חזרה למעלה

זכויות חולי מחלת קרוהן

מה זה קרוהן – רקע

מחלת קרוהן היא  מחלת מעי דלקתית (Inflammatory Bowel Disease-IBD )   המערבת, בחולים שונים, את מערכת העיכול כולה החל מחלל הפה ועד לקצה החלחלת. בחולה אחד תתכן מעורבות של חלקי מעי שונים וכן,  המחלה יודעת "להחליף מקום" ,לאחר שחל ריפוי או רמיסיה באזור אחד המחלה יכולה להופיע באזור אחר.

התהליך הדלקתי הוא בעל אופי גרנולומטוטי (נוצרים מוקדי דלקת שסביבם נוצרת רקמה חדשה), לרוב אינו רציף והוא מערב את כל שכבות המעי החל מהרירית המצפה את פנים המעי ועד לקרום המצפה את המעי מבחוץ. התהליך הדלקתי יכול לפרוץ את דופן המעי ולגרום בכך לדלקת בחלל הבטן או לחדור מלולאת מעי אחת לשכנתה וליצור חיבור ביניהן (פיסטולה). במחצית החולים המחלה  מערבת את המעי הדק הסופי (30 הס"מ הקרובים למעי הגס) יחד עם חלקים שונים במעי הגס וכן באזור פי הטבעת.  ב30% מהחולים המחלה תמצא רק במעי הדק ואילו ב 20% הנותרים  המחלה תמצא רק במעי הגס.

מחלת קרוהן היא כרונית, מהלך המחלה משתרע על פני שנים רבות ,נתון לרמיסיה (הקלה או  היעלמות התסמינים) והחמרה לסירוגין, וכמובן בתלות בטיפול. שכיחות המחלה שונה באזורים שונים . בחצי הכדור הצפוני ימצאו 2 חולי קרוהן לכל 1000 תושבים, השכיחות בחצי הכדור הדרומי ובמיוחד באפריקה נמוכה בהרבה. המחלה נפוצה במעשנים בשיעור כפול לעומת לא מעשנים, היא נפוצה במיוחד ביהודים ממוצא אשכנזי. שיעור הנשים החולית גבוה במקצת  משיעור הגברים. המחלה יכולה להופיע בכל גיל אך קיים צבר מקרים סביב גיל 20 וכן גל שני בגילאי 50-70.

הסיבות למחלה אינן ידועות. צורת הדלקת בדופן המעי ותופעות המלוות את מחלת המעי במערכות אחרות (ראה להלן) רומזות לרקע  חיסוני אך חוקרים רבים סבורים כי  זיהומים שונים עלולים לעורר את המחלה באנשים עם רקע גנטי מתאים.

קרוהן – תסמינים:

מחלת קרוהן היא, קודם לכל, מחלה דלקתית. לכן החולים מראים סימנים כלליים לדלקת. חום , תחושת מחלה, עייפות, כאבי ראש , אנמיה, וסימני מעבדה של דלקת. סימני המחלה במערכת העיכול תלויים במיקום המחלה. ברוב החולים נראה את הצירוף של כאבי בטן ושלשול. מספר משתנה של יציאות ביום, כשהיציאות מכילות ריר ודם. בחולים בהם מעורב המעי הגס בלבד נראה ריבוי יציאות ולעיתים קושי לשלוט עליהן. בחולים בהם מעורב המעי הדק בלבד נראה לעיתים תמונה קלינית של עצירות, כאבי בטן עוויתיים, תפיחות הבטן בחילה ואף הקאה .

כמו במחלות חיסון אחרות גם במחלת קרוהן  קיימת מעורבות של מערכות גוף  נוספות . בחולים רבים מתפתחת דלקת מפרקים המזכירה ארתריטיס ראומטואידית אם כי לרוב קלה יותר. בחלק מהחולים רואים מעורבות של הכבד.

