חלית נפצעת זכותך לקבל את הכסף שמגיע לך
 
 

אובדן כושר עבודה

 
פגישה ראשונית חינם
השאר פרטים ונחזור אליך
שם מלא:
טלפון:
שלח
לקוחות מספרים:

ל.ק. בן 45, טכנאי מחשבים
 
  ביחד ננצח!
כשהגעתי לחברת לבנתפורן הייתי כבר מותש ומיואש מההתמודדות מול הוועדות הרפואיות, אני סובל מבעיותבכליות, יתר לחץ דם ודלקת מפרקים. למרות זאת- הוועדות כל הזמן דחו אותי. למזלי-אשתי החליטה...
לקריאת הסיפור המלא
ל.ק. בן 45, טכנאי מחשבים
ש.צ בת 49, מרצה באוניברסיטה
 
425,000 ₪ זה המון כסף!!!
אניסובלת ממספר בעיות רפואיות כמו סכרת, יתר לחץ דם, בעיות אורטופדיות ולפני מספרשנים עברתי התקף לב. למרות זאת – כל השנים המשכתי לעבוד כמרצה באוניברסיטה כאילואני בריאה לחלוטין. כשחברה...
לקריאת הסיפור המלא
ש.צ בת 49, מרצה באוניברסיטה


 

אובדן כושר עבודה הוא מצב שבו, עקב תאונה או מחלה, אדם איבד את יכולתו להשתכר- אדם המרותק למיטתו עקב מחלה איבד את כושרו לעבוד, אדם שאיבד את יכולת השימוש בידיו עקב תאונה, ועוד מצבים רבים של הגבלה ביכולת התפקוד.


אובדן כושר עבודה עשוי להקנות למי שאיבד את יכולתו להתפרנס זכויות שונות, החל מקצבת נכות כללית מביטוח לאומי, דרך פנסיית נכות מקרן הפנסיה וכלה בקצבת אובדן כושר עבודה בחברת הביטוח.

ביטוח לאומי

אדם שאיבד את כושרו לעבוד בשיעור של 50% או יותר יכול לפנות לביטוח לאומי בבקשה לקצבת נכות כללית. את הקצבה יכול לקבל אדם שמשתכר פחות מ-60% מהשכר הממוצע במשק (5,556 ₪). לתהליך הבקשה יש מספר שלבים: ראשית, יש להגיש טופס תביעה לתשלום קצבת נכות כללית, שאותו ניתן להגיש באינטרנט או באמצעות דואר, פקס או הגשה אישית בסניף. לתביעה יש לצרף כל מסמך שיכול להוכיח זכאות לקצבה: מסמכים רפואיים מפורטים ככל האפשר, אישורים על שכר ממקומות עבודה קודמים, שומות מס הכנסה לעצמאיים וכד'.

לאחר הגשת הטופס נקבעת ועדה רפואית שמטרתה לקבוע את דרגת הנכות הרפואית של מגיש התביעה. גם לוועדה זו חשוב להביא את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים, גם כאלה שלא צורפו לטופס התביעה, אם ישנם. בוועדה נערכת בדיקה רפואית על ידי רופא מומחה, שבוחן גם את המסמכים הרפואיים של מגיש התביעה. לאחר מכן קובע הרופא את אחוז הנכות הרפואית, ובהתאם לסף המזכה והתנאים של דורש הקצבה ניתן לעבור לשלב הבא - קביעת דרגת אי כושר ההשתכרות.

דרגת אי כושר נקבעת על ידי פקיד תביעות של ביטוח לאומי בהסתמך על אחוז הנכות הרפואית ועל התייעצות עם פקיד שיקום. ניתן לקבל דרגת אי כושר של 65% אחוז ומעלה, ועל פיה נקבע סכום הקצבה. כאן ניתן למצוא את הפירוט המלא של הקצבאות. חשוב לשים לב לכך שניתן לקבל תשלום רטרואקטיבי של קצבת נכות עד 12 חודשים אחורה.

 

לקריאה נוספת:

קרנות פנסיה

קרנות הפנסיה השונות מציעות פנסיית נכות שתכסה אובדן כושר עבודה. אדם שאיבד את כושרו לעבוד ויש לו ביטוח פנסיוני הכולל פנסיית נכות, יקבל קצבה חודשית בהתאם לפוליסה שלו עד גיל הפרישה שבו יתחיל לקבל את פנסיית הגמלאות. גובה הקצבה נקבע על פי אחוז הנכות, כאשר 25% אחוז הוא השיעור המינימלי, והיא תתקבל החל משלושה חודשים לאחר אובדן כושר העבודה.

