חזרה למעלה

הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים – מידע כללי

הורים לילדים עם צרכים מיוחדים נדרשים להתמודד עם קשיים רבים, כולל הוצאות כספיות גדולות הכרוכות בגידול ילד נכה. איזה זכויות רפואיות מגיעות להם? מהי גמלת ילד נכה ואיזה הטבות היא עשויה להקנות? למי מגיע תו נכה ולמי מגישים בקשה לסייעת בבית הספר? כאן תמצאו מידע חשוב, שיסייע לכם לדעת על הזכויות המגיעות לכם וכיצד לממשן בצורה המיטבית. 

התמודדות הורים לילדים עם צרכים מיוחדים

הורים לילדים עם צרכים מיוחדים נדרשים להתמודד עם מציאות חיים מורכבת. הקושי מתחיל עם האבחנה וההפנמה שיש לך ילד נכה, ממשיך בכך שכל פעולה יומיומית שגרתית הופכת למשימה מורכבת, והם תמיד שם – התסכול, הדאגה, חוסר האונים, הקושי הכלכלי, הצורך בעזרה והרתיעה לבקש אותה. בלבנת פורן – זכויות רפואיות אנו פוגשים הורים לילדים עם מוגבלויות פיזיות, שכליות ונפשיות. מהמפגשים הרבים למדנו על הקשיים הרגשיים לצד הקשיים הכלכליים, המתבטאים בהוצאות למימון מכשור רפואי ושיקומי, טיפולים רפואיים, תרופות שאינן בסל הבריאות, מסגרות חינוך מיוחדות, מטפלים להשגחה צמודה ועוד.

לא כולם מודעים לקיומן של זכויות ילד נכה, וגם מי שמודעים, חוששים לעיתים להגיש בקשה לקבלת קצבת ילד נכה כדי לא לתייג את הילד כאדם עם מוגבלות. במפגשים השונים ראינו כיצד הורים נפתחים וזוכים להקלה כשהם פוגשים אוזן קשבת אנושית ומקצועית, אדם חיצוני ומומחה בתחום אשר מסייע להם בבקשתם לקבל את הזכויות המגיעות להם. עבור הורה של ילד נכה הטבות משמען הקלה ושיפור איכות החיים. לפעמים מימוש הזכויות הרפואיות עשוי לשנות את תמונת המצב בצורה משמעותית.

גמלת ילד נכה מהמוסד לביטוח לאומי

במסגרת ביטוח לאומי הורים לילד נכה העונה לקריטריונים ילד משחק במשחקי ילדיםמסוימים זכאים לקבל גמלה. גמלת ילד נכה משולמת להורים לילדים עם צרכים מיוחדים כדי לסייע להם במישור הכלכלי במימון הוצאות מיוחדות לצורך טיפול בילדם. ניתן לקבל קצבת ילד נכה בעבור ילד החל מגיל 91 ימים ועד גיל 18 ו-3 חודשים. הורים לילדים עם ליקוי שמיעה חמור ותסמונת דאון זכאים לקבל גמלת ילד נכה מיום לידת הילד.
הזכאות לגמלה עשויה להקנות להורים זכויות והטבות נוספות כפי שיפורט בהמשך.

ישנם מקרים שונים המזכים בקצבה, לדוגמה ילדים עם מוגבלות גופנית או שכלית, ילדים עם בעיות התנהגותיות או נפשיות, ילדים שסובלים מאלרגיה קשה או ממחלות כמו סוכרת, סרטן ומחלות נדירות, ילדים שצריכים לעבור טיפולים רפואיים ממושכים או אשפוז בבית חולים, ילדים עם הפרעות קשב וריכוז, ילדים על הספקטרום האוטיסטי ועוד.