אבחון קרוהן:

היא בעיקרה באמצעות דימות. את המעי הגס וקצה המעי הדק קל לבדוק בקולונוסקופיה .בדיקה זו לבדה יכולה לסייע באבחנה של כ-70% מהחולים. כאשר המחלה מאותרת למעי הדק בלבד  אנו נזקקים לשיטות דימות מיוחדות בהן נראה המעי הדק.

בדיקות אלה מתבצעות באמצעות מכשירי CT או MRI. במהלך הבדיקות נלקחות דגימות מרירית מערכת העיכול . בדיקת הדגימות (הביופסיות) במיקרוסקופ  ובאמצעות צביעות מיוחדות מאפשרת אבחנה מדויקת.

 

טיפול בקרוהן:

מורכב ומחייב שיתוף פעולה של צוותי רפואה שונים. הטיפול התרופתי כולל שורה מגוונת של תכשירים נוגדי דלקת ומדכאי מערכת החיסון שרבים מהם משמשים לטיפול גם במחלות  אחרות של מערכת החיסון. בשורה השנייה  , תכשירים ביולוגיים שונים המכוונים לבלימת פעילות של ציטוקינים דלקתיים . וכן, כמובן, טיפול תומך לסוגיו. מתן תכשירי ברזל ואף עירויי דם לחולים הסובלים מאנמיה קשה, התאמת תזונה בהתאם לצרכים ולסימפטומים של החולים, תכשירים נוגדי כאב  וכו'. בצד הטיפול התרופתי  קיים ,לעיתים, צורך בטיפול כירורגי.  לעיתים חייבים לכרות קטעי מעי בהם התהליך הדלקתי קשה מאד ואינו מגיב לטיפול. אם נוצרו פיסטולות  או דלקות בחלל הבטן יש לבצע הפרדה בין לולאות המעי וחיבורן מחדש. לעיתים נדרש ניתוח דחוף לשחרור חסימת מעיים.

לרוב חולי  קרוהן, צפויה תוחלת חיים רגילה. עם זאת המחלה היא כרונית ומחייבת  השגחה רציפה והתערבות טיפולית בכל מקרה החרפה או של סיבוכי  המחלה.

סקירה זו נערכה על ידי רופא אך אינה מהווה יעוץ רפואי פרטני

מימוש זכויות רפואיות מול ביטוח לאומי עם חברת לבנת פורן

מימוש זכויות רפואיות עשוי להקל באופן ניכר על איכות החיים של חולי קרוהן ועל רווחתם הכלכלית. עם גילוי המחלה, רבים מהחולים מוצאים עצמם, מטבע הדברים, ממוקדים כל כולם בתהליך האבחון והריפוי נזקקים לזמן רב מרץ ותשומת לב לתהליך הרפואי. במצב כזה, אין זמן או כוחות נפשיים להתעסק במימוש זכויות רפואיות, הכרוך בצעדים בירוקרטיים מול הגופים השונים. יתרה מזאת, רבים מהחולים כלל לא מודעים לכך שביכולתם לקבל אחוזי נכות המקנים להם קצבאות והטבות.

לשם כך נועדו שירותי חברת לבנת פורן המסייעים לחולי קרוהן  להשיג את הזכויות המגיעות להם.

בלבנת פורן פועלים למימוש זכויות רפואיות של חולי קרוהן בצורה המיטבית בעזרת  צוות רב-מקצועי רפואי מנוסה. הצוות כולל רופאים, מנהלי לקוח ואנשי מקצוע שיודעים להתנהל מול הגופים השונים ומצוידים בידע והניסיון הנדרשים להצלחת התביעה.

אנו מזמינים אותך לפגישה ראשונית עם מומחי לבנת פורן, ללא עלות/התחייבות. בפגישה נכיר אותך ואת המקרה האישי שלך, ונסייע למימוש הזכויות הרפואיות שלך בצורה המיטבית.

הלב בלוגו של לבנת פורן