חזרה למעלה

דלקת מפרקים

מהי דלקת מפרקים (ארתרופתיה) – הסבר כללי

דלקת מפרקים, הקרויה בפי רבים גם דלקת פרקים ובלועזית ארתרופתיה, הינה שם כולל למחלות שגורמות לכאבי מפרקים. מחלות אלה יכולות להיות דלקתיות, ניווניות או זיהומיות – חלקן כרוניות, חלקן מאופיינות בתקופות התלקחות ותקופות נסיגה, וחלקן חולפות. במקרים שונים יכולים להתלוות לכאבי המפרקים גם תסמיני חום מקומי, נפיחות, הגבלה בתנועה ועוד. במקרים של דלקת מפרקים חמורה שאינה מטופלת – עלולים להיגרם סיבוכים המביאים עד לכדי נכות.

סוגי דלקות מפרקים ומה גורם להן

ישנם כמה סוגים עיקריים  של דלקות מפרקים, המסווגות בדרך כלל על פי הגורמים לדלקת:

דלקת מפרקים ניוונית (אוסתיאוארטריטיס) – מדובר בסוג הכי שכיח של דלקת פרקים הנגרם משחיקת הסחוס (החיבור בין העצמות) המוביל לכאב בעת חיכוך העצמות בתנועה. דלקת מפרקים ניוונית יכולה להופיע כמעט בכל מפרק בגוף, תחילה תופיע לרוב בעמוד השדרה, אגן הירכיים והברכיים. זוהי דלקת מפרקים כרונית שתוקפת בגיל מבוגר.

דלקת מפרקים שגרונית (ראומטואידית) – מחלה דלקתית אוטואימונית, מתרחשת עקב תקיפה והרס על ידי מערכת החיסון. התסמינים הראשונים שהם כאב, נוקשות חום ואדמומיות יופיעו לרוב במפרקים הקטנים באצבעות הידיים והרגליים, אך יכולה לתקוף גם מפרקים גדולים כמו כתפיים, ברכיים ומפרקי ירך. לרוב המחלה מתחילה במפרקים ועלולה להתפשט לרקמות הקרובות- עור, קרומי הלב והריאות, שרירים.

דלקת מפרקים ספחתית (פסוריאטית) – זוהי  דלקת מפרקים כרונית שמופיעה אצל חולי פסוריאזיס ומאופיינת בהתלקחויות ובתקופות הפוגה. הביטוי שלה הינו נפיחות באצבעות בכפות הרגליים.

דלקת מפרקים זיהומית – נגרמת כתוצאה מחיידקים שמתיישבים במפרק ויוצרים בו דלקת. לרוב, מדובר בדלקת חד פעמית הנמשכת מספר שבועות.

דלקת מפרקים על רקע מטבולי – מתרחשת כתוצאה ממחלות מטבוליות כדוגמת גאוט, כאשר במפרקים מצטבר עודף של חומצה אורית, שיוצרת גבישים במפרק המובילים לדלקת.

דלקת מפרקים כתוצאה ממחלות הפוגעות במערכות גוף שונות – במקרים רבים דלקת מפרקים היא מחלה שניונית למחלות אחרות שפגיעתן העיקרית היא במערכות גוף שונות, כגון: קרוהן, זאבת ועוד. 

תסמינים של דלקת מפרקים

כשמדובר על דלקת מפרקים תסמינים יופיעו לרוב בהתאם לסוג הדלקת ולגורמיה. בכל מקרה, התסמין העיקרי בכל דלקת פרקים הינו הכאבים במפרק. לא פעם הכאבים ילוו גם באודם של המפרק ובחום ונפיחות מקומיים וכן בחולשה כללית ועייפות. בדלקת מפרקים על רקע זיהומי עלול להופיע חום סיסטמי – עלייה בכל חום הגוף. הכאבים עלולים להופיע כל זמן ביום או בלילה, אך לרוב יש החמרה בכאב בבוקר, עם הקלה לאחר זמן מה של הנעת המפרקים והשרירים.

במקרים של דלקת מפרקים שגרונית בדרגת חומרה גבוהה שלא טופלה כראוי, יכולה להיגרם פגיעה במפרק והגבלה בתנועתו עד למצב של נכות.

איך מזהים ומאבחנים דלקת מפרקים

הזיהוי הראשוני של דלקת מפרקים מגיע מתחושת כאבי המפרקים ו/או מתסמינים נלווים של אדמומיות, חום ונפיחות מקומיים באזור המפרק. חום סיסטמי של כלל הגוף יכול להעלות חשד לדלקת מפרקים זיהומית, המחייבת טיפול מיידי באנטיביוטיקה.

האבחנה הרפואית לגבי הגורם לדלקת המפרקים הינה אבחנה קלינית המתבססת על תלונות החולה, זיהוי התסמינים האופייניים למחלה ובדיקה גופנית שהרופא עורך.

בדיקות נוספות המסייעות לאבחון דלקת מפרקים:

 • בדיקות דם – במקרים של מחלות רקמת החיבור (כמו זאבת, דלקת מפרקים שגרונית), ניתן לגלות בבדיקת דם נוגדנים ספציפיים. במקרים בהם הגורם הוא מחלת גאוט, בדיקות הדם יעלו ממצאי עלייה ברמת החומצה האורית.
 • בדיקות שתן – יכולות להצביע על פגיעה בכליות כתוצאה ממחלות רקמת החיבור.
 • צילום רנטגן – יכול לגלות שחיקת הסחוס בברכיים.
 • בדיקת מעבדה לנוזל המפרק – שאיבת נוזל מהמפרק באמצעות דיקור ובדיקתו במעבדה, מאפשרים לקבוע אם הכאבים נובעים מדלקת ואם הגורם זיהומי או אחר.

