נקשרו בצריכת מונוסודיום-גלוטמאט. אין וודאות כי רצף כזה אכן מתקיים.
מנגנון הכאב 
המנגנון המדוייק של היווצרות הכאב אינו ידוע.  מיגרנה היא במהותה הפרעה נוירולוגית. המערכת הפגועה היא,ככל הנראה, מערכת העצבים שסביב כלי הדם במוח. במיוחד כלי הדם הנמצאים מעל ומתחת לקרומי המוח. יש עדויות כי כלי דם אלה מתרחבים  לקראת תחילת הכאב ,במקביל הדופק נעשה איטי יותר.   המתווך (הטרנסמיטור) הכימי המופרש מקצות העצבים וגורם לשינויים בכלי הדם הוא הסרוטונין. חלק מהטיפול במיגרנה מתבסס  על הנחת עבודה זו.(ראה להלן).

איך מאבחנים מיגרנה?

חשוב לאבחן מיגרנה ולהבדיל אותה מסוגים אחרים של כאבי ראש כרוניים כיון שהתקפי מיגרנה מגיבים ,לפחות חלקית, לטיפול ספציפי שאינו יעיל בסוגים אחרים של כאבי ראש.  האבחנה היא קלינית בלבד. בדיקות דימות של המוח אינן מסייעות. האבחנה מתבססת על סיפר המחלה, תבנית ההתקפים,  אופי הכאב (פועם, מחצית הראש) , משך ההתקף, הרגישות לאור ולרעש, נוכחות אאורה (אם יש), הבחילה , בנשים- הקשר למחזור החודשי, העייפות שלאחר ההתקף.

סוגי מיגרנה


היו ניסיונות לחלק את המיגרנה לסוגים שונים. אין טעם רב בחלוקות אלה כיון שאין הבדלים בגישה הטיפולית אליהם ולא נמצא עד כה רמז  לשוני כלשהוא במנגנוני ההיווצרות של הכאב בסוגים השונים.

מניעת מיגרנה

אין וודאות כי אחד האמצעים  המוזכרים כאן אכן יעיל במניעת התקפי מיגרנה. שתי קבוצות תרופות  נמצאות בשימוש :חוסמי רצפטורים בטא (דרלין, קרדילוק ואח') ותרופות אנטיאפילפטיות (וולפורט, טופירמט, קפרה ואח') וכן נוסו תרופות שונות להרגעה או אף תרופות פסיכיאטריות, או תוספים המכילים מגנזיום. נוסו גם תרופות המשמשות לאיזון לחץ הדם.

חוסמי הבטא והתרופות האנטיאפילפטיות  מראות ,עד כה, את התוצאות הטובות ביותר אם כי גם לגביהן אין הוכחה של ממש שהן אכן מונעות התקפים. נוסו שיטות טיפול כמו ביו-פידבק, ומתן גירוי חשמלי קבוע באמצעות אלקטורודות- לא נמצאה יעילות.

טיפול במיגרנה

טיפול אלטרנטיבי (רפואה משלימה) –  כמו במחלות כרוניות רבות שאין להן טיפול שהוא ממש יעיל התפתחה גם לגבי מיגרנה תעשייה  נרחבת של טיפולים  אלטרנטיביים  הטוענים ליעילות במניעת התקפים או בטיפול בהתקפים. דיקור סיני, שיאצו, יוגה, סוגי מסז', שיקויים שונים, דיאטות קיצוניות ועוד. חלק מהשיטות החלופיות נבדקו במחקרים מסודרים. לא נמצאו שיטות שהוכיחו יעילות.

הטיפול בהתקף מיגרנה –   אלה החווים התקפים בהם עוצמת הכאב היא בינונית ומטה יכולים, במקרים רבים, להסתפק במשככי כאב מקובלים.  אין הסכמה  לגבי עדיפות לתכשיר או לקבוצת תכשירים  מוגדרת .  כיון שההתקפים חוזרים ומופיעים הרי כל  סובל מוצא,עם הזמן, את הרכב התרופות שהוא היעיל ביותר עבורו. רוב הסובלים מדווחים כי  הצירוף של פרצטאמול  עם נוגדי דלקת לא סטרואידיים הוא היעיל ביותר. יש תכשירים המכילים את שתי התרופות יחד ואפשר כמובן להשתמש בצירופים שונים. יש סובלים המדווחים על יעילות טובה של אופטלין (במינון התחלתי של 1-2 גרם ומנה שנייה  לאחר 6-8 שעות), לתרופה זו ייתרון כיון שיש לה מעט תופעות לוואי.  תרופות כמו וולטרן או איבופרופן  יחד עם אקמול יעלות למדי בחלק מהסובלים.


