חזרה למעלה

קצבת נכות מעבודה לצמיתות

נכות לצמיתות – רקע כללי

נכות לצמיתות או נכות צמיתה מוגדרת כנכות קבועה למשך כל חיי הנפגע. מדובר בדרגת נכות או אחוזי נכות לצמיתות, שנקבעים על ידי הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי. נכות צמיתה נקבעת על ידי הוועדה הרפואית כאשר זו מוצאת כי מצבו הרפואי של הנפגע והליקויים שלו הינם קבועים ולא צפויים להשתנות בעתיד.

נכות לצמיתות, בדומה לנכות זמנית, נקבעת בהתאם לליקויים הרפואיים אשר הוגדרו בספר התקנות (ליקויים) של המוסד לביטוח לאומי. במסגרת תהליך קביעת נכות צמיתה, רופא הוועדה בביטוח הלאומי קובע את אחוזי הנכות על פי כלל לפי ספר התקנות. בנוסף לגובה אחוזי הנכות הרופא קובע את תאריך תחילתה של הנכות והאם היא זמנית או קבועה. יש לציין כי נלקחים משתנים נוספים בקביעת הנכות הצמיתה- לדוג' אם הנפגע יכול להמשיך לעבוד, להשתכר ולכלכל את עצמו, או שמא הוא איבד את היכולת הזו לתמיד.

מהו התוקף של אחוזי נכות לצמיתות?

בשונה מנכות זמנית – דרגת נכות רפואית לצמיתות או דרגת נכות נפשית לצמיתות, אינן דורשות חידוש מעת לעת. עם זאת, בשלב כזה או אחר, הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי רשאית לזמן את המבוטח לדיון ולפתוח את התיק שלו על מנת לבחון את מצבו מחדש. בבדיקה כזו תבחן הוועדה על פי רוב אם חל שיפור במצב הנפגע ואם יכולת ההשתכרות שלו השתפרה. ישנם מקרים בהם למרות הנכות שהוכרה לנפגע, הוועדה תקבע שיש לו יכולת לעבוד בסוג או היקף מסוים של עבודה, ובמקרה כזה יכול לחול שינוי בדרגת הנכות.

מימוש זכויות רפואיות מול ביטוח לאומי עם לבנת פורן

רופאה מסבירה לנכה על העמוד שידרה שלו

אנו בחברת לבנת פורן – זכויות רפואיות, בעלי ידע רפואי ומקצועי וניסיון רב שנים. בחברתנו פועלים  כ-25 רופאים ו-150 עובדים – ביניהם מנהלי מימוש, נציגים ואנשי מקצוע בעלי ניסיון רב במקרים מגוונים ורבים מספור, ובעלי היכרות מעמיקה עם המערכות הבירוקרטיות המורכבות. נשמח לעמוד לרשותך ולסייע לך בקבלת הזכויות הרפואיות העשויות להגיע לך עקב מצבך הרפואי. כל שצריך לעשות הוא להגיע לפגישה עם נציג, בה נבחן אם ואיך ביכולתנו לסייע לך בתהליך. פגישה זו אינה כרוכה בעלות או בהתחייבות מצידך.

 

הלב בלוגו של לבנת פורן