חזרה למעלה

זכויות חולי מחלת קרוהן

מה זה קרוהן? –  הסבר כללי

מחלת קרוהן הינה מחלת מעי דלקתית (IBD) מאופיינת בדלקת כרונית או התקפית בדרכי עיכול, הנוצרת על ידי שפעול של מערכת החיסון. הדלקת יכולה להתבטא בכל אחד מהחלקים של מערכת העיכול כולה – חלל הפה, פי הטבעת, אך לרוב הדלקת מופיעה בחלק הסופי של המעי הדק המספק מעבר בין המעי הדק למעי הגס.

לרוב הדלקת הכיבית אינה רציפה, וניתן לראות מוקדים דלקתיים בסמוך לאזורים תקינים לאורך דופן המעי. להבדיל ממחלת הקוליטיס, אשר גם היא דלקת כיבית של המעי הגס אך מוגבלת לשכבת הרירית השטחית ואינה מערבת בד"כ את השכבות העמוקות יותר שבדופן המעי. קרוהן הינה דלקת היכולה לפגוע בכל השכבות של דופן המעי ועל כן הסיכוי להופעת סיבוכים שונים עולה ואיתה מגוון רחב של פגיעות ושל נזקים. חלק מהסיבוכים הינם היצרות של חלל המעי, מורסה תוך בטנית ועוד.

ישנו טיפול למניעת התסמינים והסיבוכים, אך הוא אינו המביא לריפוי מוחלט של המחלה.

במקרים נדירים המחלה יכולה להופיע ככאב בטן עז עם בטן חריפה או חסימת מעיים.

מחלת קרוהן – תסמינים

תסמיני המחלה משתנים מאדם לאדם ואין מחויב שיופיעו כולם אלא תסמין בודד מתוך הרשימה החלקית הבאה:

 • שלשולים
 • כאבי בטן
 • דימום רקטלי
 • ירידה במשקל
 • כאבי פרקים
 • אנמיה
 • פצעים בריריות הפה או בפי הטבעת
 • חום

כשיש תסמינים אופייניים שכבר צוינו, אבחון המחלה נעשה על ידי בדיקות שונות ובראשיתן בדיקות דם אשר ניתן יהיה למצוא בהן מדדי דלקת מוגברים, כולל CRP, שקיעת דם, קרישיות ואנמיה.

האבחנה הסופית נעשית ידי בדיקות קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה בהן נלקחות דגימות זעירות מתוך מרקמי מערכת העיכול לבדיקה מקרוסקופית שיכולה להעיד על סוג הדלקת והאם היא אכן מתאימה למחלת הקרוהן.

אינדיקציה נוספת לאיתור דלקת כרונית במערכת העיכול הינן בדיקות MRI  ו- CT של המעי

בדיקת איסוף צואה תבדוק רמות של קלפרוטקטין, חלבון המופרש מתאי דלקת במעי ורמתו בצואה יכולה להמחיש טוב יותר מבדיקות דם אם יש דלקת במעי ואם כן – מה רמת הפעילות שלה. החלבון יציב מאוד ולכן ניתן למסור דגימת צואה בת כמה ימים, אם כי רצוי שהדגימה תהיה בת פחות מיומיים ותישמר בקירור (ואף בפריזר) עד להבאתה למעבדה.

בזמן התקף קרוהן החולה יכול לחוש בכאבי בטן חריפים, קושי בעיכול, בחילות והקאות. קרוהן היא מחלה כרונית התקפית, עם תקופות נטולות סימפטומים, ותקופות של התלקחות שבהן התקפים המלווים בתסמינים שפוגעים בשגרת החיים באופן משמעותי.

טיפול בקרוהן

לא ידוע על טיפול תרופתי או כירורגי המרפא את המחלה. ישנם טיפולים המאפשרים היעלמות של התסמינים, שיפור איכות החיים ומניעת סיבוכים. ריפוי מוקדם של רירית המעי יכול למנוע התלקחויות וסיבוכים עתידיים. יחד עם זאת, לאור העובדה שמדובר בטיפול ממושך, בעת התאמת הטיפול המונע יש לקחת בחשבון את התופעות הלוואי והיכולת לשמור על יעילות הטיפול לטווח הארוך.

תזונה לחולי קרוהן

קיימות גישות שונות לגבי דרך הטיפול הרצויה, ומלבד הטיפול הקונבנציונלי ניתן לטפל במחלה בעזרת תזונה נכונה.

מרבית מתסמיני המחלה באים לידי ביטוי במערכת העיכול ועל כן לתזונה יכולה להיות השפעה רבה על מצב גופו של החולה. יש לזכור שתזונה נכונה יכולה להקל על הסימפטומים או למנוע אותם אך הם ישתנו מחולה אחד לאחר בהתאם לחומרת מצבו הרפואי ותדירות ההתקפים.

מאכלים אשר מומלץ להימנע מאכילתם

 • מזונות עתירי שומן – מזון מטוגן, בשרים ומוצרי חלב. מזונות שומניים אינם נספגים היטב בדופנות המעי במצבי דלקתי, ולכן מומלץ להפחית בתדירותם.
 • מזונות עשירים בסיבים – סיבים מן המזון אינם מתעכלים במלואם במעי הדק, ובהגיעם למעי הגס הם יוצרים גירוי ופעילות יתר, ועלולים להוביל לעלייה בכמות היציאות ולשלשולים.
 • דגנים מלאים – חיטה, שיפון, אורז
 • פירות וירקות שאינם קלופים

מימוש זכויות רפואיות עם חברת לבנת פורן

מימוש זכויות רפואיות עשוי להקל באופן ניכר על איכות החיים של חולי קרוהן ועל רווחתם הכלכלית. העניין הוא שעם גילוי המחלה, רבים מהחולים מוצאים עצמם, מטבע הדברים, ממוקדים כל כולם בתהליך הריפוי ומתרוצצים בין רופאים לטיפולים. במצב כזה, אין זמן או כוחות נפשיים להתעסק במימוש זכויות רפואיות, הכרוך בצעדים בירוקרטיים מול הגופים השונים. יתרה מזאת, רבים מהחולים כלל לא מודעים לכך שביכולתם לקבל אחוזי נכות המקנים להם קצבאות והטבות.

לשם כך נועדו שירותי חברת לבנת פורן המסייעים לחולי קרוהן המסייעים  להשגת הזכויות המגיעות להם.

בלבנת פורן פועלים למימוש זכויות רפואיות של חולי קרוהן בצורה המיטבית בעזרת  צוות רב-מקצועי רפואי מנוסה. הצוות כולל רופאים, מנהלי לקוח ואנשי מקצוע שיודעים להתנהל מול הגופים השונים ומצוידים בידע והניסיון הנדרשים להצלחת התביעה.

אנו מזמינים אותך לפגישה ראשונית עם מומחי לבנת פורן, ללא עלות/התחייבות. בפגישה נכיר אותך ואת המקרה האישי שלך, ונסייע למימוש הזכויות הרפואיות שלך בצורה המיטבית.

כתבה זו נערכה על ידי רופא

 

 

הלב בלוגו של לבנת פורן