חזרה למעלה

דיכאון – המדריך המלא למימוש זכויות

מהו דיכאון?

דיכאון הינו הפרעה נפשית פסיכו-נוירוטית המשתייכת לקבוצת ההפרעות במצב הרוח. ההפרעה מתבטאת בשינויים נוירו-פיזיולוגיים במוח, בתפקוד הפיזיולוגי של האדם ובתופעות נפשיות שונות. מדובר בתופעה שכיחה בעולם, ששיעוריה נמצאים בעלייה בשנים האחרונות והממוצע העולמי שלה נאמד ב-4.4%.

דיכאון הוא הפרעה נפשית מעיקה, שבהתאם למידת חומרתה עלולה לפגוע משמעותית באיכות החיים ובתפקוד היומיומי עד כדי אובדן כושר עבודה. רמות החומרה משתנות מאדם לאדם – ישנם אנשים עם דיכאון ברמה קלה ו/או לתקופה קצרה, ואחרים שחווים זאת באופן חמור וממושך, שאף עלול לסכן חיים.  לראיה, כ-60% ממקרי ההתאבדות נגרמים כתוצאה מדיכאון.

 

סוגי דיכאון

נהוג להבחין בין סוגים שונים של דיכאון:

 • דיכאון קליני – נקרא גם דיכאון קלאסי או מאג'ורי. מתאפיין במצב רוח ירוד ותחושת עצבות עמוקה לאורך רוב היום, ובתסמינים המופיעים ברציפות לפחות במשך שבועיים. כדי לקבוע אבחנת דיכאון קליני יש לזהות לפחות 5 תסמינים
 • דיסתימיה / דכדוך, מצב רוח עגמומי – מצב שאמנם אינו מוגדר כדיכאון קליני, אך מאופיין במצב רוח ירוד רוב הזמן ובתכיפות, שנמשך לאורך תקופה ארוכה (כשנתיים).
 • דיכאון מינורי – הופעת תסמינים במשך כשבועיים, אך לא במידה מספקת לאבחון דיכאון קליני.
 • דיכאון כתוצאה ממחלה פיסית – המופיע כתסמין של המחלה.
 • דיכאון כתוצאה ממחלה נפשית – שיכול להופיע בפאזה מסוימת של הפרעה דו קוטבית או סכיזופרניה.
 • דיכאון כתוצאה מסמים ואלכוהול – עלול להופיע כתסמין בתהליך גמילה.

 

מי מוגדר כסובל מדיכאון?

אנשים רבים חווים בזמנים מסוימים תחושות מועקה, דכדוך ועצב קלות או חמורות. לפעמים התחושות הללו פוקדות את האדם לזמן קצר עקב אירוע מסוים. לרוב אין זה דיכאון בהגדרתו הרפואית, גם אם האדם יכריז "אני מדוכא".

קיים הבדל מהותי בין דיכאון כפי שאנו מגדירים אותו בשפה היומיומית לבין דיכאון כמצב רפואי. האבחנה בין השניים קשורה לעוצמת התחושות, לחומרתן, למשך זמן הופעתן, לתסמינים נוספים המתלווים אליהן ולהשפעתן על האדם.

אם מדובר בתחושה חולפת שאינה פוגעת בתפקוד האדם, קרוב לוודאי שזה לא באמת דיכאון. מאידך, אם לתחושה הקשה נוספים עוד תסמינים, ואם המצב נמשך לאורך זמן ומשפיע לרעה על ההתנהלות והתפקוד בשגרת היום (למשל, אדם שלא יוצא מהמיטה במשך ימים, שאינו מסוגל ללכת לעבודה או לצאת מהבית וכיו"ב) – אז יש מקום לחשוד שמדובר בדיכאון.

דיכאון מאופיין בשינוי מהותי במצב רוחו של האדם, בתפיסתו את עצמו ובראייתו את העולם.

 

תסמינים לדיכאון

לדיכאון נלווים תסמינים שונים, חלקם פיזיולוגיים וחלקם נפשיים וקוגניטיביים.

בין התסמינים הפיזיולוגיים נמנות: הפרעות שינה, הפרעות אכילה, ירידה/עלייה בתיאבון ובמשקל, הפרעות עיכול כגון עצירויות או שלשולים, תשישות, חולשה, רתיעה מפני מגע פיזי ועוד.

בין התסמינים הנפשיים והקוגניטיביים נמנים: רגשות שליליים עצמיים וכלפי הסביבה, תפיסת עולם שלילית, ירידה במצב הרוח לאורך זמן, אובדן החשק המיני, התפרצויות זעם, עצבות, ייאוש, הערכה עצמית ירודה, חוסר שמחת חיים, תחושת אובדנות, תחושת אשמה, חוסר רצון לעבוד, חוסר מסוגלות להתמודד עם קשיים, שיפוט מציאות לקוי, ירידה בזיכרון ובריכוז, קושי בחשיבה לטווח רחוק ועוד.

 

דרכי אבחון דיכאון

אבחון דיכאון הוא תהליך מורכב המבוצע על ידי רופאים שנועד:

 • לקבוע אם המטופל אכן סובל מדיכאון.
 • לשלול גורמים אחרים שעלולים לגרום לתסמינים למיניהם המופיעים אצל המטופל.
 • לאבחן באיזה סוג דיכאון מדובר.
 • להעריך את רמת חומרת הדיכאון.
 • לאפיין את התסמינים בהם מתבטא הדיכאון.

