צור קשר 2468*
נגישות
חזרה למעלה

הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים – מידע כללי

"גמלת ילד נכה" משולמת להורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים בעלי לקות פיזית או נפשית ונועדה לסייע להם, עד כמה שאפשר, ברמה הכלכלית לממן הוצאות מיוחדות לצורך טיפול בילד כגון עזרה בלימודים, טיפולים התפתחותיים וסידורים מיוחדים אחרים. ומי הם הזכאים לקצבה? להלן מספר דוגמאות: : ילדים  שסובלים מסוגים שונים של בעיות, אם בעיות התנהגותיות, אם פיזיולוגיות ואם רגשיות, ילדים שסובלים מאלרגיה קשה, או ילדים שחלו בסוכרת, בסרטן, ילדים שצריכים לעבור טיפולים רפואיים ממושכים או אשפוז בבית חולים. ילדים עם הפרעות קשב וריכוז, ילדים על הספקטרום האוטיסטי ועוד.
ילד משחק במשחקי ילדים

את קצבת ילד נכה ניתן לקבל החל מגיל 91 ימים ועד גיל 18 ו- 3 חודשים. (לילדים עם ליקוי שמיעה חמור ותסמונת דאון תשולם גמלה מיום הלידה)
מעבר לכך, קיימים מספר קריטריונים הבוחנים את סוג הליקויים השונים ומידת התלות בזולת של הילד לעומת קבוצת הגיל שלו:

 • ילד עד גיל 3 – יבחן על פי יכולתו לבצע את רוב פעולות הגפיים, הגוף ותנועות הראש שבני גילו מסוגלים לבצע. אם ימצא כי הוא סובל מעיכוב בהתפתחות לעומת בני גילו תיקבע לו זכאות לגמלה.
 • ילד מגיל 3 ומעלה – תיבחן מידת התלות שלו בזולת לעומת בני גילו. פעולות היום יום שיבחנו הן: אכילה, שתיה, הלבשה, רחצה, ניידות ושליטה על סוגרים.  אם ימצא כי הוא זקוק לעזרה בביצוע פעולות אלו הרבה יותר מבני גילו תיקבע לו זכאות לגמלה.
 • השגחה מתמדת – כאן הכוונה לילד הזקוק להשגחה מאחר וקיים סיכון ברור ומיידי לחייו עקב מחלה כרונית, ליקוי או הבנה לקויה שלו לגבי גורמי סיכון ויש צורך בפעילות מתמדת של אדם שישגיח עליו. מרבית הילדים ובעיקר אלו שטרם הגיעו לגילאי העשרה זקוקים להשגחה של הורה או מבוגר, אך על מנת להיות זכאי לגמלה יש להוכיח כי השגחת המבוגר נדרשת על מנת למנוע סיכון ברור ומידי לחייו של הילד ויש צורך בפעילות המבוגר באופן קבוע למניעת הסיכון.
 • קריטריון נוסף הוא טיפול רפואי מיוחד או ילדים הסובלים ממחלת נדירה
 • ישנם קריטריונים נוספים ויש לבחון כל מקרה לגופו.

קביעת אחוזי הנכות:
בוועדה הרפואית של ביטוח לאומי יבחנו ביצוע פעולות פשוטות – בהתאם לגיל הילד, המאפשרות לקבוע את הזכאות לקבלת הקצבה. לדוג': עיכוב התפתחותי (כגון: הושטת יד לחפץ), תלות בזולת בביצוע פעולות בסיסיות (לדוגמא: אכילה, שתיה), השגחה/נוכחות קבועה (לדוגמא: סייעת אישית) ועוד.

שיעור הזכאות:
לבסוף ייקבע שיעור הגמלה אשר נקבע ע"פ מידת המוגבלות התפקודית ו/או מצבו הרפואי של הילד. הגמלה המקסימאלית תגיע ל-4,203 ₪ לחודש.

שימו לב לכמה "אותיות קטנות" שחשוב לזכור:

 • משפחה עם 2 ילדים נכים או יותר תהיה זכאית לגמלה מוגדלת בשיעור 50% עבור כל אחד מהילדים.
 • עבור ילד הסובל מעיכוב התפתחותי ניתן לקבל קצבה עבור 6 חודשים שקדמו להגשת התביעה.
 • עבור ילד התלוי בעזרת הזולת, זקוק להשגחה מתמדת, טיפול רפואי מיוחד או ליקוי רפואי מיוחד ניתן לקבל קצבה עבור 12 חודשים שקדמו להגשת התביעה.