קביעת הזכאות ואחוזי הנכות – בוועדה הרפואית של ביטוח לאומי בוחנים את סוג הליקויים השונים ואת מידת התלות בזולת של הילד לעומת קבוצת הגיל שלו בהתאם למספר קריטריונים:

 • ילד עד גיל 3 – ייבחן על פי יכולתו לבצע את רוב פעולות הגפיים, הגוף ותנועות הראש שבני גילו מסוגלים לבצע. לדוגמה, הושטת יד לחפץ, תגובה להשמעת קולות ועוד. אם יימצא כי הוא סובל מעיכוב בהתפתחות לעומת בני גילו – תיקבע לו זכאות לגמלה.
 • ילד מגיל 3 ומעלה – ייבחן על פי מידת התלות שלו בזולת לעומת בני גילו. הפעולות היומיומיות הנבחנות הן: אכילה, שתייה, הלבשה, רחצה, ניידות ושליטה על סוגרים. אם יימצא כי הילד זקוק לעזרה בביצוע פעולות אלו במידה רבה יותר לעומת ילדים אחרים בני גילו – תיקבע לו זכאות לגמלה.
 • ילד נכה שזקוק להשגחה מתמדת – במקרה זה מדובר בילד עם מחלה כרונית, ליקוי או הבנה לקויה לגבי גורמי סיכון, הזקוק להשגחה של אדם בוגר מסביב לשעון. מרבית הילדים ובעיקר אלו שטרם הגיעו לגילאי העשרה זקוקים להשגחה של הורה או מבוגר, אך על מנת להיות זכאי לגמלה יש להוכיח כי השגחת המבוגר נדרשת על מנת למנוע סיכון ברור ומיידי לחייו של הילד, וכי יש צורך בפעילות המבוגר באופן קבוע למניעת הסיכון.
 • ילדים הזקוקים לטיפול רפואי מיוחד או ילדים עם מחלת נדירה.

ישנם קריטריונים נוספים ויש לבחון כל מקרה לגופו.

שיעור הזכאות – לפי תקנות הביטוח הלאומי הורה לילד נכה יקבל קצבה בשיעור שייקבע על פי מדרגות קבועות מראש, ובהתאם למידת המוגבלות התפקודית ו/או מצבו הרפואי של הילד, כפי שנקבעו על ידי הוועדות הרפואיות.

גובה הגמלה לפי שיעור הזכאות:

1. 50% – 1527 ש"ח

2. 100% – 3000 ש"ח

3.  112% – 3534 ש"ח

4. 188% – 5641 ש"ח​​

5. 235% –  7168 ש"ח

(הסכומים מעודכנים נכון ל01.01.2020)

בעניין זה יש לשים לב לכמה "אותיות קטנות" שחשוב לזכור:

 • משפחה עם 2 ילדים נכים או יותר תהיה זכאית לגמלה מוגדלת בשיעור 50% עבור כל אחד מהילדים.
 • עבור ילד הסובל מעיכוב התפתחותי ניתן במקרים מסוימים לקבל קצבה רטרואקטיבית ל-6 חודשים שקדמו להגשת התביעה באמצעות טופס גמלת ילד נכה.
 • במקרה של ילד התלוי בעזרת הזולת, שיש לו צורך בהשגחה מתמדת או בטיפול רפואי מיוחד, או שהינו מאופיין בליקוי רפואי מיוחד – ניתן במקרים מסוימים לקבל קצבת ילד נכה עבור 12 חודשים שקדמו להגשת התביעה.

גמלת ניידות

הורים לילדים עם צרכים מיוחדים יכולים לקבל גמלת ניידות במידה שלילדם יש ליקוי רפואי בגפיים התחתונות באופן שמגביל את ניידותו. לצורך העניין, קיימת רשימת ליקויים סגורה אשר כוללת מצבי שיתוק, קטיעות, קיצור גפה, נקעים, מומים מלידה ועוד.

