חזרה למעלה

תג נכה

מי זכאי לתג נכה? איך מקבלים תג חניה לנכה? מה ההבדל בין תג חניה לנכה בכסא גלגלים לבין תגים אחרים? איזה טפסים יש למלא כשמגישים בקשה להנפקת תג חניה לנכה? כל כך הרבה שאלות עולות בנושא, ולפיכך דאגנו לכם לתשובות שאיתן אפשר להתניע.

תג חניה לנכה

תג חניה לנכה, שנהוג לכנותו גם תג נכה או תו נכה, ניתן מטעם משרד הרישוי במטרה להקל על מבוטחים המוגבלים בניידות מטעמים רפואיים. התג מוענק לאדם הזקוק לכיסא גלגלים לצורך ניידותו, לאדם הסובל מנכות ברגליו, למי שמשרד הרישוי אישר את זכאותו בהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו לו בוועדת ניידות במשרד הבריאות, ולאחרים העומדים בקריטריונים הנדרשים כפי שיפורט בהמשך.

במידה וקיימים שני כלי רכב שמשמשים להסעת הנכה באופן קבוע (גם אם אינם בבעלותו), ניתן לקבל תג אחד עבור שני הרכבים.

את תג החניה מנפיקים בצורת כרטיס קשיח, שיש להצמידו בזמן החניה לחלון הקדמי בצידו השמאלי של הרכב או לחלון הצדדי שבצד מושב הנהג – בצורה המאפשרת להבחין בו בבירור.

זכאות לתו נכה

השאלה הראשונית העולה בנושא היא כמובן: מי זכאי לתו נכה? בכל הקשור אל  זכאות לתו נכה משרד התחבורה מספק תו נכה לאדם העונה על אחד מתוך התנאים כדלקמן:

  • נכה אשר נדרש לרכב כאמצעי תנועה בשל הנכות ברגליו.
  • אדם עם דרגת נכות המגיעה לפחות ל-60%, ואשר התניידותו בדרכים ללא רכב עלולה לפגוע במצבו הבריאותי.
  • נכה שהינו מוגבל בהליכה, ולצורך ניידותו נדרש לו כיסא גלגלים.

קראו בהמשך פירוט נרחב על הקריטריונים לקבלת תו נכה ועל בדיקת זכאות לתו נכה.

 

סוגים שונים של תגי נכה 

ישנם 3 סוגי תגים לנכים:

תג נכה

תג בצבע כחול עם סמל כיסא גלגלים – מיועד לנכים שזקוקים לכיסא גלגלים או לרכב המשמש אמצעי ניידות עבורם בשל מגבלת הליכה.

תג עם סמל של משולש בצבע ירוק – מיועד לאנשים עם מוגבלות שלא מתניידים עם כיסא גלגלים.

שילוב שני התגים (הכחול והירוק) עם סימון כלנית – מיועד לנכי צה"ל.

 

תו נכה זכויות – סל ההטבות שתג נכה מקנה

כאשר מקבלים תג חניה לנכה זכויות מסוימות ניתנות למימוש במסגרת סל ההטבות שמעניק משרד הרישוי למחזיקי התג. עם קבלת תו נכה, זכויות אלה נכנסות לתוקף מיידי.

זכויות תו נכה  באות לידי ביטוי משמעותי בכל הקשור לחניה –  אז איפה מותר לחנות עם תו נכה? תג החניה מאפשר חניה במקומות אשר מיועדים לנכים ואף בכאלה שהחניה אסורה בהם, זאת במידה ומתקיימים תנאים מסוימים שקבועים בחוק החניה לנכים והרציונל המוביל שלהם הוא אי הפרעה לתנועה. לפיכך, עבור אדם המצויד עם תו נכה, איפה מותר לחנות היא שאלה שזוכה לתשובה רחבה למדי.

 

סל ההטבות והזכויות שמקנה תג נכה כולל:

  • חניה במקומות חניה המוסדרים לנכים בלבד בהתאם לסימונים מוסכמים בשטח.
  • הנחה בחניונים שונים ברחבי הארץ, בתנאי שקיים הסדר מתאים עם החניון.
  • חניה ללא תשלום במקום ציבורי שנגיש לנכה אך ורק דרך חניה ציבורית הכרוכה בתשלום.
  • חניה ללא תשלום באזור חניה כחול–לבן במידה והזכאות לכך תקפה ברשות המקומית (חשוב לוודא, שכן לא מדובר בתקנה ארצית).
  • פטור חלקי מתשלום אגרת רישוי על רכב שבבעלות הנכה (בעל התג ישלם 27 ש"ח עבור אגרת הרישוי לאחר קבלת הזכאות. במידה ושילם את אגרת הרישוי בשנה הנוכחית לפני שקיבל את התג – חשבונו יזוכה רטרואקטיבית)
  • היתר נסיעה בנתיב המיועד לתחבורה ציבורית.

בכל רכב הנושא תג חניה לנכה זכויות והטבות אלו ניתנות למימוש רק כאשר הנכה נוכח ברכב כנהג או כנוסע.

