חזרה למעלה

אילו מחלות עור מוכרות בביטוח לאומי?

מהי מחלת עור? – רקע כללי

מחלת עור משתייכת לקבוצת מחלות הפוגעות במערכת הכסות. אלו נחקרות ומטופלות בענף הדרמטולוגיה העוסק בפתולוגיות בשכבות העור השונות.  השכיחות הגבוהה של הפתולוגיות הינה בשכבה העליונה – האפידרמיס.  מחלות עור רבות הינן דלקתיות ומאופיינות בפריחה, גרד, אדמומית וביטויים עוריים חיצוניים נוספים. חשיפה ממושכת לקרני השמש ולחומרים מזהמים ומסוכנים מהווה גורם סיכון להתפתחות סוגים שונים של סרטן עור.

סוגי מחלות עור

ניתן לסווג מחלות עור עפ"י פרמטרים שונים. אחד הסיווגים המרכזיים הוא עפ"י גורם המחלה:

מחלות עור על בסיס גנטי/משפחתי – בקבוצה זו נמנות מחלות עור כמו טרשת גבשושית, אטופיק דרמטיטיס, פסוריאזיס ועוד.

מחלות אוטואימוניות המתבטאות בעור – מחלות שנגרמות מתקיפה עצמית של המערכת החיסונית. בקבוצה זו נמנות:  סקלרודרמה, זאבת (לופוס), דרמטומיוסיטיס ועוד.

מחלות זיהומיות –  העור בא במגע תמידי עם מזהמים שונים, נגיפים, חיידקים או פטריות. בין המחלות הזיהומיות המתבטאות בעור נמנות: אדמת , חצבת, אבעבועות רוח, שושנה, מחלת ריטר, אקנה, פטרת הציפורניים ועוד.

גידולי עור ממאירים – אחד הסרטנים השכיחים ביותר בישראל הוא סרטן העור. לעיתים המקור לגידול הוא בתאי העור ולעיתים המקור הוא כלי דם, רקמת שריר או תאי עצב.

ביטויים עוריים של דלקת בכלי הדם ונגעים מולדים – כ-50% מהתינוקות נולדים עם נגע מולד בכלי הדם כמו המנגיומה שנעלמת עם הזמן או נגעים שפירים שגדלים עם הילד. דלקת בכלי הדם, ווסקוליטיס, יכולה אף היא להתבטא בתסמינים עוריים.

מחלות עור מוכרות בביטוח לאומי

ישנה רשימת מחלות עור מוכרות בביטוח לאומי, הנכללות בסיווג: מחלת מקצוע. לרוב מחלת עור כזו נגרמת מחשיפה ממושכת לחומרים מזהמים בעבודה, שבאים במגע עם העור. ישנם מקרים בהם גם מחלת עור שאינה כלולה ברשימה תוכר ע"י ביטוח לאומי, בתנאי שיוכח קשר סיבתי בין המחלה למקום העבודה ולחשיפה לחומרים שהביאו להתפתחותה.

תקציר על מספר מחלות עור מוכרות בביטוח לאומי: 

סרטן

סרטן עור הוא סוג של סרטן המתבטא בגידולים ממאירים על פני העור (תאים מתחלקים באופן לא מבוקר). ישנם שלושה סוגים נפוצים של סרטן העור והם מסווגים לפי סוג התאים אותם הם תוקפים: קרצינומה של תאי קשקש (SCC) קרצינומה של תאי בסיס (BCC) ומלנומה.

מלנומה

לפני שנסביר בקצרה מה זה מלנומה, נציין שזהו הסוג הכי מסוכן של סרטן עור, המאופיין באחוזי גרורות גבוהים. רוב גידולי המלנומה מתחילים בעור, אך יכולים להופיע תחילה גם בעין, בפה ובגרון, במוח ובמערכת העיכול. מלנומה בעור היא גידול ממאיר שמקורו במלנוציטים, תאי ייצור המלנין. המלנין הוא פיגמנט אשר מגן עלינו מפני קרינת UV, ככל שאדם נחשף יותר לאור השמש, המלנוציטים מפרישים מלנין והופכים את העור לכהה- כלומר, עור שזוף. הסיכון לחלות במלנומה עולה עם חשיפה מוגברת לשמש, ורווח יותר בקרב בהירי עור, שיער ועיניים, ומנומשים. חלק מהמלנומות מתפתחות בתוך נקודות חן שעברו שינוי ממאיר, וחלק מופיעות על עור רגיל. רובן נראות כנקודות חן שחורות או חומות ומיעוטן ורודות או אדומות. מלנומה מתפשטת תחילה לרוחב ובהמשך חודרת לעומק העור. מידת הסיכון תלויה בעומק החדירה בעת האבחון.

