חזרה למעלה

סכרת – זכויות רפואיות

סכרת, כשלעצמה, מוכרת על יד ביטוח לאומי כמחלה המזכה את החולה בנכות. שיעור הנכות  בגין סכרת נקבע, בין היתר גם,  לפי סוג הטיפול שניתן לחולה. טיפול פומי (בתרופות הנלקחות דרך הפה),  תוספת אינסולין לטיפול  או טיפול במספר זריקות אינסולין ביום או במשאבת אינסולין – שיעור הנכות עולה עם המעבר מצורת טיפול אחת  לזו שאחריה.

פרופ' מוטי רביד

במהלך מחלת הסכרת נפגעים אברים רבים. תחילה מערכת העצבים, רשתית העין, הכליות, כלי הדם, הלב ואברים נוספים. ככל שהפגיעות רבות שיעור הנכות עולה. התקנות לקביעת נכות בגין סכרת וסיבוכי המחלה מורכבות  במיוחד. מעטים החולים שרכשו ידע מספיק בתקנות המוסד לביטוח לאומי על מנת לאפשר להם לפנות ולמצות את זכויותיהם.  בשורות הבאות ריכזנו עבורכם את עיקרי המידע  כדי לסייע לחולים לממש את זכויותיהם לתמיכה ולסיוע מהמוסד לביטוח לאומי ומרשויות אחרות.

 

על  סכרת וסיבוכיה

סכרת הוגדרה כמגפת המאה ה-21 כיון ששיעור חולי הסכרת באוכלוסייה , בכל מדינות העולם, עלה פי ארבעה ויותר,  מאמצע המאה  ה-20 ועד תחילת המאה ה-21. כיום, באוכלוסייה שמעל גיל 20, שיעור חולי הסכרת בישראל הוא כ 8%.   למעלה מ-95% מכלל החולים הם חולי סכרת מטיפוס 2 . סכרת מטיפוס 1 (שנקראה פעם סכרת נעורים) אינה נפוצה. שיעורה כמעט ולא עלה בעשורים האחרונים. מחלה זו פוגעת בעיקר בצעירים אך יכולה להופיע בכל גיל. זכויות החולים ותקנות הנכות  שוות לגבי שתי המחלות .כיון שחולי סכרת מטיפוס 1 מטופלים תמיד באינסולין שיעור הנכות ההתחלתי  שנקבע להם, גבוה מזה של החולים בסכרת מסוג 2.

 

סכרת מטיפוס 2 היא מחלה שלתורשה יש חלק  בגרימתה אך הסיבה העיקרית לתחלואה  היא עליה במשקל. הסיכון  לחלות בסכרת גבוה פי 20 בשמנים לעומת רזים. לאדם ששני הוריו חולי סכרת יש  סיכון של כ 40% לפתח סכרת במהלך חייו. אולם אם יישאר רזה (משקל גוף יחסי נמוך מהממוצע) הוא  לא יחלה בסכרת.

למחלה שני גורמים עיקריים-  פגם בלבלב המגביל את יכולתו לייצר אינסולין בכמויות הנדרשות והפגם השני, שהוא העיקרי, שינוי בקרומי התאים הגורם לירידה ביעילות של פעולת האינסולין. גורם זה , הקרוי תנגודת לאינסולין מושפע, באופן מובהק, מכמות השומן בגוף. לכן אנשים שמנים נוטים לחלות בסכרת גם בגיל צעיר.  לשינוי בחילוף החומרים  בחולי סכרת יש השפעה על רוב מערכות הגוף לכן, ככל שחולפות השנים מערכות שונות נפגעות. בחלק מהמערכות הפגיעה גורמת לתסמינים שהחולה מרגיש אך באחרות השינוי אינו בא לידי ביטוי חיצוני לכן הסיבוכים מתגלים מאוחר כאשר הנזר הוא משמעותי.  חולים שאינם מודעים לשינויים בגופם, אינם מטופלים  ואז קורה שהנזק, כאשר הוא מתגלה, הוא בלתי הפיך. בה במידה, אנשים שאינם מודעים לחומרת מחלתם אינן פונים לסיוע ואינם ממצים את הזכויות המגיעות לבם.

 

סיבוכי הסכרת

מערכת העצבים –  המונח המקצועי הוא נוירופתיה סכרתית. הסימן הראשון הוא לרוב תחושת נימול בכפות הרגלים. מאוחר יותר עלולות להתפתח ירידה בתחושה למגע, לקור ולחום (לכן  קיימת סכנה של כוויות) לאחר מכן מופעים כאב שיכול להיות שורף והפרעות בהליכה. הנימול ו הירידה  בתחושה מתפתחים,  כעבור כמה שנים, גם בידיים.

