חזרה למעלה

סרטן העור: קרצינומה של תאי בסיס (BCC)  

מה זה קרצינומה של תאי בסיס BCC  – הסבר כללי

קרצינומה של תאי בסיס הנקראת בשפה המקצועית BCC (Basal cell carcinoma) הינה צורת סרטן העור השכיחה ביותר. תאי בסיס בעור הינם תאים קטנים, שממוקמים לרוב בשכבת העור העליונה, האפידרמיס. בהפיכתם לסרטניים, הם מתחלקים באופן לא מבוקר ועלולים להתפתח לגידול ממאיר.

סרטן העור BCC אינו נוטה לרוב לפתח גרורות או לסכן חיים, אלא במקרים נדירים. עם זאת הגידולים יכולים לגדול באופן ניכר ולהזיק לרקמות הסמוכות להם. מסוכנים במיוחד הם אלה המתפתחים בצידו החיצוני של העור, שכן הם עלולים לגרום לעיוותי עור קשים, שיכולים אף לפגוע בראייה, בשמיעה או בנשימה.

 

גורמי סיכון של סרטן העור BCC

לאחר שהבנו מה זה BCC עולה השאלה מהם גורמי הסיכון להתפתחות המחלה. בדומה לקרצינומה של תאי הקשקש ולמלנומה ממאירה, סרטן העורBCC  מתפתח כתוצאה מחשיפה ממושכת ולא מוגנת לשמש. בהתאם לכך, שכיחות קרצינומה תאי בסיס תהיה גבוהה יותר בקרב אנשים (בעיקר בעלי עור בהיר, שיער ועיניים בהירות) שחשופים לקרינה. לעיתים רחוקות, BCC נגרם מחשיפה לרעלנים/מזהמים תעשייתיים. כמו כן, מבוגרים שעברו בצעירותם טיפולי רנטגן לאקנה או פסוריאזיס מצויים בסיכון גבוה יותר לפתח קרצינומה של תאי בסיס.

 

תסמינים של BCC

כ-90% ממקרי סרטן העור BCC מאופיינים בגידולים המופיעים על עור הפנים, אך גידולי BCC יכולים להופיע גם על חלקי גוף אחרים ובעיקר לאלה החשופים לשמש.

תסמיני BCC דומים לתסמיני סרטני עור אחרים ולעיתים גם לתסמיני פסוריאזיס או אקזמה. לכן, רק רופא עור מוסמך יוכל לספק אבחנה מדויקת. לרוב, נגעי BCC הפ א-סימפטומטיים. לעתים, המטופלים פונים לרופא בעקבות נגע חדש, או נגע מדמם, מגרד או כיבי.

ישנם 5 מאפיינים בולטים למחלה, שבזיהוי אחד או יותר מהם, יש לפנות לאבחון רופא עור:

 • פצע פתוח שלא נרפא, לרוב מדמם, דולף או מעלה גלד – מאפיין שלבים מוקדמים של המחלה.
 • כתם אדמדם או שטח מגורה באזור החזה, כתפיים, זרועות או רגליים. לעיתים מלווה בגלד ויכול לכאוב או לגרד, ולעיתים אינו כרוך בתחושה כלשהי אך אינו נעלם.
 • בליטה בעלת מראה שקוף/מבריק, בצבע לבן, ורוד או אדום, ובקרב אנשים עם שיער כהה גם בצבע חום או שחור.
 • בליטה קטנה, ורודה בהירה, שבהמשך עלולה גם לדמם ולקבל מראה מכתשי בעל שוליים מוגלדים וקרומיים, ובשלב המתקדם לעיתים יופיעו כאבים.
 • אזור מצולק בגוון לבן, צהוב או שקוף, שלעיתים חסר גבולות ברורים. האזור מאופיין במראה עור מתוח ומבריק, מה שמהווה אור אדום לקיום שורשים קטנים המעידים על גידול נרחב יותר מהנראה על פני השטח.

 

איך מאבחנים קרצינומה של תאי בסיס?

האבחנה הראשונית נעשית על פי המראה הקליני האופייני. האבחנה הסופית מתבצעת לאחר ביופסיה ובדיקה פתולוגית.

 

דרכי טיפול ב- BCC

קרצינומה תאי בסיס ניתנת לטיפול קל יחסית במידה ומתגלית בשלב מוקדם. עם זאת  5%-10% מהמקרים מאופיינים בגידולים עמידים לטיפול או אגרסיביים שמזיקים לעור סביבם ואף עלולים להתפשט לעצם ולסחוס.

דרכי הטיפול העיקריות הן:

 • כריתת הנגע – הסרת הנגע ומעט משולי העור הבריא שסביבו. לשיטה זו סיכויי ריפוי גבוהים (90%). הרקמה נשלחת לבדיקה פתולוגית, ואם נמצא שהשוליים מעורבים בגידול, המטופל יופנה להמשך טיפול.

 

 • גילוח/גירוד הנגע וצריבה – בשיטה זו מגרדים או מגלחים את הרקמה הסרטנית וצורבים את בסיסה בעזרת מחט חשמלית, כדי לעצור את הדימום ולחסל את שארית התאים הממאירים. לעיתים, ההליך יבוצע שוב כדי להבטיח את הסרת הנגע במלואו. סיכויי הריפוי בשיטה זו גבוהים, ופחותים רק במעט משיטת הכריתה.