האבחון מתבצע בהתאם ל-2 מדריכים עיקריים:

DSM-V המדריך הסטטיסטי והדיאגנוסטי להפרעות פסיכיאטריות, שכולל רשימת תסמינים, מתוכה יש לאבחן  לפחות 5 שמופיעים לפחות במשך שבועיים, וביניהם ירידת הנאה ועניין ברוב הפעילויות היומיומיות, וכן מצב רוח ירוד ותגובות רגשיות דיכאוניות שנחוות מדי יום ברוב היום. יש לוודא שהתסמינים פוגעים בתפקוד וגורמים למצוקה.

– ICD-10 ספר האבחנות הבינלאומי, שאף הוא מתבסס על הסתמנות קלינית של דיכאון בהתאם לרשימת תסמינים, ועל הופעתם לפחות במשך שבועיים.  

 

זכויות רפואיות במסגרת ביטוח לאומי

אצל חלק מהסובלים מדיכאון ישנה פגיעה משמעותית במסוגלותם לעבוד ולהתפרנס, אם בשל חוסר תפקוד ואם בשל היעדרות רבה ממקום העבודה עקב מצבם. בהתאם לכך ובמידה שהדיכאון הוכר והוגדר ע"י ביטוח לאומי כמצב נכות נפשית, אנשים אלו יהיו זכאים לקבל קצבת נכות או גמלה אחרת עקב אובדן כושר עבודה.

תקנות ביטוח לאומי מגדירות 2 קבוצות מרכזיות של הפרעות נפשיות, בגינן ניתן לקבוע דרגת נכות נפשית: הפרעות פסיכוטיות, שנחשבות לקשות ביותר, ובהתאם לכך התקנות לגביהן מקלות יותר ולרוב לא מתייחסות לחומרת ההגבלה. הקבוצה השנייה היא קבוצת ההפרעות הפסיכו-נוירוטיות, ובה נכלל דיכאון.  בהתייחס לקבוצה זו, ביטוח לאומי עשוי לקבוע דרגת נכות נפשית במקרים של הפרעות במצב רוח, חרדה, הפרעות אכילה, הפרעות תלויות דחק והפרעות המתבטאות בתסמינים פיזיולוגיים. במקרים אלה התקנות מחמירות יותר באשר לרמת ההגבלה, ומחייבות קיום תסמינים קליניים מובהקים שמגבילים את כושר העבודה. התקנות מתייחסות לתפקוד החברתי והתעסוקתי ולא נוגעות ישירות בתפקוד האישי היומיומי.

יד מושטת אל יד

כיצד נקבעים אחוזי הנכות

אחוזי נכות עקב נכות נפשית נקבעים בהתאם לליקוי שמייצג את מרב תסמיני הדיכאון, ועפ"י חומרת כלל התסמינים. כך לדוגמה, במצב של סימנים קליניים קלים שמתבטאים בהפרעה בינונית בתפקוד נפשי/חברתי ובכושר העבודה – יכולה להיקבע דרגת נכות בשיעור 20%. מאידך, במחלת דיכאון פעילה, הדורשת השגחה קבועה או אשפוז – תיקבע דרגת נכות בשיעור 100%.

 

כיצד ניתן לממש זכויות רפואיות במצבי דיכאון?

 

אדם המעוניין לממש את זכויותיו הרפואיות בגין דיכאון צריך לעמוד בפני ועדה רפואית של הביטוח הלאומי בתחום בריאות הנפש, שתקבע אם ולאיזה דרגת נכות נפשית הוא זכאי.

טרם הדיון במסגרת ועדה רפואית, יש להיבדק ע"י אנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש כגון פסיכיאטר, פסיכולוג, פסיכו נוירולוג, עובדת סוציאלית, לשם הערכת דרגת הנכות. בתום ההערכה יש להעביר אישורים רפואיים רלוונטיים לוועדה הרפואית לצורך קביעת שיעור הנכות. מבקש הנכות צריך להוכיח בפני אותה ועדה רפואית, שהוא סובל מדיכאון שפוגע באופן ממושך בתפקודו ובכושר עבודתו.

בעניין זה יש לציין כי פסיכיאטרים מתעסקים לרוב באבחון וטיפול בדיכאון ופחות בהערכות תפקוד. לפיכך, כדי לקבל הערכה מדויקת למגבלה התפקודית, חשוב להיבדק ע"י פסיכיאטר העוסק גם בהערכת נכות נפשית ומעורה בתחום. קבלת הערכה רב מקצועית, גם מפסיכולוג או עו"ס, עשויה לסייע משמעותית בקביעת דרגת הנכות הנפשית ובמימוש זכויות רפואיות.

 

אנחנו כאן כדי לספק לך סיוע במימוש זכויות רפואיות כתוצאה מדיכאון

מהאמור לעיל, ניתן להבין כי דיכאון עלול להיות מצב "חמקמק" בכל הקשור לקביעת נכות נפשית ומימוש זכויות רפואיות. לשם כך, אנו מעמידים בלבנת פורן צוות מומחים רפואי רב מקצועי, המיומן הן במתן הערכת דרגת הנכות הנפשיתוהן בהתמודדות מול ביטוח לאומי. לליווי וההנחיה של נבחרת לבנת פורן, המצוידת בכל הידע על זכויות רפואיות בכלל ובנושא דיכאון ונכות נפשית בפרט – יש משמעות עצומה לאדם השרוי במצב נפשי רגיש. הסתייעות בשירותינו עשויה למנוע טעויות גורליות וסחבת מתישה, ולקדם אותך משמעותית במימוש הזכויות המגיעות לך. נשמח לפגוש אותך ללא עלות או התחייבות, ולהציג דרכים בהן נוכל לסייע לך.

הלב בלוגו של לבנת פורן