חזרה למעלה

קוליטיס

מה זה  קוליטיס – הסבר כללי

קוליטיס כיבית של המעי הגס היא מחלת מעי דלקתית כרונית (IBD), הפוגעת ברירית של המעי הגס וגורמת לדלקת וכיבים. הפגיעה נוצרת באזור פי הטבעת, אך אורך הקטע הפגוע עלול להשתנות מחולה לחולה. ישנם חולים אשר סובלים מקטע פגוע קצר מאוד, כלומר סנטימטרים ספורים בלבד, אך יש גם חולים שהמחלה פוגעת במעי הגס לכל אורכו.

בבדיקה ניתן להבחין בכיבים (פצעים) שטחיים על פני רירית המעי, אותם כיבים עשויים לדמם ואף להפריש מוגלה.

ההערכה הינה שמדובר במחלה אוטואימונית, משמע מחלה שבה המערכת החיסונית של הגוף תוקפת את הגוף עצמו. במקרה הנ"ל את המעי הגס.

עם זאת נראה שבהיווצרות המחלה ישנם גורמים גנטיים, סביבתיים וחיסוניים. המחלה יכולה לגרום לתחלואה משמעותית המערבת איברים מחוץ למערכת העיכול- פרקים, עור ועיניים.

מחלת קוליטיס כיבית – תסמינים

תסמיני המחלה באים לידי ביטוי בשלשול ולעיתים ילווה בהפרשת דם. בשל אובדן הדם ייתכן כי יסבול החולה מחולשה ואנמיה, אך לא רק. התסמינים השונים מופיעים גם כתלות במיקום המחלה- בחולים עם מעורבות של הרקטום דימום רקטלי וטחורים יהיו תסמינים בולטים, בעוד חולים עם מעורבות נרחבת יותר של המעי הגס יהיה ביטוי לשלשול, כאב בטן, ירידה במשקל, עליית חום ואנמיה.

הסימנים הקליניים העיקרים במחלת קוליטיס כיבית הם

  • שלשול: לרוב בלילה, או לאחר ארוחות
  • ריבוי יציאות: במחלה קלה עד 4 יציאות ליום, במחלה קשה – מעל 6 יציאות ליום
  • דימום רקטלי
  • טנזמוס: תחושה של רצון ליציאה דחופה עם תחושה של התרוקנות שאינה מלאה
  • הפרשות של ריר מפי הטבעת
  • כאבי בטן עוויתיים
  • חום
  • בחילות והקאות
  • ירידה במשקל

בנוסף, יכולה המחלה לפגוע באיברים נוספים כמו מפרקים, עיניים, כבד ודרכי מרה, מערכת הקרישה והעור אשר אינם שייכים למעי הגס.

קוליטיס – אבחון

לא ניתן לאבחן קוליטיס עם קריטריון בודד. עיקר האבחון יתבצע  בבדיקות גופניות ובדיקות מעבדה, למשל – שינוי במדד הטסיות, שקיעת דם מוחשת, עליה בתאי הדם הלבנים, ירידה בהמוגלובין ובדיקת צואה היכולה  להעיד על דלקת פעילה.

בדיקות נוספות הינן אנדוסקופיות של מערכת העיכול והדמיה של המעי (CT ו- MRI)

קוליטיס – דרכי טיפול

קבוצת התרופות  שייכת למשפחה שנקראת ASA-5. הן יעילות להרגעת התקף חריף ולהקטנת הסיכון להתלקחות המחלה ולהופעת התקפים נוספים.

את הטיפול ניתן לקבל בכדורים, בנרות  או חוקנים. יתרונם של הנרות ושל החוקנים הוא שהם מובלים היישר למקום החולה, בעוד שבמתן טיפול פומי מתפזר בתוך הגוף כולו, וריכוזה במקום המחלה קטן יותר.