פסוריאזיס

מה זה פסוריאזיס? המילה Psora ביוונית פירושה גרד. בעברית- ספחת. מדובר במחלת עור כרונית בעלת רקע גנטי ואוטואימוני. כתוצאה מפעילות יתר של המערכת החיסונית, התאים במערכת החיסון שאמורים להגן על הגוף מופעלים ביתר וגורמים לדלקת בשל זיהוי שגוי של תאי העור כגורם זר. על שכבת העור העליונה מצטברים תאי עור חדשים בקצב מהיר והדבר מתבטא בנגעים המאפיינים פסוריאזיס. הנגעים הנראים כרבדים אדומים ויבשים מכוסים בקשקשים בהירים, מופיעים בעיקר באזורי הקרקפת, מרפקים, גב, חזה, בטן, ברכיים, ציפורניים ואברי המין. ישנן שיטות טיפול שונות בפסוריאזיס, אך הן יעילות להטבה בלבד, שכן כאמור זוהי מחלת עור כרונית. פסוריאזיס מסווגת לפי דרגות חומרה ומידת ההתפשטות באיברי הגוף. אנשים החולים בפסוריאזיס מתמודדים עם תחושות קשות ותפקוד לקוי.

אטופיק דרמטיטיס

אטופיק דרמטיטיס מוכרת גם בשם אסתמה של העור. זוהי מחלת עור דלקתית כרונית שפוגעת בעיקר בתינוקות וילדים קטנים. הביטוי החיצוני שלה הוא בפריחה עורית אדמדמה המלווה בגרד ויובש משמעותיים. בגיל הינקות הפריחה מופיעה בעיקר בקרקפת, פנים, ברכיים ומרפקים, ומגיל שנתיים ומעלה היא נוטה להופיע בצוואר ובקפלי המרפקים והברכיים. אטופיק דרמטיטיס מאופיינת בתקופות התלקחות ותקופות רגיעה, ולרוב מידת החומרה שלה יורדת ככל שגדלים.

ויטיליגו

ויטיליגו או בעברית בהקת, הינה מחלת עור שגורמת להתבהרות אזורים שונים בגוף. הכתמים הלבנים מופיעים בעיקר בפנים, בגפיים ובאברי המין. רמת החומרה וההתפשטות של הוויטליגו שונה מחולה אחד לאחר. מקור המחלה אוטואימוני כאשר המערכת החיסונית תוקפת את תאי העור, וכתוצאה מכך נפגעים המלנוציטים המייצרים את פיגמנט המלנין האחראי על צבעו הכהה של העור.

 

BCC – קרצינומה של תאי הבסיס

BCC קרצינומת תאי הבסיס או סרטן תאי הבסיס, הינו סרטן העור השכיח ביותר. הגידול שמקורו בתאים הבזאליים בשכבת האפידרמיס התחתונה נראה בד"כ כמקבץ פנינים קטנות ומבריקות עם נימיות דם מורחבות עליהן, ולעיתים עם כיב במרכז. לעיתים הגידול נראה כמו משטח אדום עם קשקשים או מבריק. גידול זה נפוץ באיזורים חשופים לשמש ובבהירי עור החל מהעשור החמישי לחיים. הנגעים לרוב הם ללא סימפטומים והאבחון נעשה בעקבות נגע חדש, מדמם, מגרד או כיבי. הטיפול לרוב הוא כריתת הנגע. במקרים בלתי נתיחים ניתן להשתמש גם ברדיותרפיה. לאחרונה אושר טיפול תרופתי פומי חדש למקרים בהם יש BCC גרורתי או מפושט.