קרנות פנסיה רפואיות עושות הבחנה בין נכות כתוצאה מפגיעה בעבודה ונכות כתוצאה מתאונה, ולכן במקרה של פגיעה בעבודה יש לפנות קודם כל לביטוח לאומי. כדאי לבדוק בתנאי הקרן, שבמקרה של אובדן כושר עבודה ממשיכה תכנית של הפרשות לפנסיית הפרישה כדי שבגיל הפרישה תתקבל קצבה שתסייע לשמור על איכות החיים. בדומה לביטוח לאומי, תהליך הגשת התביעה כולל מילוי טפסי תביעה שנמצאים באתרי הקרנות, צירוף מסמכים רפואיים והופעה בפני ועדה רפואית שתקבע את אחוז הנכות.

חברות ביטוח

ניתן לרכוש פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה שתכסה במקרה של תאונה או מחלה. הפוליסה הרגילה היא של אובדן כושר עבודה בשיעור של 75% אחוז ומעלה, אולם ניתן לרכוש פוליסה מורחבת (ולרוב יקרה יותר) שמכסה אובדן כושר עבודה בשיעור נמוך יותר. בנוסף, קיימות הגדרות פוליסה שונות: ישנן פוליסות של שמגדירות אובדן כושר לעבוד בכל סוג של עבודה, וישנן פוליסות שכוללות גם חוסר יכולת לעבוד בעבודה שתואמת את השכלתו, הכשרתו וניסיונו של המבוטח. לדוגמא, נהג שאיבד את יכולתו לנהוג אבל יכול לעבוד בעבודה משרדית, יכול להיות מוגדר כמי שאיבד כושר עבודה.

בעת רכישת פוליסה, חשוב מאוד שחברת הביטוח תקבל את כל המידע הרפואי של המבוטח. מידע שהוסתר מחברת הביטוח עלול לשמש עילה עבורה שלא לשלם את הקצבה בעת תביעה. בנוסף, כדאי לשקול מה היקף הפוליסה ואם עדיף ביטוח אובדן כושר עבודה כללי או אחד עבור עבודה שתואמת את ההשכלה והניסיון של המבוטח.

מה ההבדל?

קיים שוני גדול בין חברות הביטוח, קרנות הפנסיה וביטוח לאומי בכיסוי אובדן כושר עבודה. בשתיים הראשונות יש תלות בקיומם של סעיף תקנוני (קרן פנסיה רפואית) או של פוליסה קיימת (ביטוח) לאפשרות הזאת, בעת שביטוח לאומי מכסה את כולם. בנוסף, התהליך משתנה מחברה לחברה, אך בכל פוליסת ביטוח או תקנון של קרן פנסיה רפואית מפורטים התנאים להוכחת אובדן כושר עבודה עבורה. הפוליסות קובעות גם אפשרויות לקצבאות שונות. חברות הביטוח משלמות קצבת נכות עד פטירת המבוטח או עד תום תקופת הפוליסה, בעוד שבקרנות הפנסיה הכיסוי יהיה לרוב עד גיל הפרישה, ואז מתחילה פנסיית הפרישה.

לרוב ישנה תקופת המתנה לקצבה. התקופה משתנה בהתאם למוסד ממנו הקצבה מגיעה: עבור פנסיית נכות יש לחכות שלושה חודשים, תקופת ההמתנה לקצבה מחברות הביטוח ומקרן פנסיה משתנה מחברה לחברה ותלויה בתנאי הפוליסה או תקנון הקרן, ואילו ביטוח לאומי מתחיל לשלם את הקצבה בתום תהליך התביעה ובתנאי שהסתיימה תקופת ההמתנה של 90 יום במהלך תהליך התביעה. במידה ולא הסתיימה יהיה על התובע להשלים תקופת המתנה של 90 יום.לקביעת פגישה ראשונית ללא עלות השאירו פרטים
שם מלא:
טלפון:
שלחמחשבונים להערכת זכאות לבדיקת זכאויות נוספות
   
המרכז למימוש זכויות רפואיות
מימוש זכויות רפואיות | זכויות | דרושים | צור קשר | מפת האתר | תאונות עבודה | זכויות עובדים | פטור ממס הכנסה | תביעות ביטוח לאומי
| נכות כללית | זכויות חולי סוכרת | קצבת נכות | קצבת ילד נכה | אחוזי נכות | אובדן כושר עבודה | טופס 250
חוות דעת רפואית | זכויות נכים | ועדה רפואית | זכויות חולי סרטן | bituach leumi | לבנת פורן הבלוג הרשמי
     

© 2017, המרכז למימוש זכויות רפואיות . כל הזכויות שמורות

*השירות אינו משפטי.
המידע המוצג באתר הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה ייעוץ או המלצה מכל סוג שהוא
מדיניות פרטיות

 
המרכז למימוש זכויות רפואיות located at מגדלי עזריאלי, דרך מנחם בגין 132 , תל אביב, . Reviewed by 127 מצביעים rated: 5 / 5