צור קשר 2468*
נגישות
חזרה למעלה

כיצד נקבעים אחוזי נכות?

לפני שנבין כיצד נקבעים אחוזי נכות נתייחס לשני מושגים. נכות רפואית ונכות תפקודית. בעוד הנכות הרפואית מבטאת את הנכות המחושבת בגין מכלול הבעיות הרפואיות, הנכות התפקודית מתייחסת ליכולת של החולה לעבוד ולהשתלב בשוק העבודה לאור הבעיות הרפואיות מהן הוא סובל.

בתהליך קביעת הנכות, כמעט כל בעיה רפואית מתורגמת לאחוזי נכות – קודם אחוזי נכות רפואיים ולאחר מכן אחוזי נכות תפקודיים. על מנת לזכות בקצבה ובהטבות חשוב/מומלץ לבנות תיק רפואי מנצח לוועדה הרפואית, כזה המכיל את המידע החשוב והרלוונטי לקביעת הנכות. ידע רפואי והבנה מעמיקה בתהליכים הקשורים לוועדות הרפואיות יסייעו בבניית התיק באופן מדויק לצרכי הוועדה.

ועדות רפואיות קובעות את אחוזי הנכות

מי קובע את הנכות הרפואית?

הוועדה הרפואית בביטוח לאומי תקבע את אחוזי הנכות בגין הבעיות הרפואיות על פי עיון במסמכים רפואיים, ובחוות דעת רפואיות. לעיתים תיעזר הוועדה גם בבדיקה רפואית שיערוך רופא מטעם הביטוח הלאומי.

על סמך אלה, קובעת הוועדה מהו אחוז הנכות הרפואית של התובע, כאשר כל ליקוי מקנה אחוז נכות בהתאם לרמת חומרתו, עוצמתו והטיפול הרפואי הניתן לו.

להלן מספר דוגמאות הלקוחות מספר הליקויים של המוסד לביטוח לאומי:

  • אחוזי נכות בתחום האורתופדי נקבעים בדרך כלל בהתאם להגבלה בתנועות. כך למשל, הגבלה קלה בתנועות עמוד שדרה מותני עשויה להקנות 10% נכות.
  • אחוזי נכות לסוכרת נקבעים על פי אופן הטיפול והופעת סיבוכים. כך למשל, סכרת שגרמה לפגיעה בראייה יכולה להגיע עד ל- 65% נכות, ואילו סכרת שאינה מטופלת יכולה להקנות 10% נכות בלבד.
  • אחוזי נכות למחלות קרדיאליות יקבעו על פי סוג המחלה ולרוב על פי מבחן סיבולת המאמץ של החולה.

מניסיוננו, על מנת לסייע לוועדה רפואית לקבוע אחוזי נכות רפואית באופן מדויק ומלא, בדרך כלל רצוי להציג חוות דעת רפואית בליווי מסמכים תומכים ובדיקות רלוונטיות לגבי כל ליקוי. הגעה לוועדה הרפואית עם מסמכים חלקיים עלולה לפגוע במימוש הזכויות. מהניסיון שלנו, חולים שפנו לסיוע במישור הרפואי בתהליך בטרם הפנייה לוועדה רפואית הגדילו את סיכוייהם לקבלת קצבה ולקבלת קצבה גבוהה יותר.

חשוב לדעת: שקלול אחוזי נכות

לאנשים רבים המבקשים לממש את זכויותיהם יש יותר מבעיה רפואית אחת. במקרה כזה מבוצע שקלול של אחוזי הנכות. האחוז המצטבר של אחוזי הנכות מחושב באופן הבא: שתי בעיות המקנות 50% אחוז נכות כל אחת – תחושבנה כ- 75% משוקלל ולא 100%.

אחוזי הסף לזכאות או, כמה אחוזי נכות צריך כדי לקבל קצבה?

לכל קצבה הקשורה למימוש זכויות רפואיות יש מספר סף של אחוזי נכות רפואית אותו צריך לעבור כדי להיות זכאי לקצבה. כך לדוגמא, לפטור ממס הכנסה נדרשים 90% נכות רפואית, לעומת קצבת נכות כללית בביטוח לאומי בה סף הנכות הרפואית משתנה ונע בין 40% ל-70%.

לאחר הגשת החומר הרפואי כולו, בליווי הטפסים הדרושים, התובע מזומן לוועדה רפואית שבוחנת את מצבו, וקובעת עבורו אחוזי נכות רפואית. במידה שדרגת הנכות הרפואית שנקבעה הינה נמוכה מהסף המזכה או ממה שהתובע חושב שהגיע לו לקבל – ניתן לפנות לוועדה מדרג שני.

לסיכום, תהליך קביעת אחוזי הנכות דורש ידע בתחום הרפואי, ניסיון בהערכת נכות, וכולל שלבים בירוקרטיים רבים. רק מי שצלח את כל התנאים, את כל השלבים ואת כל המכשולים – יזכה לקבל את הכסף וההטבות המגיעות לו.

אנו בחברת לבנת פורן – זכויות רפואיות,  בעלי ידע רפואי ומקצועי וניסיון רב שנים. בעזרת כ-25 רופאים, ו-150 עובדים, מנהלי מימוש, נציגים, ואנשי מקצוע בעלי ניסיון רב במקרים מגוונים רבים מספור, ובעלי היכרות מעמיקה עם המערכות הבירוקרטיות המורכבות נשמח לעמוד לרשותך ולסייע לך בקבלת הזכויות הרפואיות העשויות להגיע לך עקב מצבך הרפואי. כל שצריך לעשות הוא להגיע לפגישה עם נציג בה נבחן אם אנו יכולים לסייע לך בתהליך. פגישה זו אינה כרוכה בעלות או בהתחייבות מצידך!