הכליות – השם המקצועי הוא נפרופתיה סכרתית. התופעה הראשונה, ברוב החולים, היא הפרשת חלבון בשתן. לאחר שנים רבות חלה ירידה בתפקוד הכליות . במקרים קיצוניים המחלה קשה והחולים חייבים טיפול בדיאליזה. לעניין זה חובה להדגיש כי חולי סכרת נוטים לפתח  יתר לחץ דם. שמירה על לחץ דם תקין חשובה ביותר  כדי למנוע את מחלת הכליות  לכן חולי סכרת חייבים לבדוק שתן, ולבדוק את לחץ הדם   לפחות אחת לחצי שנה כבר מתחילת המחלה.

העיניים  השם המקצועי הוא רטינופתיה סכרתית. הפגיעה העיקרית היא בעורקים הקטנים שברשתית העין. נגרמים דימומים קטנים לרשתית הגורמים לשינויים דלקתיים ולבסוף לפגיעה הראייה עד כדי עיוורון בעין אחת או אף בשתיהן.  החולים חייבים, לכן ,לבקר רופא עיניים  אחת לחצי שנה כבר בתחילת הדרך. כדי לאתר את השינויים מוקדם. טיפול נכון משמר את הראייה .

הלב  –  הלב הוא השריר היחיד בגוף שכל האנרגיה הדרושה לו מתקבלת מסוכר (גלוקוז). כיון שהוא פועל ללא הפסקה  אספקת האנרגיה אינה יכולה להיות מעוכבת. הלב אינו זקוק לאינסולין כדי להשתמש בגלוקוז. אספקת הדם לשריר הלב  היא באמצעות שלי עורקים כליליים (ימני ושמאלי)  שכל חסימה בהם פירושה נזק מידי לשריר (התקף לב- אוטם בשריר הלב). בחולי סכרת טרשת בעורקי הלב מופיעה מוקדם יחסית. לכן נדרשות בדיקות מכוונות כדי לאתר את הטרשת לפני הופעת סימנים.

כלי דם –  טרשת העורקים  המתפתחת בכולנו ,עם הגיל,  מתקדמת מהר יותר בחולי סכרת. לכן הם סובלים, לעיתים מליקויים באספקת הדם לרגליים (כאבים בזמן הליכה) או לכליות או למוח. בקרה  מוקפדת  על לחץ הדם ועל רמות שומני הדם יכולה לעכב את התפתחות המחלה.

 

זכויות חולי סכרת מביטוח לאומי

כאמור ,הסכרת עצמה מקנה זכות לקביעת נכות, בשיעורים שבין % 10 ועד ל 50%, בתלות  בקושי לאזן את ההפרעה ובטיפול התרופתי. אולם, ככל שמתפתחים סיבוכי סכרת והחולה מזהה אותם  ודואג לתיעוד מסודר, תקנות המוסד לביטוח לאומי מאפשרות להעלות את שיעור הנכות במידה משמעותית עד לדרגה שתקנה לחולה זכויות ממשיות. למשל, בנסיבות מסוימות, די בסיבוך אחד, משמעותי ומתועד בצורה נכונה, כדי שתקבע נכות בשיעור% 65. שיעור נכות כזה מאפשר  לחולה לקבל קצבה  אם  כושר עבודתו נפגע.

הבעיה היא כי ההליך בפני הוועדות הוא מורכב  ונדרש תיעוד רב ממקורות שונים כדי שהחולה יוכל להציג את טענותיו הן בדבר חומרת המחלה וסיבוכיה והן בעניין הפגיעה בכושר עבודתו.

זיהוי הבעיות השונות של החולה מתוך סיפור מחלתו ומתוך המסמכים ובעיקר תרגום בעיות הבריאות לשיעורי נכות דורשים ידע, מיומנות וניסיון מקצועי של רופאים שיש להם השכלה רפואית רחבה וניסיון בהתנהלות מול הוועדות המקצועיות של המוסד לביטוח לאומי וגופים אחרים (חברות ביטוח, קרנות פנסיה). לעיתם לא די בהגשת המסמכים אלא יש לתרגם את המחלות השונות לשיעורי נכות ,לדעת מה הזכויות השונות  שהחולה יכול לקבל ולעקוב אחר התהליך תוך דאגה שהחולה אכן יקבל את שניתן לקבל במסגרת החוק.

ללימוד  הנתונים של כל חולה  על ידי צוות מקצועי  יש יתרונות נוספים. הצוות רואה מסמכים ממקורות שונים (רופא המשפחה, בית חולים, מכונים  רפואיים וכו') הוא משווה בין המדע ממקורות שונים ויכול לזהות בעיות שלא זכו לתשומת לב או לזהות טיפול רפואי שאינו מותאם לטיפול אחר או למחלה אחרת .  יצירת קשר עם רופא המשפחה תורמת, לעיתים קרובות, לשיפור הטיפול בחולה.

