top of page

הזכויות הרפואיות שלך מגיעות לך!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

עשית את הצעד הראשון עכשיו תורנו. בקרוב מאוד נחזור אלייך!

מצב סיעודי מורכב

כן, זה מורכב אבל ננסה להסביר לכם למה הכוונה

ד"ר עמיר פרומן

מצב סיעודי מורכב
מצס סיעודי מורכב
מהו מצב סיעודי ומיהו חולה סיעודי?

על פי נהלי משרד הבריאות, אדם ייחשב במצב סיעודי ויוגדר כחולה סיעודי כשמתקיימים לגביו שני התנאים הבאים:

  1. מצבו הבריאותי והתפקודי ירודים בגין מחלה כרונית, או ליקוי גופני או מנטלי שהינם קבועים, ויש לו בעיות רפואיות שנדרש להן מעקב מקצועי ומיומן במסגרת בעלת אופי רפואי – וזאת לתקופה ממושכת.

  2. האדם מצוי באחד או יותר מהמצבים הבאים: (מי קבע את הקריטריונים הללו מה מקור המידע?) מתוך אתר כל זכות

● מרותק אל המיטה או לכיסא גלגלים/עגלת נכים.

● אינו שולט על הסוגרים.

● מתקשה מאוד בהליכה עקב פתולוגיה כלשהי או סיבוכים של מחלות.

● אינו מסוגל לבצע בכוחות עצמו ולכן נזקק לסיוע מלא בביצוע של רוב או 6 הפעולות הבאות: קימה ושכיבה, אכילה ושתיה, התלבשות והתפשטות, רחצה, עשיית צרכים, ניידות.

● חולה תשוש נפש שזקוק להשגחה צמודה.


מהו מצב סיעודי מורכב ומיהו חולה סיעודי מורכב?

על פי נהלי משרד הבריאות, חולה סיעודי מורכב הוא חולה סיעודי, שנמצא במצב בריאותי ייחודי, המחייב השגחה וטיפול רפואי צמודים – בין אם במחלקות אשפוז סיעודי מורכב ובין אם ביחידות לטיפול בית מטעם קופ"ח. זאת, בנוסף להזדקקותו בסיוע מלא של אדם אחר לביצוע אותן פעולות בסיסיות שחולה סיעודי רגיל אינו יכול לבצע, כמפורט למעלה.

בין החולים המוגדרים במצב סיעודי מורכב נמנים חולים סיעודיים שהם גם חולי דיאליזה, חולים עם פצעי לחץ עמוקים, חולים שצריכים לקבל עירוי תוך ורידי ממושך, טיפולים כימותרפיים ועוד.

מה מקבל מי שנמצא זכאי על פי כללי זכאות לגמלת סיעוד?

מי שזכאי לקבל גמלת סיעוד יכול לבחור בתשלום כספי או באחד או יותר מהשירותים הנכללים בסל הקיים. שיעור הגמלה נקבע עפ"י מידת התלות בעזרת הזולת או במידת ההשגחה לה זקוק החולה. בהתאם ליכולת תפקודו, ייקבע מהי רמת זכאותו לקצבת סיעוד – מתוך 6 רמות הקבועות בחוק.


בכל רמה, אפשר לשלב בין קצבת סיעוד כספית לבין השירותים הסיעודיים הכלולים בסל השירותים
לזכאים עפ"י חוק הסיעוד:

● סיוע ע"י מטפל/ת בטיפול אישי ובתחזוקת הבית: עזרה בפעולות היומיומיות האישיות, הכנת אוכל, ניהול משק הבית למעט עבודות ניקיון יסודי.

● שירותי כביסה

● ביקורים במרכז יום לקשיש

● אספקת מוצרי ספיגה חד פעמיים

● לחצן מצוקה ושירותי מוקד

כל השירותים הסיעודיים ניתנים ע"י גופים מורשים ומוכרים לצורך העניין.

זכויות חולה סיעודי מורכב לעומת חולה סיעודי רגיל

לאחר שהגדרנו מהו מצב סיעודי וכן מהו מצב סיעודי מורכב –

נבחן את ההבדלים ביניהם במישור הזכויות הרפואיות:

כאמור, מצבו הבריאותי של חולה סיעודי מורכב מחייב קבלת טיפול מיוחד, בנוסף על הצורך בסיוע המלא בביצוע הפעולות הבסיסיות שחולה סיעודי רגיל נזקק לעזרה בהן.

קיים שוני בין הגורמים המטפלים והגורמים המממנים טיפול בחולה סיעודי רגיל לעומת חולה סיעודי מורכב.


במסגרת הביתית:

לחולה סיעודי רגיל – לאחר ביצוע מבחן תלות/תפקוד מטעם המוסד לביטוח לאומי, נקבעת מידת העזרה לה נדרש החולה ברמה יומיומית ומידת הצורך שלו בהשגחה צמודה. בהתאם לנקודות התלות נקבעת גם רמת קצבת סיעוד המגיעה לו.

