צור קשר 2468*
נגישות
חזרה למעלה

זכויות נכים בגופים השונים

אדם הסובל מבעיות רפואיות ונקבעו לו אחוזי נכות רפואיים ו/או זכאות לקצבאות שונות בביטוח הלאומי, עשוי להיות זכאי גם להטבות, מענקים וזכויות שונות בגופים נוספים. ההטבות כולן עשויות להצטבר לסכומים משמעותיים, ולכן חשוב להכיר אותן ולדעת לדרוש אותן.

זכויות נכים נוספות יוענקו לזכאים לקצבאות שונות מהביטוח הלאומי, דוגמת קצבת נכות כללית, קצבת ילד נכה, קצבת נפגעי עבודה, קצבת שירותים מיוחדים ועוד. לפניכם הזכאויות העיקריות שניתן לקבל במוסדות ובארגונים השונים. חשוב לזכור כי חלק מהזכאויות ניתנות באופן אוטומטי לפי רשימה שמעביר הביטוח הלאומי לגופים השונים, וחלקן יתקבלו לאחר פנייה אישית של המבקש.

זכויות נכים במס הכנסה

חולים שנקבעה להם נכות רפואית מזכה עשויים לקבל פטור ממס הכנסה. את הבקשה ניתן להגיש לפקיד השומה במס הכנסה, לאחר שהביטוח הלאומי קבע את אחוזי הנכות של המבקש. את הפטור, עד לתקרה המתעדכנת מדי זנה, זכאים לקבל אנשים שנקבעו להם 100% נכות או 90% נכות לפחות על לי חישוב מיוחד ובעלי תעודת עיוור. ניתן לקבל את הפטור רק אם נקבעה נכות לתקופה של חצי שנה ומעלה. אם נקבעה נכות רטרואקטיבית, ניתן לקבל החזרי מס עבור שש השנים שקדמו לשנה בה נקבעה הנכות.

חוק הנכים

זכויות נכים ברשויות מקומיות

הרשויות המקומיות מעניקות זכויות נכים ע"י הנחה בתשלומי הארנונה. על מנת לקבל את ההטבה יש להגיש את הבקשה לאגף הגבייה בעירייה, וההנחה תיקבע על פי סוג ודרגת הנכות.

זכויות נכים ברשות המים

תעריף המים בגין 3.5 מ"ק מים הראשונים בכל חודש הינו מוזל, ולאחר כמות זו החיוב הינו מלא. זכאים לקצבות שונות (כגון כללית, ניידות, שירותים מיוחדים ועוד), עשויים להיות זכאים לתעריף מוזל עבור כמות מים נוספת.

זכויות נכים בחברת החשמל

בחברת החשמל ניתן לקבל הנחה בשיעור של 50% עבור צריכה של 400 קילווטים לשעה הראשונים בכל חודש, בתעריף ביתי. הביטוח הלאומי מעביר לחברת החשמל רשימת זכאים, אך על מנת לממש את ההנחה יש לוודא כי חשבון החשמל הינו על שם הזכאי.

זכויות נכים בבזק

חולים שנקבעה להם נכות בגובה של לפחות 80% והם זכאים לקצבת נכות בשיעור של לפחות 75%, זכאים להנחה של 50% מדמי ההתקנה או ההעתקה של קווי בזק. בנוסף, ניתנות הנחות בתשלומי השימוש השוטפים, על פי מסלולים שונים לבחירה.

זכויות נכים במשרד התחבורה

משרד התחבורה מעניק זכויות נכים שונות: ניתן לקבל הנחות באגרת הרישוי ובתחבורה הציבורית, בהתאם לדרגת הנכות ולסוג הקצבה לה זכאי הנכה. נכים בעלי רכב זכאים לקבל תג נכה במידה שהם מוגבלים בניידותם. התג מאפשר לנכים להחנות את רכבם במקומות המסומנים לנכים. על מנת לקבל את התג יש למלא את הטופס המתאים במשרד התחבורה ולצרף את המסמכים הרפואיים הדרושים.

זכויות נכים ברכבת ישראל

במסגרת זכויות נכים של משרד התחבורה, בעלי תעודת נכה זכאים להנחה בגובה 10% ממחיר נסיעה בקווים בינעירוניים של רכבת ישראל.

זכויות נכים בקופות חולים

זכאים לקצבאות נכות שונות מקבלים פטור מתשלום אגרת ביקור רופא וביקורים בבתי החולים. המוסד לביטוח לאומי מעביר לקופות החולים את רשימת הזכאים לפטור. בנוסף, בהתאם לדרגת הנכות, ניתן לקבל הנחה ברכישת תרופות ובטיפולים שונים. את הזכאות ניתן לבדוק מול משרדי קופות החולים.

זכויות נכים במשרד הבינוי והשיכון

נכים שהוגדרו כזכאים יכולים לקבל ממשרד השיכון וביטוח לאומי סיוע ברכישת דירה או בתשלומי שכר דירה. במקרים מסוימים ניתן לקבל גם סיוע לצורך שיפוצים. את הזכאות ניתן לברר מול משרד הבינוי והשיכון וביטוח לאומי.

זכויות נכים במנהל מקרקעי ישראל

לעתים מוענקות זכויות נכים במנהל מקרקעי ישראל: חולים שנקבעה להם נכות בגובה של לפחות 80% והם זכאים לקצבת נכות, עשויים להיות זכאים לפטור או להנחה בדמי הסכמה המשולמים למנהל מקרקעי ישראל.