בין ההתמודדויות ואתגרי היומיום השונים של הורים שמגדלים ילד נכה עם ליקויים מסוג זה, ישנה התמודדות משמעותית וגדולה – הניידות. הורים רבים מוצאים עצמם מוגבלים באמצעי ניידות המתאימים לילד, ופעמים רבות עליהם לרכוש אביזרים רבים ויקרים שחיוניים לניודו ממקום למקום. לצורך העניין, קיים סל הטבות לניידות אשר נועד לסייע להורים לנייד את ילדיהם בצורה עצמאית ואף לפתח אצל הילדים את היכולת להתנייד בכוחות עצמם. הטבות הניידות עשויות לכלול: קצבה חודשית להוצאות ניידות, הלוואה לרכישת רכב חדש, פטור מאגרת הרישוי, וכן הלוואות שונות הניתנות עבור רכישת אביזרים מיוחדים לרכב.

התהליך לקבלת גמלת ניידות שונה מזה המתקיים לקביעת זכאות לקצבת ילד נכה על ידי הוועדות הרפואיות של ביטוח לאומי. כאשר מדובר בגמלת ניידות, הביטוח הלאומי אמנם מיישם את ההחלטה אך הוועדות הרפואיות לניידות מתבצעות במשרד הבריאות. הוועדה לניידות היא שקובעת אם יש לילד ליקלב שנוצר מזוג כפות ידיים צבועות של ילדוי ברגליו בהתאם לרשימת הליקויים המוגדרת, וכן מהם אחוזי הנכות בגין ליקוי זה. על מנת לקבל את הטבות הניידות, יש להוכיח קיומה של מוגבלות בניידות בשיעור מינימלי של 60%. בסיום הבדיקה, הוועדה הרפואית מגישה את המלצותיה לביטוח לאומי שאחראי כאמור על יישומן.

האם ניתן לקבל גמלת ניידות בנוסף לגמלת ילד נכה? ככלל, הדבר אפשרי רק אם נקבעו לילד לפחות 80% בניידות, או במקרים בהם הילד זקוק לכיסא גלגלים ומשתמש בו. במקרה שאינו עומד בתנאים האלה, ילד שזכאי לגמלת ניידות ומקבל גמלת ילד נכה – יצטרך לבחור בגמלה אחת מבין השתיים.

תג נכה

הורים לילדים עם צרכים מיוחדים, אשר מתקשים בניידות ויכולים להתנייד אך ורק באמצעות רכב, יכולים להגיש בקשה לקבלת תג נכה לרכבם. תג נכה מאפשר להורי הילד להחנות את הרכב במקומות המיועדים לנכים וכן במקומות מסוימים שהחניה אינה מותרת בהם. הטבה זו נועדה להקל משמעותית על איכות חייהם של ההורים והילדים על ידי שיפור נגישותם וניודם ממקום למקום. את הבקשה לקבלת תג לנכה יש להגיש למשרד התחבורה בצירוף מסמכים רפואיים עדכניים, המעידים כי הילד מתקשה בהליכה, וכי הנכות הרפואית שלו מוערכת ביותר מ-60%. בהסתמך על המסמכים הרפואיים שהוגשו, הזכאות לתג נכה תיקבע על ידי רופא אגף הרישוי במשרד התחבורה. בעניין זה יש משקל רב למסמכים המוגשים, ואנו סבורים כי יש יתרון רב בקבלת סיוע בהגשת הבקשה ממומחים מקצועיים לזכויות רפואיות.

זכויות ממס הכנסה – נקודות זיכוי בגין ילד נכה

הורים לילד עם צרכים מיוחדים נדרשים להקדיש זמן רב לטיפול בילדם, מה שעלול לפגוע מטבע הדברים בהכנסותיהם. במסגרת ניסיוננו רב השנים פגשנו הורים רבים, שנאלצו להפחית בשעות עבודתם בעקבות הצורך לטפל בילד. העלייה בהוצאות אל מול הירידה בהכנסות עשויה ליצור מעמסה כלכלית מעיקה. הורים רבים הממשיכים בעבודתם, אינם מודעים לעובדה שבמקרים מסוימים מס הכנסה מעניק הטבת מס בגובה שתי נקודות זיכוי במשכורתם – במילים אחרות, חסכון של כ-4,728 ₪ לשנה. משמעות נקודות הזיכוי היא הפחתה מסכום המס ולעיתים אף החזר רטרואקטיבי של עד שנים. על מנת לקבל את ההטבה, יש להגיש בקשה למס הכנסה בצירוף טפסים מיוחדים, מסמך מרופא ואישורים שונים. ההטבה ניתנת במסגרת משכורת של אחד ההורים בלבד ויש לחדשה מידי שנה. אנו סבורים כי יש יתרון רב בקבלת סיוע מיועץ המס, שמגיש את הבקשה לפקיד השומה, ומתאם את חישוב ניכויי המס.