כשמדובר בחולה סיעודי מורכב הנשאר בביתו – הוא יוכל להיעזר ביחידות טיפול בית מטעם קופ"ח, ובגמלת סיעוד למימון הטיפול האישי הצמוד בביתו – זאת בהתאם למה שמצריך מצבו הרפואי, וביכולת לספק טיפול הולם במסגרת הביתית.


במסגרת אשפוז:

סל הבריאות אינו כולל אשפוז של חולה סיעודי רגיל. במידה ונדרש כזה, המדינה תשתתף במימונו עפ"י קריטריונים שנקבעו מראש. גובה המימון ייקבע בהתאם לאישורים שיוצגו בפני משרד הבריאות, שמעידים

על המצב הכלכלי של החולה הסיעודי ושל קרוביו מדרגה ראשונה. האשפוז מתבצע לאחר פנייה אל לשכת הבריאות באזור מגורי החולה, ואפשרי בכל מוסד סיעודי המורשה ע"י משרד הבריאות.

כשמדובר בחולה סיעודי מורכב, הטיפול בו מחייב ממילא השגחה רפואית צמודה. האחריות היא בידי קופות החולים שבהמשך לאשפוז בבי"ח, מפנות את המטופל למחלקות לטיפול סיעודי מורכב. קופת החולים נושאת ברוב הוצאות האשפוז, ואילו החולה נדרש לשלם השתתפות עצמית בסך 134 ₪ ליום אשפוז.

בהקשר זה חשוב לציין:

  1. קופ"ח אינה יכולה להתנות את המימון שלה בתשלום ההשתתפות העצמית של החולה. בהמשך, באפשרותה לתבוע את התשלום בהליך משפטי.

  2. במקרה של חולה סיעודי מורכב במצב כלכלי בעייתי המתקשה לשלם השתתפות עצמית – ניתן לפנות לעובדת הסוציאלית בקופ"ח לבקשת הנחה.

מימוש זכויות לקבלת גמלת סיעוד

כצעד ראשון בתהליך קבלת גמלת סיעוד, יש לפנות למוסד לביטוח לאומי בהגשת תביעה המגובה במסמכים שונים – תיעוד רפואי, נתוני שכר ועוד. אם ביטוח לאומי מוצא שהתובע עומד בתנאים הנדרשים, יתואם על פי רוב ביקור בית של איש מקצוע (אחות, פיזיותרפיסט, רופא) – לבחינת מידת התפקוד ומידת תלות החולה בזולת. בהתאם לממצאי הבדיקה, ייקבע אם האדם זכאי לגמלת סיעוד, מהו שיעורה ומהי תקופת הזכאות.

חשיבות הליווי של גוף מקצועי למימוש זכויות חולים סיעודיים מורכבים ורגילים

ניתן להבין כי פרמטרים רבים משתתפים בקביעת הזכאות לגמלת סיעוד ובמימוש זכויות חולים סיעודיים רגילים ומורכבים. כבכל תהליך מימוש זכויות, גם כאן צריך להתמודד עם בירוקרטיה והתנהלות מול הגופים השונים. כשמדובר בחולה סיעודי, המשימה נופלת בדרך כלל על כתפי בני משפחתו, העמוסים גם כך בטיפול בו לצד הצורך להמשיך בשגרת חייהם ולתפקד כרגיל. לפיכך, כדי לחסוך זמן יקר ולהשיג את מלוא הזכויות המגיעות לחולה הסיעודי, מומלץ להסתייע בגוף מקצועי ומנוסה, המיומן בכל מהלכי מימוש הזכויות, והיודע להתנהל מול כל הגופים המעורבים. כזו היא חברת לבנת פורן.


מימוש זכויות חולים סיעודיים עם לבנת פורן

בלבנת פורן יש לנו ידע עצום וניסיון רב שנים במימוש זכויות רפואיות של אלפי חולים סיעודיים. אנו פועלים להשגת המיטב לכל אחד ואחת – במקצועיות וביסודיות. החולים ובני משפחותיהם זוכים לליווי צמוד ומלא של הצוות הרב-מקצועי שלנו, המצויד בכל הנדרש למימוש זכויות רפואיות בכלל ולחולים סיעודיים מורכבים ורגילים בפרט. בכל שלב יעמדו לרשותכם מנהלי לקוח ורופאים המעורים בכל רזי התחום, ויודעים לעמוד מול כל גורם לצורך מימוש הזכויות.

המומחים שלנו רואים אותך. נשמח להזמינך לפגישת היכרות ראשונית ללא עלות וללא התחייבות, בה נתוודע למקרה האישי שלך, ונציג את הדרכים בהן נוכל לסייע לך בתהליך מימוש הזכויות הרפואיות שלך, בצורה המקצועית, הקלה והמהירה ביותר.Comments


כל הקטגוריות במגזין

  • הודעה
  • white phone
  • ווטסאפ
bottom of page