 

 • הקפאת הנגע – בשיטה זו מסירים את הנגע ע"י הקפאה בחנקן נוזלי. גם כאן תידרש לעיתים חזרה על התהליך על מנת להבטיח שכל התאים הממאירים חוסלו. מדובר בטיפול קל המומלץ בד"כ לחולים שאינם מתאימים לניתוח. סיכויי הריפוי דומים לאלו המתקבלים בשיטות הכריתה והגילוח/גירוד.

 

 • שיטת מוס Mohs – הסרת הרקמה הסרטנית בשוליים צרים, ללא פגיעה ברקמה הבריאה, תוך שהמנתח מאייר ומצלם את הפגם בגוף. הרקמה נבדקת בו במקום במעבדה ואם התגלתה שארית גידול, הסרתה מתבצעת מיד כשהיא מונחית ע"י המיקום המופיע בצילום ובאיור. בהתאם לנדרש, המנתח ימשיך להסיר שכבות גידול נוספות תוך בחינתן במיקרוסקופ, עד שיגיע לשכבת עור נקייה מגידולים. לשיטה זו סיכויי ריפוי גבוהים ויתרונה הוא בכך שהיא חוסכת הסרת רקמה בריאה.

 

 • טיפול קרינה ממוקד – בשיטה זו ממקדים קרינה אל הנגע. לעיתים יש צורך במספר טיפולים כדי לחסל את הנגע לחלוטין. השיטה מתאימה לגידולים שלא ניתן להסירם בהליך ניתוחי או לחולים מבוגרים במצב בריאות ירוד.

 

 • טיפולים במשחות רפואיות – בנוסף לטיפולים שפורטו, לעיתים נעזרים במשחות תרופתיות הפועלות לעידוד המערכת החיסונית המתמודדת עם הגידול הממאיר, או במשחות כימותרפיות מקומיות, היעילות בעיקר לנגע שטחי או טרום סרטני.

 

מימוש זכויות רפואיות לחולי קרצינומה של תאי בסיס

חולי BCC עשויים להיות זכאים לזכויות מביטוח לאומי, מס הכנסה וגופים נוספים.

כך לדוגמה, ישנם מקרי BCC המוכרים כמחלת מקצוע, ומאפשרים קבלת קצבה בגין נכות הנקבעת בוועדה הרפואית. כמו כן, ישנם מצבים מסוימים בהם סרטן העור BCC לבדו או עם פגיעות ומחלות אחרות, יכול לזכות את החולה אפילו בקצבת נכות כללית. זאת כמובן במידה ויעמוד ב-4 קריטריונים מצטברים: גיל צעיר מגיל פרישה, אובדן כושר עבודה, נכות רפואית משוקללת מעל רף תקנות הביטוח הלאומי והכנסה קבועה שאינה פנסיה. במקרים של טיפולי הקרנות/כימותרפיה יכולה להיקבע נכות זמנית או צמיתה בשיעור 100%.

מימוש הזכויות הרפואיות לחולי קרצינומה של תאי בסיס דורש כניסה לתהליך מורכב הדורש למידה של הנושא לפרטיו, השקעת זמן וכוחות נפשיים. לא פעם, ההבדל בין הכרה במחלה לבין דחיית התביעה נופל על ניואנסים שהחולה אינו מודע להם. לכן, חשוב מאוד להיעזר בגוף מקצועי רפואי למימוש זכויות רפואיות כדוגמת חברת לבנת פורן.

חברת לבנת פורן פועלת למימוש זכויות רפואיות לחולי BCC

מימוש זכויות רפואיות עשוי להקל באופן ניכר על איכות החיים של חולי סרטן העור BCC ועל רווחתם הכלכלית. העניין הוא שעם גילוי המחלה, רבים מהחולים מוצאים עצמם, מטבע הדברים, ממוקדים כל כולם בתהליך הריפוי ומתרוצצים בין רופאים לטיפולים. במצב כזה, אין זמן או כוחות נפשיים להתעסק במימוש זכויות רפואיות, הכרוך בצעדים בירוקרטיים מתישים מול הגופים השונים. יתרה מזאת, רבים מהחולים כלל לא מודעים לכך שביכולתם לקבל אחוזי נכות המקנים להם קצבאות והטבות.

לשם כך נועדו שירותי חברת לבנת פורן המסייעים לחולי BCC לבצע את הצעדים הנכונים להשגת הזכויות המגיעות להם.

בלבנת פורן פועלים למימוש זכויות רפואיות של חולי BCC בצורה המיטבית בעזרת  צוות רב-מקצועי רפואי מנוסה. הצוות כולל רופאים, מנהלי לקוח ואנשי מקצוע שיודעים להתנהל מול הגופים השונים ומצוידים בידע והניסיון הנדרשים להצלחת התביעה.

אנו מזמינים אותך לפגישה ראשונית עם מומחי לבנת פורן, ללא עלות/התחייבות. בפגישה נכיר אותך ואת המקרה האישי שלך, ונציג דרכי פעולה למימוש הזכויות הרפואיות שלך בצורה המיטבית.

הלב בלוגו של לבנת פורן