צור קשר 2468*
נגישות
חזרה למעלה

זכויות חולי לב

 

לנוכח שכיחות מחלות הלב בישראל ופגיעתן בתפקוד היומיומי של החולה, עולה השאלה על זכויות חולי לב – מה מגיע להם וממי, וכיצד ניתן למצות זכויות אלה בצורה המיטבית על מנת להאריך חיים ולשפר את איכותם. ריכזנו עבורך מידע על זכויות חולי לב מביטוח לאומי וגופים נוספים.

 

על מחלות לב וגורמי הסיכון שלהן

מחלות לב שכיחות בחברה הישראלית כמו בעולם כולו. בין הנפוצות שבהן נמנות מחלת הלב האיסכמית, מחלות שריר הלב, אי-ספיקת לב, אנגינה פקטוריס, התקף לב ודום לב. גורמי הסיכון למחלות לב הינם גנטיים, תורשתיים וסביבתיים: עישון, היעדר פעילות גופנית, יתר לחץ דם, כולסטרול גבוה, השמנת יתר, סוכרת, זיהום אוויר, סטרס ועוד. גורמים אלה עלולים לפגוע בתפקוד הלב ובאספקת הדם התקינה שהוא מקבל ומעביר לשאר חלקי הגוף.

 

מחלות לב יוצרות מציאות חיים חדשה

למחלות לב יש השלכות משמעותיות על תפקוד האדם ומציאות חייו בהיבטים ובמישורים שונים. במקרים רבים הן גורמות לנכות תפקודית ומשפיעות על המצב הפיסי, הנפשי והכלכלי של הלוקה בהן. כך לדוגמה, אדם שעבר התקף לב עלול לחוות מציאות חיים חדשה, בה הוא מנוע מלעבוד למשך פרק זמן מסוים של שיקום והחלמה, הכנסתו נפגעת, ובה בעת הוא פעמים רבות נדרש לממן הוצאות כבדות עבור טיפולים יקרים, נטילת תרופות וכיו"ב.

 

זכויות חולה לב – יש לך מושג מה מגיע לך?רופא מצייר לב אדום

חולי לב רבים סופגים את הירידה בהכנסות והעלייה בהוצאות באופן שמחמיר את מצבם. זאת רק מכיוון שאינם מודעים לעובדות הבאות: אחת – קיימות זכויות לאחר התקף לב או מחלת לב כלשהי, הן זכויות רפואיות כלליות והן ספציפיות הניתנות בהתאם למצב הרפואי וההשלכה על התפקוד; השניה – חולי לב שמצליחים להוכיח נכות תפקודית בגין מחלתם, זכאים לשורת זכויות מתוקף סל הבריאות וחוק זכויות החולה מהמוסד לביטוח לאומי ומגופים אחרים. למרבה הצער, גם רבים מהחולים המודעים לעובדות אלה, מתקשים להוכיח את נכותם התפקודית ואת הקשר שלה לבעיה הקרדיאלית.

מוכר לך? לשם כך ריכזנו מספר זכויות מרכזיות לרבות זכויות בביטוח לאומי לחולי לב.

 

פנייה למוסד לביטוח לאומי למיצוי זכויות חולה לב

במקרה של פגיעה משמעותית בתפקוד כתוצאה מהמצב הקרדיאלי, ניתן לממש זכויות בביטוח לאומי לחולי לב. פנייה לביטוח לאומי מחייבת הכנת אישורים רפואיים ועמידה בפני ועדה רפואית, שבסמכותה לאשר או לשלול אחוזי נכות, הכוללים פגיעה ביכולת התפקוד כתוצאה ממחלת הלב. זהו שלב קריטי בו מומלץ להיעזר במומחים לעניין בייעוץ, ליווי וארגון החומר.

 

זכויות חולי לב מביטוח לאומי ומגופים שונים

  • זכויות בסיסיות – לכל חולה לב ישנה הזכות הבסיסית לקבל סיוע מרופא המשפחה ומכלל גופי הרפואה הציבוריים, לצורך אבחון המצב הרפואי והתוויית התכנית הטיפולית עבורו. זכויות נוספות הן הזכות לשיקום המשפיעה על עתיד החולה, והזכות להשתלות הנקבעת ע"י המרכז הלאומי להשתלות בהתאם למצב החולה.

 

  • קצבת נכות כללית – חולי לב עלולים לסבול מרמות שונות של ירידה בכושר התפקוד

השוטף, המשפיעה על כושר השתכרותם, אם כתוצאה מהתקף לב או מירידה בתפוקת הלב. לקבלת קצבת נכות כללית מהמוסד לביטוח לאומי, יש להוכיח פגיעה בכושר ההשתכרות כתוצאה ממחלת הלב, בשיעור מינימלי של 50%. הקצבה משולמת על בסיס חודשי וגובהה משתנה בהתאם ליכולת התפקוד של החולה, ההכנסות, המצב המשפחתי (למשל, אם ישנם בני משפחה התלויים בחולה), הנכות הרפואית ועוד.

 

זכויות נפגעי עבודה – לעיתים אירוע לב הינו תולדה של אירוע חריג שהתרחש במהלך העבודה (כמו מאמץ פיזי חריג או מצב סטרס). חוות דעת רפואית ייעודית בנושא זה עשויה לסייע משמעותית בהוכחת הקשר הסיבתי הרפואי בין אירוע הלב לעבודה.

 

  • פטור מתשלום מס הכנסה – מחלות לב יכולות להתלוות למחלות נוספות כגון יתר לחץ דם, עודף כולסטרול או סוכרת. במידה והנכות הרפואית תשוקלל ל-90% ומעלה כתוצאה ממכלול המחלות, או שתיקבע 100% נכות כתוצאה ממחלה אחת – החולה יהיה זכאי לפטור מתשלום מס הכנסה.

 

  • שירותים מיוחדים /שירותי סיעוד – חולי לב אשר זקוקים לסיוע בפעולות היומיומיות הבסיסיות, עשויים להיות זכאים לקצבת שירותים מיוחדים או שירותי סיעוד בהתאם לגילם. לצורך כך נדרשת הערכת תלות, שמתארת את המגבלות התפקודיות של החולה ואת תלותו בזולת.

 

  • חברות הביטוח וקרנות הפנסיה – בחלק מהמקרים, זכויות חולי לב נוספות מגיעות במסגרת  קרן הפנסיה, ביטוח המנהלים או כיסויים ביטוחיים שונים שנרכשו במהלך השנים, כגון אובדן כושר עבודה, גילוי מחלות קשות, קצבת סיעוד ועוד.

 

אנחנו כאן כדי לסייע במימוש זכויות חולי לב

אנו בחברת לבנת פורן – זכויות רפואיות בעלי ידע רפואי ומקצועי וניסיון רב שנים בכל הקשור לסיוע במימוש זכויות רפואיות. בחברתנו פועלים כ-25 רופאים וכ-150 עובדים, מנהלי לקוח, ואנשי מקצוע, המנוסים בסיוע במקרים רבים ושונים של מימוש זכויות, מכירים את המערכות הבירוקרטיות המורכבות באופן מעמיק, ומסוגלים להתנהל מולן בצורה מיטבית ואפקטיבית.

נשמח לעמוד לרשותך ולסייע לך בפנייתך לקבלת הזכויות הרפואיות העשויות להגיע לך עקב מצבך הרפואי.

כל שצריך לעשות הוא להגיע לפגישה ראשונית, במהלכה נציג את הדרכים שבהן נוכל לסייע לך בתהליך. פגישה זו אינה כרוכה בעלות או בהתחייבות מצידך.