חזרה למעלה

שחיקת סחוס

מה זה שחיקת סחוס – הסבר כללי

ד"ר ליאור קורן, מומחה לכירורגיה אורתופדית

שחיקת סחוס ידועה גם בשם אוסטאוארטריטיס, הינה מחלה כרונית שמקורה בדרך כלל בתהליך ניווני אשר הולך ומחמיר עם העלייה בגיל. כ-60% מהאוכלוסייה בגיל 50+ יסבלו משחיקת סחוס, שפוגעת במפרקים ומלווה בכאבים. לעיתים רחוקות יותר שחיקת סחוס יכולה להתרחש בשל אירוע תאונתי של שבר או פגיעה חיצונית אחרת.

שחיקת סחוס בברך ובירך הן בעלות שכיחות גבוהה, שכן מפרקי הברך והירך נושאים את רוב משקל הגוף. גם מפרקי כפות הידיים, הכתף ועמוד השדרה מועדים להיארעות הבעיה ואנשים רבים חווים את תוצאותיה.

 

מהם המאפיינים של תהליך שחיקת הסחוס?

הסחוס הינה רקמת חיבור צפופה שמצפה ועוטפת את עצמות המפרקים. הרקמה חלקה ורכה ומאפשרת תנועה חלקה, רציפה ונטולת כאבים במפרק. כאשר הרקמה הזו נשחקת, העצם תחתיה נחשפת, כיסוי המגן שלה נאבד ונוצר חיכוך בינה לבין העצם הנגדית.  המגע בין העצמות גורם לדלקת וכאבים. התהליך הדלקתי כשלעצמו מחריף את הפגיעה בסחוס ובעצם.

 

מהם הגורמים לשחיקת סחוס?

 • מרכיבים תורשתיים
 • ירידה במסת הסחוס עם ההתבגרות ובמסגרת התהליך הניווני הטבעי של הגוף.
 • עודף משקל אשר עלול ליצור עומס ולחץ על המפרק, שמובילים לשחיקת סחוסים
 • פציעות, וביניהן פציעות ספורט רבות, שגורמות לחבלה במפרקים, וכתוצאה מכך לשחיקת סחוסים.
 • קרע או חוסר במיניסקוס, שמביא לעלייה בשחיקת סחוס בברך.
 • ציר רגל לא תקין – דפורמציה של הרגל, שכתוצאה ממנה היא פונה החוצה או פנימה, יוצרת עומס רב במיקום ספציפי במפרק ולשחיקת סחוסים במפרקי הרגל.

 

תסמינים של שחיקת סחוס

קיימים מספר סימנים המעידים על התחלת שחיקת סחוסים במפרק:

 • כאבים – זהו התסמין המרכזי, כאשר בראשית תהליך השחיקה יופיעו כאבים בעיקר בהפעלת לחץ ועומס על המפרק בפעילות נושאת משקל של ריצה והליכה עם הקלה במנוחה. ככל שהשחיקה מתפתחת ומחמירה, הכאבים יהפכו לכרוניים וילוו גם ברגישות במגע במפרק וכאבים במנוחה.
 • נוקשות המפרק המתאפיינת בהגבלה בתנועה.
 • נפיחות במפרק בעיקר לאחר פעילות מאומצת.
 • תחושה/קולות של חריקה כתוצאה מהחיכוך של העצמות זו בזו עקב הישחקות הסחוס.
 • חום מקומי, נפיחות וכאבים במפרק כתוצאה מהדלקת.

 

כיצד מאבחנים שחיקת סחוס?

אבחון מוקדם ובהתאם לכך טיפול בשחיקת הסחוס, עשויים להאט את התפתחות השחיקה המביאה לאובדן רקמת הסחוס.

כדי להגיע לאבחון מוקדם ככל האפשר, יש לקבוע תור לפגישת ייעוץ אצל אורתופד. בפגישה, האורתופד יבצע אנמנזה תוך תשאול לגבי ההיסטוריה הרפואית של המטופל והסיפור הקליני – מה הם התסמינים, מה אופי הכאבים, עד כמה הם פוגעים בתפקוד ועוד. האורתופד יבצע גם בדיקה גופנית לצורך הערכת תנועות המפרק, הציר שלו, יציבותו וחוסנו, תנוחות בהן מופק כאב ועוד.

על מנת לאשש את האבחנה, ניתן גם לבצע בדיקות הדמיה. צילום רנטגן  ישקף את סימני השחיקה בסחוס על ידי ממצאים כמו היצרות של המרווח המפרקי, היווצרות זיזי עצם בקצות המפרק, הסתיידויות וציסטות מתחת לסחוס באזור החיכוך בין העצמות.