 

SCC – קרצינומה של תאי הקשקש

SCC, קרצינומה של תאי הקשקש, הינו סוג סרטן העור השני בשכיחותו. רוב הגידולים נוצרים על העור, צוואר הרחם והגרון. לעיתים הגידול מופיע עם כיב או מכוסה בקשקשים עבים. בבדיקה ניתן לאבחן את מידת החודרנות ואת מצב בלוטות הלימפה באיזור. אופי הטיפול ויעילותו תלוי בשלב האבחנה ובאיבר בו הוא מתגלה.  הטיפול הוא לרוב בניתוח אך יש מקרים בהם מטופלים גם ברדיותרפיה ובכימותרפיה.

 

סקלרודרמה

סקלרודרמה (לייפת), פירושה ביוונית "עור נוקשה". המחלה היא אוטואימונית כרונית שפוגעת בעור, כלי הדם, איברים פנימיים ומפרקים. מקורה הוא בייצור יתר של קולגן, כפי הנראה כתוצאה מליקויים במערכת החיסון שגורמים להפעלת התאים המפרישים קולגן. סיבי הקולגן שוקעים וכך נוצרת הפרעה באספקת הדם לרקמות. האיברים מתעבים ומצטלקים. העור נעשה עבה ומאבד מגמישותו, כשמופיעים בו אזורים קשים בגוון שנהב-לבן. השלב הראשון במחלה הוא הדלקת של העור, העור הופך בצקתי מאבד גמישות והתחושה יכולה להיות מעקצצת, הזרוע מבריקה ונפוחה. ישנן גם תופעות המשפיעות על כל הגוף- עייפות, חום, כאבי פרקים וכאבי שרירים. השלב הבא הוא הפיברוזיס, מתחיל עיבוי בכפות הידיים, עור פנים, קישיון של המפרקים ומופיעים שינויים בפיגמנטציה.

 

מימוש זכויות רפואיות לחולים במחלות עור

חולים במחלות עור יכולים להיות זכאים בתנאים מסוימים לקבלת גמלאות והטבות שונות מהביטוח הלאומי וגופים נוספים. מחלת עור המוכרת ע"י ביטוח לאומי כמחלת מקצוע עשויה לזכות את החולה בקצבת נכות, פטור מתשלומי מס הכנסה וביטוח לאומי, טיפולים רפואיים חינם ועוד. מחלות העור אינן רק פגיעה אסתטית, המחלה פוגעת הן בפן התפקודי והן בפן הנפשי.

עם זאת, במקרים רבים הדרך למימוש זכויות לחולים במחלות עור אינה פשוטה, בעיקר כשהמחלה אינה כלולה ברשימת מחלות המקצוע בביטוח לאומי. במצב כזה, בין היתר יש להראות כי היא התפרצה בעקבות פגיעות זעירות מתמשכות (עקרון המיקרוטראומה). לפיכך, יש לפתוח בהליך הגשת תביעה שיגובה במסמכים וחוו"ד מרופא עור מומחה. ישנם מקרים התביעה נדחית, ואחרים בהם נקבעים אחוזי נכות ללא זכאות לקצבה אך עם אפשרות למימוש זכויות שונות. לפיכך, חשוב מאוד שתהליך מימוש הזכויות יסתייע ע"י גוף מקצועי היודע להתנהל מול המוסדות השונים. זה מה שיכול לעשות את ההבדל בין מימוש זכויות מלא לבין שלילת הזכויות.

 

מימוש זכויות רפואיות לחולים במחלות עור באמצעות לבנת פורן

בלבנת פורן אנו פועלים למימוש זכויות חולים במחלות עור במקצועיות וביסודיות.  הצוות הרב-מקצועי שלנו מצויד בידע, הניסיון והזיכרון הארגוני הנדרש למימוש זכויות רפואיות בכלל ולחולים במחלות עור בפרט. בכל שלב יעמדו לרשותך הרופאים, מנהלי הלקוח והמומחים לזכויות רפואיות, שיתנהלו בדרך המיטבית מול כל גוף לצורך מימוש הזכויות.

המומחים שלנו רואים אותך. נשמח להזמינך לפגישת היכרות ראשונית ללא עלות וללא התחייבות, בה נתוודע למקרה האישי שלך, ונציג את הדרכים בהן נוכל לסייע לך בתהליך מימוש הזכויות הרפואיות שלך, בצורה המקצועית, הקלה והמהירה ביותר.

הלב בלוגו של לבנת פורן