זכויות נוספות

 • הנחה בארנונה – מתוקף תקנות ילד נכה, הורים לילדים נכים לרבות ילד במשפחת אומנה של המחזיק בנכס, זכאים לקבל הנחה בתשלום הארנונה. שיעור ההנחה המרבי הוא 25% עבור 100 מ"ר בלבד משטח הנכס. למימוש ההטבה, ההורה נדרש להביא אישור מהמוסד לביטוח הלאומי, המציין את נכות הילד ואת זכאות ההורה לגמלת ילד נכה.
 • הנחות במכשור רפואי ממשרד הבריאות – הורים המקבלים גמלת ילד נכה זוכים להטבות בשכירת מכשירים רפואיים כגון מוניטור קרדיאלי, מד סטורציה, מכשיר הזנה ועוד.
 • הסעה לבית הספר – במקרים מסוימים, ילדים עם צרכים מיוחדים זכאים לקבל הסעה לבית הספר על חשבון הרשות המקומית. את הבקשה להסעה יש להגיש למחלקת החינוך ברשות המקומית באזור המגורים.
 • סייעת בגן עירייה או בבית ספר – ילדים עם צרכים מיוחדים הלומדים בגן עירוני או בבית הספר, זכאים לקבל שירותי סייעת אשר תקל על שילובם במסגרת החינוכית. את הבקשה לקבלת הסייעת יש להגיש למחלקת החינוך ברשות המקומית באזור המגורים.
 • זכויות הורים לילדים עם צרכים מיוחדים בעבודה – הורים לילדים עם צרכים מיוחדים רשאים להיעדר עד 18 ימים בשנה בשל מחלת ילדם, ובתנאי שהם עובדים לפחות שנה אצל אותו מעביד או באותו מקום העבודה. כמו כן, הורה לילד נכה זכאי לזקוף 18 ימים נוספים של היעדרות מדי שנה על חשבון תקופת המחלה הצבורה שלו או על חשבון ימי החופשה לצורך מתן סיוע אישי לילדו הנכה. הטבה זו ניתנת רק לאחד ההורים, ולשם קבלתה יש להצהיר על כך למעסיק ולגבות זאת במסמכים רפואיים רלוונטיים.

אנחנו כאן בשבילכם 

אנו בחברת לבנת פורן – זכויות רפואיות, בעלי ידע רפואי ומקצועי וניסיון רב שנים בכל הקשור לסיוע במימוש זכויות רפואיות. בחברתנו פועלים כ-25 רופאים וכ-150 עובדים, מנהלי לקוח, ואנשי מקצוע, המנוסים בסיוע במקרים רבים ושונים של מימוש זכויות, מכירים את המערכות הבירוקרטיות המורכבות באופן מעמיק, ומסוגלים להתנהל מולן בצורה מיטבית ואפקטיבית.

נשמח לעמוד לרשותכם ולסייע לכם בפנייתכם לקבלת הזכויות הרפואיות העשויות להגיע לכם עקב המצב הרפואי של ילדכם. כל שצריך לעשות הוא להגיע לפגישה ראשונית, במהלכה נציג את הדרכים שבהן נוכל לסייע לכם בתהליך. פגישה זו אינה כרוכה בעלות או בהתחייבות מצידכם.

 

הלב בלוגו של לבנת פורן