 

זכויות פרטניות מגופים שונים

מס הכנסה  – חולי סכרת אשר שיעור הנכות שנקבע להם הוא 90% או יותר, זכאים לפטור מתשלום מס הכנסה.  שיעור נכות כה גבוה נקבע לחולים שנפגעו מסיבוכי סכרת אן שהם סובלים ממחלות אחרות המקנות שיעור נכות גבוה.

בקשה לפטור ממס הכנסה מוגשת לפקיד השומה  אולם ההערכה הרפואית ,קביעת שיעורי הנכות , מתבצעת על ידי הוועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי. כפילות זו מקשה, לעיתים, על מי שאינו מנוסה במגעים עם הרשויות, כבר בשלבי הגשת הבקשה.

המעקב אחר התהליך כולו ואבטחת מיצוי הזכויות של החולה דורשים ידע מקצועי סבלנות ולעיתים נחישות  כדי להבטיח שאכן כל הנתונים הועלו בפני הוועדות וניתנה להן תשומת לב ראויה והן פורשו נכון, לטובת החולה, וכל זכויותיו נשמרו.

 

חברות ביטוח  – חולי סכרת  אשר דאגו בעוד מועד, הם או המעביד, לביטוח אובדן כושר עבודה, יכולים להנות מדמי הביטוח לאחר שחלו. עליהם להוכיח שכושר עבודתם נפגע ואינם יכולים להמשיך בעיסוקם הקודם או בעיסוק סביר אחר. ניסוח זה המקובל בפוליסות ביטוח הוא לעיתים מוקש כיון שיכול  להיות וויכוח מר מהו "עיסוק סביר". אדם שהיה מנכ"ל חברה, האם להיות שומר בכניסה לבניין משרדים הוא עיסוק סביר עבורו.  ככל שהדברים נשמעים מוזרים לאוזן בלתי מקצועית, זו לעיתים המציאות. לכן פעמים רבות נדרש סיוע מקצועי כדי לקבל את הזכויות המוקנות בפוליסת הביטוח, קצבת אובדן כושר עבודה ,עד 75% מגובה השכר הממוצע לכל תקופת הכיסוי של הפוליסה.

 

קרנות פנסיה  – חולי סכרת שכושר עבודתם נפגע ,מלא או חלקי, זכאים לפנסיית נכות. תשלומי הפנסיה מתחילים לאחר סיום תקופת ימי המחלה המשולמים על ידי המעביד. הפנסיה משולמת לנכים שעדיין לא הגיעו לגיל פנסיה. בתקופת תשלום  פנסיית נכות זכויותיהם האחרות של החולים אינן נפגעות.

 

גמלת שירותים מיוחדים וגמלת סיעוד – אלה שני אמצעי סיוע  בכסף או בעזרה ממשית על ידי עובדים , המיועדים לחולים  שאינם מסוגלים לשרת את עצמם בפעולות היום-יום (ניידות, לבוש והסרת בגדים, רחצה, דאגה להיגיינה, הכנת מזון, טיפול בבית, תקשורת וכו'.

 

ילדים החולים בסכרת מטיפוס 1 (סכרת נעורים) – בחלק מהילדים, כאשר המחלה  החלה בגיל צעיר מאד או שקיים קושי רב בהשגת האיזון הנדרש ניתן להגיש בקשה להכרה  בילד החולה כ "ילד נכה". הכרה כזאת מבטיחה  מימון לסייעת (או סייע)  שילוו את הילד  ויקלו על ההורים  להמשיך בעבודתם.

 

חברת לבנת פורן

החברה הוקמה  כדי לסייע לחולים ולנפגעי תאונות  לממש את זכויותיהם בכל הנוגע לסיוע כספי, קצבאות וגמלאות שונות , הקלות בתשלומים באגרות ובמיסים ועד לקבלת עזרה  בעובדי סיעוד, שמירה והשגחה .

אנחנו ,צוות מקצועי ומנוסה מאד שהתגבש מאז 2003. כיום עובדים אתנו כ-15 רופאים  וכ-150 עובדים שונים. מנהלי לקוח , אנשי מנהל, מומחים בענפים שונים, כלכלה, עבודה סוציאלית וסיעוד. הצוות מנוסה מאד במגע עם הרשויות השונות, מכיר את הנהלים  ומסוגל להתנהל מול  המוסד לביטוח לאומי, חברות הביטוח קרנות שונות וגופים אחרים, באופן מיטבי, בסבלנות ובנחישות עד להשגת המטרה,  מיצוי כל הזכויות של המטופלים  כדי לסייע להם, ככל הניתן, להתמודד עם  המוגבלות והנכות.

המומחים שלנו רואים אותך. נשמח להזמינך לפגישת היכרות ראשונית ללא עלות וללא התחייבות, בה נתוודע למקרה האישי שלך, ונציג את הדרכים בהן נוכל לסייע לך בתהליך מימוש הזכויות הרפואיות שלך, בצורה המקצועית, הקלה והמהירה ביותר.

הלב בלוגו של לבנת פורן