בקשה לתו חניה לנכה

הוצאת תו נכה – קריטריונים

בכל הקשור להוצאת תג חניה לנכה קריטריונים שונים מהווים בסיס לקביעת הזכאות ולאישור הבקשה. ככלל, בקשה להנפקת תג חניה לנכה יכול להגיש אדם הסובל ממחלה או מחלות שבגינן הוא מתקשה ללכת, התנועות שלו מסוכנות לבריאותו, או שהינו מרותק לביתו – זאת בכפוף לדוחות רפואיים עדכניים.

למשרד הרישוי ישנה רשימת הנחיות, הכוללת את כל הליקויים שבגינם ניתן לקבל את הזכאות עבור תג נכה. לא לכל הליקויים המופיעים ברשימה יש הגדרה ברורה, לפיכך נציג להלן את הליקויים השכיחים בהם לרוב יאושר תג חניה לנכה.

 

ליקויים נוירולוגיים: פגיעה בעצבים המוטוריים בגפיים התחתונים, שאינה רק תחושתית אלא אף מהווה פגיעה בפעילות השרירים. מחלות נוירולוגיות נפוצות בגינן מאושר תג חניה: טרשת נפוצה, פרקינסון, ALS , מ/א אירוע מוחי, נוירופתיה, רדיקולופתיה, אפילפסיה.

ליקויים קרדיאליים: מחלת לב מכל סוג שהוא, אשר גורמת לירידה תפקודית, כלומר – פגיעה ביכולת לבצע מאמץ הליכה. מחלות קרדיאליות נפוצות בגינן מאושר תג חניה: מחלת כלי דם כליליים, מחלה מסתמית, יתר לחץ דם ריאתי.

ליקויים נשימתיים: מחלת ריאות מכל סוג שהוא, אשר גורמת לירידה תפקודית, שיש בה  פגיעה ביכולת לבצע מאמץ של הליכה. מחלות נשימתיות נפוצות בגינן מאושר תג חניה: מחלת ריאות חסימתית, מחלת ריאות רסרקטיבית, מחלת ריאות אינטרסציאלית.

ליקויים אורתופדיים: ליקוי של מערכת השלד התחתונה (מפרקים, עצמות), אשר גורם להגבלה ניכרת בתנועה. ליקויים אורתופדיים נפוצים בגינם מאושר תג חניה: הגבלת תנועה במפרקי הירכיים, הגבלת תנועה במפרקי הברכיים, הגבלת תנועה משמעותית בעמוד שדרה מותני.

ליקויים בכלי דם היקפיים:  ליקוי בזרימת הדם בעורקי הרגליים, אשר גורם לקושי בתנועה, כגון PVD גפיים תחתונות (עקב סוכרת, עישון וכיוב').

קריטריונים נוספים – דיאליזה, סרטן גרורתי, BMI  מעל 45, עיוורון

 

אדם זקן מחויך נוהג ברכב

אנחנו כאן כדי לספק סיוע במימוש זכויות רפואיות

אנו בחברת לבנת פורן – זכויות רפואיות, בעלי ידע רפואי ומקצועי וניסיון רב שנים בכל הקשור לסיוע במימוש זכויות רפואיות, בין השאר בנושא זכאות לתג נכה. בחברתנו פועלים כ-25 רופאים וכ-150 עובדים, מנהלי לקוח, ואנשי מקצוע, המנוסים בסיוע במקרים רבים ושונים של מימוש זכויות, מכירים את המערכות הבירוקרטיות המורכבות באופן מעמיק, ומתנהלים מולן בצורה מיטבית ואפקטיבית.

למשרד הרישוי יש רשימת קריטריונים לקבלת זכאות לתג חניה. לנו יש את הידע והמקצועיות הנדרשים לביצוע הצלבה מדויקת בין מצבו הרפואי של הלקוח לבין הקריטריונים הללו, והדברים נלקחים בחשבון בבניית התיק הרפואי.

בנוסף, למשרד הרישוי אין ועדה רפואית הבודקת פיזית את מבקש התג, לפיכך הוא מסתמך על מסמכים בלבד. בידינו נמצאים הכלים לבניית תיק רפואי, הכולל מסמכים ממוקדי מטרה להצלחת  התביעה. אנו דוגלים בשיקוף מכלול הבעיות הרפואיות ומציבים בפני רופא הוועדה תמונה ממוקדת, כך שההחלטה שתתקבל תינתן לאחר בחינת כלל הליקויים הרלוונטיים לזכאות לתג חניה. ניסיוננו מלמד כי תיק ממוקד, המאגד בתוכו את המקצועיות של מנהלי הלקוח בשילוב התייעצות רפואית עם מיטב רופאינו – הניב הצלחה רבה. באמתחתנו מספר רב של לקוחות, שנהנים משירותינו ומתג החניה שאושר להם לשנים רבות.

נשמח לעמוד לרשותך ולסייע לך בפנייתך לקבלת הזכויות הרפואיות העשויות להגיע לך עקב מצבך הרפואי. כל שצריך לעשות הוא להגיע לפגישה ראשונית, במהלכה נציג את הדרכים שבהן נוכל לסייע לך בתהליך. פגישה זו אינה כרוכה בעלות או בהתחייבות מצידך.

הלב בלוגו של לבנת פורן