טיפול במיגרנה קשה

להתקפים בהם הכאב חזק קיימת קבוצת תרופות ייחודית שפעולתה מבוססת על עיכוב הפרשת סרוטונין בקצות העצבים הצמודים לכלי הם. קבוצה זו קרויה "טריפטנים".  בארץ הם מוכרים בשמות המסחריים ,Imitrex,Rizalt ,Zomig, Relert  ועוד אחרים. תרופות אלה יש ליטול מיד בתחילת התקף  ושוב לאחר מספר שעות. שעור היעילות שלהן בהשגת  החלשה משמעותית של הכאב  מגיע ל-75% בשימוש נכון. כיון שתכשירים אלה גורמים , במידה מסויימת, להתכווצות כלי הדם, חולי לב או אנשים שידוע להם על  טרשת בעורקי המוח (לאחר אירוע מוחי) רצוי שיימנעו  מהם . בכל מקרה שימוש בתכשירים אלה דורש מעקב רפואי.

במקרים של כאב  קשה במיוחד  אפשר להשתמש בתרופות עוצמתיות לשיכוך כאב הניתנות בעירוי אך טיפול כזה דורש השגחה רפואית ויכול להינתן במוקדי חירום או בחדרי מיון של בתי חולים.

לאחרונה הוכנסו לשימוש  מספר תכשירים ביולוגיים שהם נוגדנים לקולטנים של חלבון (CGRP) הגורם להרחבת כלי דם ונמצא שהוא קשור להשראת התקפי מיגרנה. יעילותם עדיין אינה ברורה ובשלב זה השימוש בהם נועד לסובלים שלא הגיבו לכל טיפול אחר והוא דורש מסגרת רפואית המיומנת בשימוש בתכשירים אלה.

בילדים הסובלים ממיגרנה כרונית (צורה נדירה של התקפים רצופים) נמצאה יעילות להזרקות של בוטוקס . בצורות ההתקפיות של  מיגרנה  אין תועלת בטיפול זה.

מיגרנה מתחילה לרוב בגיל צעיר ומתגבשת תוך מספר שנים לתבנית הנמשכת לאורך עשרות שנים.  3-8% מהסובלים יפתחו, במשך הזמן, מחלקה קשה, תקפים נמשכים זמן רב או בתדירות גבוהה,  המשפעים באופן מהותי על יכולת העבודה וגורמים לדרגה שונה של נכות.

מחקרים מראים כי רק כמחצית הסובלים  ממיגרנה מאובחנים ומטופלים בצורה מסודרת.

מימוש זכויות רפואיות לאנשים עם מיגרנה מול ביטוח לאומי

מיגרנה בה עוצמת הכאב רבה או תדירות ההתקפים גבוהה עלולה לפגוע בתפקוד היומיומי . הפגיעה יכולה להתבטא באובדן כושר העבודה ו/או באובדן ימי עבודה עקב היעדרות בימים בהם יש התקף. חולי מיגרנה קשים  עשויים להיות מוכרים כנכים על ידי המוסד  לביטוח לאומי .

לאחרונה, המוסד לביטוח לאומי אימץ נוהל הכולל קריטריונים ברורים, המנחים את רופאי הוועדות הרפואיות של המוסד. הקריטריונים לקביעת שיעורי הנכות עקב מיגרנה מתייחסים לעוצמת ההתקפים לתדירות ההתקפים ולמידת התגובה (או  העדר תגובה) לטיפול התרופתי.

 

נכות

כיום, ניתן להגיש בקשה להכרה בנכות עקב מיגרנה, ובמידה והבקשה תוכר ותקבע נכות – זהו פתח למימוש זכויות גם מגופים נוספים.

 

מימוש זכויות לחולי מיגרנה באמצעות לבנת פורן

רבים  מאלה הסובלים ממיגרנה אינם מודעים לכך שביכולתם להגיש בקשה  להכיר בהם כנכים ,ובכך לאפשר להם לממש את זכויותיהם הרפואיות.  גם מי שמודע לאפשרות זו, אינו מצוי ,בדרך כלל, בפרטים שיכולים לעשות את ההבדל שבין הכרה לאי הכרה בתביעת הנכות. על מנת לממש את מלוא הזכויות עבור חולי מיגרנה, חשוב ונכון להסתייע בגוף מקצועי  רפואי למימוש זכויות רפואיות כמו חברת לבנת פורן.

בחברת לבנת פורן אנו פועלים במומחיות, במקצועיות וביסודיות, למימוש זכויות רפואיות של אנשים הסובלים מהתקפי מיגרנה בדרגות חומרה שונות. אנחנו מציעים לכל אדם צוות רב-מקצועי עתיר ידע ובעל ניסיון עשיר.

יש לך מיגרנה בחומרה הפוגעת בתפקודך ובהשתכרותך? אנחנו כאן עבורך, עם הרופאים, מנהלי הלקוח ואנשי המקצוע שלנו, היודעים להתנהל מול כל גוף הקשור למימוש זכויות

אנו מזמינים אותך לקיים עימנו פגישה ראשונית – ללא עלות או התחייבות. בפגישה זו נתוודע לבעיה האישית שלך, ונבנה ביחד תכנית פעולה בעזרתה נסייע לך לממש את הזכויות הרפואיות שלך – מהר יותר, יעיל יותר.

 

 

פרופ' מ. רביד

הרצל רוזנבלום 8 תל אביב 6937952

motiravid38@gmail.com

הלב בלוגו של לבנת פורן