לב שנוצר מזוג כפות ידיים צבועות של ילד

זכויות נוספות
הזכאות לגמלה עשויה להקנות להורים זכויות והטבות נוספות:

 • נקודות זיכוי ממס – הורה לילד בעל מוגבלות קשה זכאי לשתי נקודות זיכוי ממס לשנה (כ-4,728 ₪ לשנה), ניתן לדרוש 6 שנים רטרואקטיבית.
 • הנחה בארנונה – הורים לילדים נכים, לרבות ילד במשפחת אומנה של המחזיק בנכס, זכאים להנחה בתשלום הארנונה. שיעור ההנחה המרבי הוא 25%, עבור 100 מ"ר בלבד משטח הנכס. לשם ניצול ההטבה ההורה נדרש להביא אישור מהמוסד לביטוח הלאומי המציין את נכות הילד ואת זכאות ההורה לגמלת ילד נכה.
 • הנחות במכשור רפואי ממשרד הבריאות – לילדים נכים ניתנות הטבות בתחום שכירת מכשירים רפואיים (כגון מוניטור קרדיאלי, מד סטורציה ומכשיר הזנה).
 • גמלת ניידות – גמלת ניידות מעניקה הטבות למי שיש להם ליקויים בגפיים תחתונים המגביל אותם בניידות. רשימת הליקויים הינה רשימה סגורה וכוללת בין היתר שיתוקים, קטיעות, קיצור גפה, נקעים ומומים מלידה.

ילד שזכאי לגמלת ניידות ומקבל גמלת ילד נכה יצטרך לבחור בגמלה אחת מבין השתיים, אלא אם נקבעו לילד לפחות 80% בניידות או שהילד זקוק לכיסא גלגלים ומשתמש בו.

 • הסעה לבית הספר – ילדים בעלי צרכים מיוחדים זכאים במקרים מסוימים לקבל הסעה לבית הספר על חשבון הרשות המקומית. את הבקשה להסעה יש להגיש למחלקת החינוך ברשות המקומית באזור המגורים.
 • סייעת בגן עירייה או בבית ספר – ילדים בעלי צרכים מיוחדים הלומדים בגן עירוני או בבית הספר זכאים לקבל סייעת אשר תקל על שילובם במסגרת. את הבקשה לקבלת הסייעת יש להגיש למחלקת החינוך ברשות המקומית במקום המגורים.
 • זכויות הורים לילדים עם צרכים מיוחדים בעבודה – חשוב לציין, כי הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, רשאים להיעדר עד 18 ימים בשנה בשל מחלת ילדיהם, ובתנאי שהם עובדים לפחות שנה אצל אותו מעביד או באותו מקום העבודה. כמו כן, עובד שהוא הורה לאדם עם מוגבלות זכאי לזקוף 18 ימים נוספים בשנה של היעדרות על חשבון תקופת המחלה הצבורה שלו או חשבון ימי החופשה לצורך מתן סיוע אישי לבעל המוגבלות. הטבה זו ניתנת רק לאחד מההורים ולשם קבלתה יש להצהיר על כך למעסיק ולגבות זאת במסמכים רפואיים רלוונטיים.

אנו בחברת לבנת פורן – זכויות רפואיות,  בעלי ידע רפואי ומקצועי וניסיון רב שנים. בעזרת כ-25 רופאים, ו-150 עובדים, מנהלי מימוש, נציגים, ואנשי מקצוע בעלי ניסיון רב במקרים מגוונים רבים מספור, ובעלי היכרות מעמיקה עם המערכות הבירוקרטיות המורכבות נשמח לעמוד לרשותך ולסייע לך בקבלת הזכויות הרפואיות העשויות להגיע לך עקב מצבך הרפואי. כל שצריך לעשות הוא להגיע לפגישה עם נציג בה נבחן אם אנו יכולים לסייע לך בתהליך. פגישה זו אינה כרוכה בעלות או בהתחייבות מצידך!