אף על פי שלא ניתן לרפא את המחלה, אפשרי בהחלט לשלוט בתסמיניה, סיבוכיה ולאפשר לחיות חיים מלאים ואיכותיים לצדה באמצעות טיפול תרופתי ותזונה נכונה. מצב נפשי, לחץ וסטרס מגבירים את הסיכוי להחמיר את תסמני המחלה ולכן ניתן לפנות גם לרפואה משלימה, וטיפול נפשי.

חולים שלא מגיבים לטיפול התרופתי או מפתחים סיבוכים בעקבות הדלקת (כגון חסימת חלל המעי או סרטן המעי הגס) יזדקקו לניתוח לכריתת המעי הגס, שעשוי להביא לריפוי מוחלט.

כפי שצוין, שילוב של תזונה נכונה תסייע מאוד לתסמיני המחלה ויש באפשרותה להקל. אך יש לקחת בחשבון שהגוף שלנו מגיב אחרת מאדם אחד לשני ולכן בשאלת "מה לאכול?" התשובה יכולה להשתנות באם מדובר בתקופת התלקחות, הפוגה או מצב לאחר ניתוח. מספר קבוצות מאכלים אשר נמצאו מומלצים על ידי העמותה לתמיכה לחולי קרוהן וקוליטיס בעת התקלחות הינם חלבון, לקטוז וסיבים תזונתיים.

קצבת נכות מטעם ביטוח לאומי וזכויות מול גופים נוספים לחולי קוליטיס:

הכאבים הקשים המלווים את מחלת הקוליטיס והסיבוכים כגון דימום ממערכת העיכול, מחלת כבד, סיכון מוגבר להיווצרות קרישי דם, חסימת חלל המעי, אשר עלולים ללוות את המחלה,  מקשים מאוד על התפקוד היומיומי התקין של החולים שמחלתם אינה בהפוגה. לכן נקבעו תקנות שעמידה בתנאים מסויימים תקנה קצבאות ומענקים לחולי הקוליטיס בביטוח הלאומי ובגופים נוספים:

חולים רבים וביניהם חולי קוליטיס מתקשים לקבל את המגיע להם עקב החשש מההתמודדות הבירוקרטית והרגשית הכרוכה בניהול הליך מול הגוף המבוקש. נוסף על כך, חולי הקוליטיס נתקלים לעיתים בחוסר הבנה לגבי תנודתיות וחוסר יציבות ממחלתם והשפעותיה.

מימוש זכויות רפואיות עם חברת לבנת פורן

מימוש זכויות רפואיות עשוי להקל באופן ניכר על איכות החיים של חולי קוליטיס ועל רווחתם הכלכלית. העניין הוא שעם גילוי המחלה, רבים מהחולים מוצאים עצמם, מטבע הדברים, ממוקדים כל כולם בתהליך הריפוי ומתרוצצים בין רופאים לטיפולים. במצב כזה, אין זמן או כוחות נפשיים להתעסק במימוש זכויות רפואיות, הכרוך בצעדים בירוקרטיים מתישים מול הגופים השונים. יתרה מזאת, רבים מהחולים כלל לא מודעים לכך שביכולתם לקבל אחוזי נכות המקנים להם קצבאות והטבות.

לשם כך נועדו שירותי חברת לבנת פורן המסייעים לחולי קוליטיס להשגת הזכויות המגיעות להם.

בלבנת פורן פועלים למימוש זכויות רפואיות של חולי קוליטיס בצורה המיטבית בעזרת צוות רב-מקצועי רפואי מנוסה. הצוות כולל רופאים, מנהלי לקוח ואנשי מקצוע שיודעים להתנהל מול הגופים השונים ומצוידים בידע והניסיון הנדרשים להצלחת התביעה.

המומחים שלנו רואים אותך. נשמח להזמינך לפגישת היכרות ראשונית ללא עלות וללא התחייבות, בה נתוודע למקרה האישי שלך, ונציג את הדרכים בהן נוכל לסייע לך בתהליך מימוש הזכויות הרפואיות שלך, בצורה המקצועית, הקלה והמהירה ביותר.

 

הלב בלוגו של לבנת פורן