דרכי טיפול בדלקת מפרקים

כמו בכל מחלה אחרת, חשוב לטפל בהקדם בכל דלקת מפרקים על מנת למנוע סיבוכים שיכולים להגיע לכדי החמרה של המצב. במקרים של דלקת מפרקים כרונית, יש להקפיד על נטילת תרופות בקביעות כדי למנוע התלקחויות של המחלה ולשמור על תפקודם התקין של המפרקים.

אופן הטיפול בדלקת מפרקים משתנה בהתאם לאבחנה הספציפית באשר לגורם לבעיה. דרכי הטיפול כוללות:

 • תרופות נוגדות דלקת – מיועדות להקלת הכאבים. במצבי כאבים חמורים, יינתנו סטרואידים בתרופות לבליעה או בהזרקה ישירות למפרק על ידי אורתופד או ראומטולוג.
 • טיפול אנטיביוטי – במקרים של דלקת מפרקים זיהומית.
 • תרופות DMARDs (Disease Modifying Antirheumatic Drugs) -תרופות נוגדות פעילות ראומטית. כוללות תרופות ביולוגיות למניעת שחרור חומרים דלקתיים שהורסים את המפרק, ותרופות להפחתת התגובה הדלקתית.
 • במקרי דלקת מפרקים ניוונית שתוקפת את המפרקים נושאי המשקל, יומלץ על הפחתת עומס מהמפרק על ידי פעילות גופנית מחזקת שרירים או על ידי דיאטות להפחתת משקל במקרי עודף משקל.
 • פיזיותרפיה – מסייעת במקרי דלקת מפרקים בידיים ודלקת מפרקים ניוונית. תורמת לחיזוק השרירים התומכים במפרק ולהחזרת המפרק לתפקוד מלא.
 • דיקור סיני – להקלה על הכאבים.
 • ניתוח להחלפת מפרק – במקרי שחיקת הסחוס במפרק הברך או מפרק הירך.

מימוש זכויות חולי דלקת מפרקים במסגרת ביטוח לאומי וגופים אחרים

דלקת פרקים היא מחלה שעלולה לפגוע באיכות חייו של החולה, בבריאותו הפיזית והנפשית, בכושר התפקוד היומיומי שלו, בכושר העבודה וכתוצאה מכך גם ברמת ההשתכרות. לחולים במצבים כאלה יכולים להיקבע על ידי ביטוח לאומי אחוזי נכות, וכפועל יוצא מכך קצבאות, פיצויים, פטורים מתשלומים, הטבות והנחות מגופים שונים. העניין הוא שחולים רבים המתמודדים עם דלקת מפרקים אינם מודעים לכלל הזכויות המגיעות להם, ולא תמיד יודעים כמה אחוזי נכות מקבלים על דלקת מפרקים מהביטוח הלאומי או בכלל אילו מסמכים בפני הועדה. מדובר בנושא מורכב למדי שכן יש סוגים שונים של דלקות מפרקים, גורמים ותסמינים שונים, ובהתאם לכך גם השפעות שונות על התפקוד וקבלת טיפולים שונים. כך לדוגמה, כשיש דלקת מפרקים ניוונית אחוזי נכות אשר ניתן לקבל הם   בשיעור גבוה, בעוד דלקת מפרקים זיהומית שאינה כרונית אינה מזכה בדרך כלל באחוזי נכות.

בכל מקרה, על מנת לממש את הזכויות הרפואיות, חולי דלקת מפרקים צריכים להופיע בפני הוועדות הרפואיות של ביטוח לאומי, לארגן תיק רפואי מסודר, לבצע מגוון בדיקות, ולהכיר היטב את כל תנאי הזכאות. כל זאת על מנת לשכנע את הרופאים ואנשי המקצוע היושבים בוועדות שאכן מגיעים להם אחוזי נכות, ומכאן גם כל הזכויות הנובעות מהם.

לפיכך, חשוב להיות מוכנים בצורה המיטבית לקראת הוועדות, שכן גם כשהחוק קובע מי זכאי לאחוזי נכות ולזכויות שונות בגין דלקת מפרקים – לא תמיד החולה מצליח לממש את מלוא זכויותיו ולעיתים גם לא חלק מהן. רבים מהחולים עסוקים בהתמודדות עם מחלתם ואינם פנויים להתמודדות בירוקרטית  מול ביטוח לאומי וגופים אחרים. לשם כך, חשוב להיעזר בחברה מקצועית למימוש זכויות רפואיות כדוגמת לבנת פורן.

מימוש זכויות חולי דלקת מפרקים באמצעות לבנת פורן

בחברת לבנת פורן אנו פועלים במקצועיות וביסודיות למימוש זכויות רפואיות של חולי דלקת מפרקים על כלל סוגיה ורמות החומרה שלה. חולים שפונים אלינו, זוכים להיות מוקפים  בצוות הרב-מקצועי שלנו, האוחז בכל הידע, הניסיון רב השנים והזיכרון הארגוני הנדרשים למימוש זכויות רפואיות בכלל ולחולי דלקת מפרקים בפרט. בכל שלב יעמדו לרשותך הרופאים, מנהלי הלקוח והיועצים שלנו, השולטים בתחום ומתנהלים באופן המיטבי מול כל גוף הקשור למימוש זכויות.

אנו מזמינים אותך לקיים עימנו פגישת ייעוץ ראשונית, ללא כל עלות או התחייבות. בפגישה זו נתוודע למקרה האישי שלך, ויחד נגבש את תכנית הפעולה המתאימה למימוש הזכויות הרפואיות שלך בצורה המיטבית.

 

 

הלב בלוגו של לבנת פורן