חזרה למעלה

מלנומה

מה זה מלנומה – הסבר כללי

מלנומה melanoma מהווה את סוג סרטן העור הנחשב לחמור והקטלני ביותר, וזאת בשל נטייתו להתפשט. סרטן העור מלנומה מתאפיין בגידולם המהיר של המלנוציטים – תאי העור באפידרמיס האחראים על ייצור פיגמנט המלנין (צבען). גידול סרטני מסוג מלנומה מתחיל לרוב בעור או בשומה. מלנומה בעור יכולה להופיע בכל שטחי עור הגוף, כאשר אצל נשים שכיחה יותר מלנומה ברגל באזור השוקיים, ואילו אצל גברים שכיחה יותר מלנומה בגב.

במקרים נדירים הגידול הסרטני יכול להופיע באיברים אחרים שאינם העור, כמו מקרי מלנומה בעין, מלנומה ברירית הפה, מלנומה בציפורן ואפילו באיברים פנימיים.

לפי יעוץ רפואי מתאים, ניתן לטפל במקרי סרטן העור מלנומה בצורה אפקטיבית כאשר הם מתגלים בשלב מוקדם, לכן חשוב ביותר להיות מודעים לסימני האזהרה שיפורטו להלן בפרק התסמינים.

כמו כן, ראוי לדעת כי הימנעות מחשיפת יתר לקרינת UV מקרני השמש או מיטות שיזוף, עשויה לתרום במניעת התפתחות מלנומה.

 

הסיבות וגורמי הסיכון למלנומה

עדיין לא ברורה לחלוטין הסיבה המדויקת בגינה נגרמים סוגי המלנומה השונים.

ידוע כי מלנומה מתרחשת בעקבות שיבוש בתהליך הייצור של המלנין בתאי העור (מלנוציטים). השיבוש בא לידי ביטוי כאשר ה-DNA המבקר את התהליך נפגם וכתוצאה מכך מתרחשת צמיחה מוגברת וחסרת שליטה של תאי עור חדשים, עד כדי יצירת גוש תאים סרטניים. מה גורם לפגיעה ב-DNA ואיך הדבר מביא להתפתחות מלנומה – נושאים אלו עדיין במחקר. עם זאת, ידוע כי חשיפת יתר לקרני אולטרה סגול  (UV) מקרני השמש, מיטות שיזוף או מנורות – הינה גורם סיכון משמעותי להתפתחות המחלה.

גורמים נוספים שעלולים להעלות רמת סיכון ללקות במלנומה הינם: גוון עור בהיר, עבר של כוויות שמש, ריבוי שומות, רקע משפחתי של מלנומה, מערכת חיסונית מוחלשת ועוד.

 

סוגים שונים של מלנומה

בין הסוגים השונים של מלנומה נמנים:

מלנומה מתפשטת שטחית – הסוג השכיח ביותר, המתאפיין בהתפתחות תאים בקצב איטי והתפשטותם בהדרגה על פני העור. אצל נשים סוג זה שכיח ברגליים, ואצל גברים בגב ובחזה.

מלנומה קשרייתית – הגידול השני בשכיחותו, המאופיין בהתפתחות מהירה. על סוג זה נמנות בעיקר מלנומה בראש, בצוואר, בגב ובחזה.

מלנומה של הקצוות – סוג נדיר המופיע לרוב בכפות ידיים ורגליים או מלנומה בציפורן. שכיח בקרב כהי עור ולא קשור לחשיפה לשמש.

מלנומת נמש ממאירה – סוג המאפיין אנשים מבוגרים ומופיע בעיקר בשטח עורי שנחשף לשמש לאורך שנים, כמו הפנים והצוואר. הגידול מתפתח באיטיות מנגע טרום סרטני שנראה ככתם על העור.

מלנומה באיברי גוף אחרים ולא בעור – סוג נדיר הכולל מלנומה בעין, בפה, באף, בריאות, בפי הטבעת ועוד.

מלנומה מתקדמת או מלנומה גרורתית  – סוג המתאפיין בהתפשטות התאים הסרטניים לחלקי גוף אחרים כמו בלוטות לימפה, מוח, ריאות, כבד ועצמות. סוג זה יכול להופיע שנים לאחר הסרת המלנומה הראשונית מהגוף.

 

תסמינים של מלנומה

כאשר מדובר על מלנומה תסמינים יופיעו לרוב בשינוי בעור – או הופעת שומה חדשה או  שינוי בצורתה של שומה קיימת. מכיוון שמלנומה ניתנת לריפוי אם מאבחנים אותה בשלב מוקדם, יש לפנות לרופא עור בכל מקרה בו מזהים את התסמינים הבאים:

 • שומה עם צורה אסימטרית
 • שומה עם גבולות לא מוגדרים
 • שומה בעלת צבע לא אחיד, שיש בה מספר גוונים כמו שחור, חום, ורוד וכו'
 • שומה בעלת קוטר העולה על 5 מ"מ
 • שינוי בגובה של שומה קיימת
 • שומה המייצרת גירוד, דימום או גלד
 • במקרי מלנומה גרורתית או מתקדמת עלול להופיע גוש בעור או באיברים אחרים, וכן תסמינים כמו חוסר תיאבון, ירידה במשקל, עייפות, חולשה ועוד.