בתום האבחון, האורתופד יוכל לקבוע מהי דרגת השחיקה ואיזה טיפול בשחיקת סחוס עשוי לסייע במקרה הספציפי.

 

דרכי טיפול בשחיקת סחוס

טיפול בשחיקת סחוס בברכיים או בכל מפרק אחר, יתחיל ככל טיפול אורתופדי, בגישה השמרנית.

הטיפול השמרני יכלול:

 • שינוי אורח חיים, במידת הצורך, על ידי ירידה במשקל וביצוע פעילות גופנית מותאמת ומפוקחת.
 • טיפולי פיזיותרפיה לחיזוק השרירים מסביב למפרק ושמירה על טווחי תנועה של המפרק.
 • נטילת תרופות לשיכוך כאבים ודלקת.
 • הזרקות מפרקיות של סטרואידים או חומצה היאלורונית.
 • הזרקות מרכיבי דם – במסגרתו נוטלים דם מהמטופל, מעבירים אותו תהליך סירקוז למיצוי חומר מרוכז בנוגדי דלקת וגורמי גדילה ומזריקים למפרק המעורב.

ניתוח החלפת מפרק עקב שחיקת סחוסים יבוצע במקרים כרוניים בהם הטיפול השמרני אינו מביא להקלה וכשישנה פגיעה משמעותית בתפקוד.

 

מימוש זכויות רפואיות לאנשים עם שחיקת סחוס מול ביטוח לאומי

ישנם מצבים ורמות חומרה בהם שחיקת סחוס עשויה לזכות באחוזי נכות ו/או בהטבות והקלות שונות.  דוגמאות למצבים כאלה הם למשל שחיקת סחוס שמובילה לניתוח החלפת מפרק, שחיקת סחוס שגורמת להגבלת תנועות.  שחיקת סחוס כתוצאה מתאונת עבודה, מחלת מקצוע וכיו"ב.

אנשים רבים עם בעיה של שחיקת סחוס כלל אינם מודעים לאפשרויות של מימוש הזכויות הרפואיות העומדות בפניהם, ובוודאי שלא לפרמטרים שעשויים לעשות את ההבדל בין ההכרה בתביעה לבין דחייתה.

בשל מורכבות העניין, מימוש זכויות רפואיות לאנשים עם שחיקת סחוסים צריך להיעשות בסיוע של גוף מקצועי המומחה בתחום.

מימוש זכויות רפואיות לאנשים עם שחיקת סחוס באמצעות חברת לבנת פורן

כאמור, מימוש זכויות לאנשים עם שחיקת סחוס הינו מהלך שלהצלחתו נדרשים ידע והבנה רפואיים מעמיקים בנושא. לא פחות מכך, יש צורך להתמסר לעניין ולגייס זמן ומאמץ כדי לבצע את הצעדים המושכלים להשגת ההכרה במחלה ולקביעת אחוזי נכות על פי מידת חומרתה והשפעתה על התפקוד היומיומי. בדיוק בשביל זה נועד הסיוע של מומחי חברת לבנת פורן.

בחברת לבנת פורן פועלים מיטב המומחים למימוש זכויות רפואיות בכלל וזכויות רפואיות לאנשים עם שחיקת סחוס בפרט. ניסיונם העשיר מאפשר להם לבצע את עבודתם באופן המקצועי, המקיף והיסודי ביותר. בזיכרון הארגוני של החברה קיימים אלפי מקרים של טיפול מוצלח במימוש זכויות לאנשים עם שחיקת סחוסים.

אובחנה אצלך שחיקת סחוסים שפוגעת באיכות החיים שלך? שמגבילה את תנועתך ותפקודך? שמחבלת בכושר עבודתך ובהשתכרותך? בחברת לבנת פורן  נעמיד לרשותך צוות רב תחומי של רופאים, מנהלי לקוח ואנשי מקצוע, היודעים להתנהל היטב מול כל גוף הקשור למימוש זכויות רפואיות על מנת  להשיג ולממש את מרב הזכויות שמגיעות לך.

אנו מזמינים אותך לקיים עימנו פגישת היכרות ראשונית ללא עלות או התחייבות, בה נתוודע למקרה האישי שלך, ונבנה תכנית פעולה רפואית מלאה, באמצעותה ניתן יהיה לסייע לך בהשגת מלוא הזכויות הרפואיות המגיעות לך – בדרך הקלה והקצרה ביותר.

הלב בלוגו של לבנת פורן