 

דרכים לאבחון מלנומה

 • בדיקת רופא עור – כאשר מופיעה שומה חשודה או שינויים בשומה קיימת עפ"י התסמינים שפורטו מעלה – חשוב לפנות ולהיבדק אצל רופא עור. במקרים רבים, כבר בבדיקה ראשונית של השומה, הרופא יוכל לעשות הבחנה בין גידול שפיר לסרטני. במידה ויש חשד לגידול סרטני, הא יפנה את המטופל לביצוע ביופסיה.
 • ביופסיה – הליך כירורגי הכולל הסרת השומה לרבות השוליים הבריאים שמסביב לה ושליחתה לבדיקה פתולוגית. במידה ואובחן סרטן העור מלנומה, יבוצע ניתוח כריתה מקומית רחבה של בלוטת הזקיף, עם או בלי ביופסיה.
 • בדיקה של בלוטות הלימפה ונטילת ביופסיה של בלוטות הזקיף – הליך כירורגי הנעשה לאחר אבחון מלנומה, לצורך הערכת היקף המחלה. ההליך יתבצע בכל מקרה בו המלנומה עולה על עובי של 1 מ"מ, גם אם לא אובחנו בלוטות לימפה מוגדלות.
 • בדיקות נוספות לקביעת שלב המחלה – בדיקות דם, אולטרסאונד, CT ועוד.

.

דרכי טיפול במלנומה

זיהוי מוקדם של הנגעים הוא חשוב ביותר היות שהאבחון משתנה באופן משמעותי בהתאם לשלב גילוי המחלה.

כריתת הגידול הינה הטיפול המיטבי עבור סרטן העור מלנומה כאשר הוא בשלביו המוקדמים. הסרת הגידול  כולל רקמת העור הבריאה המקיפה אותו ורקמת העור שמתחתיו , זהו הליך המאפשר להיפטר לחלוטין מהמלנומה.

במקרים בהם המלנומה התפשטה מעבר לעור, עושים שימוש בדרכי טיפול כגון: ניתוח, כימותרפיה, הקרנות או טיפול ביולוגי.

מימוש זכויות רפואיות וקבלת קצבת נכות לחולי סרטן העור מלנומה

חולי מלנומה ובעיקר אלו עם מלנומה גרורתית, זכאים, עפ"י היקף המחלה ושלביה, לקביעת אחוזי נכות, ובהתאם לכך – לקבלת זכויות והטבות שונות. סל הזכויות כולל (עפ"י כל מקרה לגופו) קצבאות מהמוסד לביטוח לאומי כגון קצבת נכות, קצבת שירותים מיוחדים, גמלת ניידות, שיקום ועוד. כמו כן, ניתן לממש זכויות ברשויות המס, הנחות בתשלומי הרשויות המקומיות, הטבות בקופות חולים ועוד.

הבעיה העיקרית היא שחולי מלנומה, כמו חולי סרטן בכלל, נדרשים להתמודד עם בדיקות וטיפולים רבים, ולצידם עם חששות וחרדות. לפיכך, אנשים רבים המאובחנים עם מלנומה אינם מודעים לזכויותיהם, וגם מי שמודעים לא תמיד פנויים, פיסית ונפשית, לטפל בזה לאסוף מסמכים ולנהל מהלכים אל מול הביטוח הלאומי וגופים אחרים. לפיכך, חשוב להסתייע בגוף מקצועי רפואי למימוש זכויות כדוגמת חברת לבנת פורן.

 

חברת לבנת פורן פועלת למימוש זכויות רפואיות לחולי מלנומה

מימוש זכויות רפואיות לחולי מלנומה דורש הסתייעות בגוף מקצועי ומנוסה

בחברת לבנת פורן אנו מלווים לאורך השנים אלפי חולי סרטן העור מלנומה על כל סוגיו ושלביו. הזיכרון הארגוני שלנו ומכלול שירותינו המקצועיים מאפשרים לחולים רבים לממש את מרב הזכויות המגיעות להם. כתוצאה מכך, אנו מצליחים להקל משמעותית על התנהלותם ועל תהליך הריפוי וההתמודדות עם המחלה והשלכותיה הפיזיות, הנפשיות והכלכליות.

הסיוע במימוש זכויות רפואיות של חולי מלנומה ניתן בעזרת  צוות רב-מקצועי מנוסה, הכולל  רופאים, מנהלי לקוח ואנשי מקצוע – כולם מעורים בכל פרט, מגדול עד קטן, שיכול לתרום   להצלחת התביעה.

חלית במלנומה? ראשית אנו מאחלים לך בריאות והחלמה מהירה. אנו מזמינים אותך לפגישה ראשונית עם מומחי לבנת פורן, ללא כל עלות/התחייבות. בפגישה זו נכיר אותך, נלמד את פרטי המקרה האישי שלך, ונציג דרכי פעולה למימוש הזכויות הרפואיות שלך – הכי נכון, הכי מהר.

הלב בלוגו של לבנת פורן